Reklama

Polska

Duszpasterz młodzieży i proboszcz katedry nowym biskupem

[ TEMATY ]

biskup

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prałat dr Stanisław Salaterski, mianowany 14 grudnia przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przez wiele lat zajmował się duszpasterstwem młodzieży, opiekował się także harcerzami i młodzieżą specjalnej troski.

Ks. prałat dr Stanisław Salaterski (ur. w 1954 r. w Lipnicy Murowanej) święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w 1981 r. W latach 1981–1984 był wikariuszem parafii Muszyna. Następnie odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie obronił też doktorat”.

Reklama

Był wikariuszem parafii katedralnej w Tarnowie i parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Od 1990 pełnił funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i harcerstwa. W latach 1991-1993 był asystentem na Katedrze Historii Nowożytnej KUL. Następnie w diecezji zajmował się m.in. duszpasterstwem młodzieży specjalnej troski, był też członkiem Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”. W 1994 r. został asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. W latach 1998–2006 pełnił ponadto obowiązki diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. W 1994 r. został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie.

Od kwietnia 1995 pełni urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, a od 1998 jest dziekanem dekanatu Tarnów-Południe i członkiem Zarządu Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Ponadto jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. Od 2013 r. jest też kapelanem Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie. W 2008 r. papież Benedykt XVI obdarzył ks. Salaterskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Wcześniej, w 1995 r. został mianowany przez biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Od tego roku jest jej dziekanem.

Wśród swoich zainteresowań wymienia "duszpasterstwo przede wszystkim" oraz historię Kościoła, ale lubi też turystykę górską. Zna języki: niemiecki i rosyjski.

2013-12-14 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej

[ TEMATY ]

biskup

Tarnów

Twiiter/Jasna Góra

Ks. Artur Ważny

Ks. Artur Ważny

Ks. Artur Ważny, dotychczasowy ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże diecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecna diecezja rzeszowska).

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję