Reklama

Europa

Eduard Habsburg: Węgrzy przywiązani do wartości, bo o nie walczyli

Węgrzy z wielką radością oczekują na przyjazd Papieża. Odbierają to jako wielki zaszczyt – zapewnia węgierski ambasador przy Stolicy Apostolskiej. W niedzielę, podczas swej krótkiej wizyty w Budapeszcie, Franciszek spotka tam właściwą dla Europy Środkowej żywą pobożność ludową – przewiduje Eduard Habsburg.

[ TEMATY ]

Węgrzy

papież Franciszek

Habsburg

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, przypomina on, że Węgrzy od tysiąca lat są narodem europejskim i chrześcijańskim. Obok Polaków są dziś największymi zwolennikami integracji europejskiej. Bardziej niż niektóre społeczeństwa zachodnie są jednak przywiązani do takich wartości jak rodzina, naród czy wiara, ponieważ o te wartości musieli długo walczyć. W swej historii często bowiem zaznali okupacji, w tym w XVII w. przez 150 lat ze strony Imperium Osmańskiego. Symbolem oporu Węgrów względem komunistycznej niewoli stał się kard. Mindszenty. Dziś Węgry są krajem, w którym wyznania religijne współpracują z państwem dla dobra wspólnego – mówi Eduard Habsburg.

„Można powiedzieć, że Węgry to kraj chrześcijański. Większość stanowią katolicy, ale kalwiniści są bardzo obecni w życiu publicznym. Kalwinistą jest na przykład nasz premier Viktor Orban. Jak mówi nasza konstytucja, Kościoły współpracują z państwem dla dobra społeczeństwa. Istnieje oczywiście jasny rozdział między państwem i Kościołem, ale wspólnoty religijne współpracują z państwem i jest to bardzo widoczne. Węgry są krajem, gdzie wiara jest obecna w przestrzeni publicznej. Ciekawe jest również to, że dochodzi tu do spotkania wielu różnych tradycji. Widać wpływy chrześcijaństwa wschodniego. Silna jest na przykład obecność grekokatolików. Bardzo ważna jest ich posługa wśród Romów. Są to wspólnoty z żonatymi kapłanami z licznymi rodzinami. Jest też Cerkiew prawosławna, są protestanci. Wszystko to dobrze ze sobą współistnieje.“

2021-09-09 18:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP w tym tygodniu spotka się z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda udaje się w tym tygodniu do Watykanu, do papieża Franciszka, żeby przedstawić polskie zaangażowanie w sprawy ukraińskie i żeby przedstawić punkt widzenia kraju, który wziął na siebie duży ciężar odpowiedzialności za uchodźców – poinformowała w Radiu Plus Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP.

W tym tygodniu Prezydent udaje się do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym Papieżem Franciszkiem. – Bardzo ważne jest, żeby Prezydent kraju, który jest najbardziej zaangażowany w kwestie ukraińskie, który jest też reprezentantem całego regionu, przedstawił nasz punkt widzenia – mówiła Minister. Spotkanie odbędzie się w piątek - 1 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Jesteśmy tak spragnieni atmosfery uśmiechów, prezentów, spotkań z bliskimi i tzw. magii świąt, że pierwsze dekoracje świąteczne często wieszamy w domach już 6 grudnia, a rozstajemy się z nimi dopiero 2 lutego. A zatem Boże Narodzenie zaczyna się, zanim rozpocznie się Adwent – okres przygotowujący nas do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję