Reklama

Sursum corda

Papież Paweł VI – silny i cichy apostoł

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Minęło 25 lat od śmierci Papieża Pawła VI. Zmarł w niedzielę 6 sierpnia 1978 r., w święto Przemienienia Pańskiego. Miał 81 lat i 15 lat pontyfikatu za sobą.
Pamiętam spotkanie z nim podczas zjazdu prawników w Rzymie. Był już wtedy bardzo zmęczony, schorowany. Patrzyłem na jego powolny krok, gdy zmierzał do bazyliki. Bardzo cierpiał...
Był to Papież niezwykłego przełomu Soboru Watykańskiego II. Jan XXIII rozpoczął Sobór Powszechny, ale nie dane mu było go dokończyć. Paweł VI – według reguł prawa kanonicznego – na powrót zwołał Sobór i kontynuował go. Podpisał właściwie wszystkie jego dokumenty. Ten Sobór rozwijał się na jego oczach, przyniósł nowe spojrzenie na świat i nowe spojrzenie świata na Kościół.
Paweł VI był człowiekiem ogromnej cierpliwości, rozwagi, mądrości i wyczucia czasów. Przeszedł do historii jako papież otwartości Kościoła. To, co z takim entuzjazmem zapowiadał Jan XXIII, Paweł VI wprowadzał w życie. To ten Papież tuż przed końcem swojego pontyfikatu zaprosił do Watykanu kard. Karola Wojtyłę, by głosił rekolekcje. Było to znamienne zaproszenie, jakby wskazanie następcy...
Dzisiaj biegniemy myślą do Castel Gandolfo, gdzie zmarł Paweł VI. Niektórzy z moich byłych wychowanków z duszpasterstwa akademickiego byli akurat wtedy w Rzymie i mieli możliwość uczestniczyć najpierw w papieskiej audiencji, a krótko potem żegnać Papieża po śmierci. Chciał być pochowany w Bazylice Watykańskiej, głęboko w ziemi...
Był papieżem, który rozpoczął pielgrzymowanie papieży. Pokazał Janowi Pawłowi II, jak umacniać Kościół. Bardzo pragnął przybyć do Częstochowy na Jasną Górę w 1966 r., w roku Millennium, ale władze komunistyczne nie zgodziły się na to.
Był papieżem ekumenizmu, zbratania się z Kościołem prawosławnym. Wraz z patriarchą Konstantynopola znieśli wzajemne ekskomuniki, które blisko 1000 lat trwały w obydwu Kościołach. Dzięki otwartemu sercu Pawła VI otwierał się także Kościół prawosławny, a potem wspólnoty ewangelickie.
Był człowiekiem cichym, subtelnym, cierpliwym. Przez ogromną mądrość i cierpienie ofiarowane Bogu uczynił tak wiele dla Kościoła. Pamiętam, gdy jako jego następca został wybrany kard. Albino Luciani, w swym pierwszym przemówieniu powiedział, że przybiera imię Jana i Pawła, bo zarówno Jan XXIII, jak i Paweł VI są dla niego wzorami sprawowania władzy papieskiej, wzorami rządu i prowadzenia Kościoła. Powołał się na mądrość Pawła VI.
Dzisiaj urząd papieski sprawuje Jan Paweł II. Także to papiestwo zakorzenione jest w papiestwie Jana XXIII, inicjatora Soboru Watykańskiego II, i Pawła VI, który ten Sobór kontynuował i wprowadzał w życie. Stąd imię obecnego Ojca Świętego, który podjął myśl swych wielkich Poprzedników i jakże mocno ją rozwinął.
W dniu Przemienienia Pańskiego Anno Domini 2003 wspominaliśmy, że 25 lat temu odszedł do Pana sługa sług Bożych Papież Paweł VI, naszą modlitwą i wdzięcznością ogarniając jego świętą osobę i dzieło, jakie zostawił. Jan Paweł II nazwał go „silnym i cichym apostołem”, który pragnął, by wspólnota kościelna otworzyła się na świat, nie ulegając jednak przy tym duchowi świata. Czyż można lepiej odczytać misję Kościoła?...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję