Reklama

Europa

Węgry: Spotkanie polskich uczestników Kongresu Eucharystycznego w Domu Polskim

Młodzi polscy pielgrzymi uczestniczący w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie spotkali się w czwartek w Domu Polskim w Budapeszcie z przedstawicielami Polonii węgierskiej i pomodlili się w tutejszym kościele polskim.

Około stu młodych ludzi, którym towarzyszą delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz polscy księża i siostry, mieli też okazję spotkać się z metropolitą poznańskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim.

Abp Gądecki, powitany chlebem i solą oraz dodatkowo węgierską papryką przez prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monikę Molnar, podkreślił w kościele polskim, że Kongres Eucharystyczny jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż Kościół wyrasta z eucharystii.

„To, co powinno być dla nas ważne i decydujące, to to, że zwracamy się z powrotem do eucharystii jako do centrum i szczytu życia Kościoła, gdyż w niej upatrujemy źródło naszej siły” – podkreślił Gądecki.

Proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak opowiedział gościom historię kościoła polskiego, który został poświęcony w 1926 r., i zwrócił uwagę na polskie akcenty we wnętrzu, takie jak malowidło przedstawiające orła z 14 aniołów na suficie czy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej nad prezbiterium. Zebrani następnie pomodlili się i zrobili sobie pamiątkową fotografię na schodach kościoła.

Wszyscy goście zostali zaproszeni na tradycyjną węgierską zupę gulaszową w ogrodzie przy Domu Polskim, a ks. Grzelak zachęcał ich do obejrzenia prezentowanych tam wystaw o cudach eucharystycznych oraz o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Młodzi pielgrzymi mówili PAP, że Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny jest dla nich wielkim przeżyciem i bardzo cieszą ich spotkania z Polakami i wiernymi z innych krajów.

Urodzona w Lidzie na Białorusi 26-letnia Aleksandra, która od około 8 lat mieszka w Warszawie, przyleciała na Kongres z Polski w grupie kilkunastu osób. „Nie miałam dotąd doświadczenia uczestniczenia w aż tak dużych liturgiach, w obecności tylu ludzi z różnych krajów – doświadczenia Kościoła międzynarodowego. To mi dało poczucie, że jest nas tak dużo” – zaznaczyła.

Reklama

Podkreśliła, że cieszy się ze spotkań z Polakami z innych krajów, bo pozwala to doświadczyć agape, wspólnotową miłość, czego z powodu pandemii koronawirusa brakowało.

Choć zarówno jej matka, jak i ojciec byli Polakami, ona jako pierwsza wyjechała z Białorusi. „To było marzenie mojej babci, żeby chociaż ktoś z naszej rodziny wyjechał do Polski” - powiedziała.

Zaznaczyła, że Kościół w Białorusi jest prześladowany, bo stara się mówić prawdę i nie poddawać manipulacji ze strony władz. „Kościół stoi po stronie prawdy i nie stara się podobać władzom. To dla mnie niesamowite i cieszę się z tego” - powiedziała.

Także 24-letni Przemysław z Londynu uznał za ciekawe spotkania z młodzieżą polonijną z innych części Europy, bo choć każdy jest Polakiem, to każdy mieszka w innym kraju. „Przyjechałem tu, żeby zbliżyć się do Pana Boga i myślę, że poprzez takie spotkania można poczuć atmosferę wspólnej, międzynarodowej modlitwy. Myślę, że to piękne doświadczenie” - powiedział.

23-letnia Joanna, która za 2 tygodnie wychodzi za mąż, przyjechała na kongres z Niemiec ze swoim przyszłym mężem. „Udział w Kongresie jest na pewno wyjątkową szansą na rozwój swojej duchowości, na jeszcze lepsze poznanie eucharystii” – powiedziała.

Kongres Eucharystyczny zakończy się mszą św. odprawioną przez papieża Franciszka w najbliższą niedzielę.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kib/

2021-09-09 20:51

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ślady Kongresu Eucharystycznego

Niedziela wrocławska 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wrocław

25‑lecie

kongres eucharystyczny

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

S. Beata prezentuje ornat papieski znajdujący się w zakrystii katedralnej

S. Beata prezentuje ornat papieski znajdujący się w zakrystii katedralnej

Ćwierć wieku to sporo czasu, zwłaszcza kiedy popatrzymy na zmiany, które przez ten okres zaszły w naszym kraju czy świecie. Mimo to, w przestrzeni odnajdziemy elementy, które nam przypominają o minionych wydarzeniach.

Podobnie jest z pamiątkami i owocami 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który zakończył się dokładnie 1 czerwca 1997 r.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

2022-09-30 11:02

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

Autorstwa Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzy lata temu, 30 września 2019 r., zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, legendarny lider „Solidarności Walczącej”, kandydat na prezydenta w 2010 r., marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec obecnego premiera; odznaczony Orderem Orła Białego.

"3 lata temu odszedł mój Tata - Kornel Morawiecki, człowiek, dla którego słowa: dobro i prawda, wolność i solidarność były sensem życia. Zawsze chciał Polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy, nawet, gdy kosztowało go to lata rozłąki z rodziną i ukrywania się. Wciąż brakuje mi jego obecności i mądrości, z której czerpałem" napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję