Reklama

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

150-tysięczna rzesza wiernych zgromadzonych na Sumie odprawianej 15 sierpnia o godz. 11.00 przez kard. Camillo Ruiniego.

150-tysięczna rzesza wiernych zgromadzonych na Sumie odprawianej 15 sierpnia o godz. 11.00 przez kard. Camillo Ruiniego.

Dla ponad 80 tys. pieszych pielgrzymów – głównie uczestników pięciu pielgrzymek z Warszawy – o godz. 8.00 Mszę św. odprawił 15 sierpnia Prymas Polski – kard. Józef Glemp. „Bardzo się cieszę, że tyle pielgrzymów z taką pogodą i radością przybyło na Jasną Górę” – powiedział przed Mszą św. Prymas Polski. Przeor Jasnej Góry – o. Marian Lubelski po powitaniu zgromadzonych powiedział w homilii: „W tych trudnych latach wiele tysięcy młodych ludzi idzie pieszo z wiarą i miłością na Jasną Górę. Jest to jasny promień słońca na lepszą przyszłość Polski, pomimo ogarniających ciemności. Modlą się pielgrzymi, modli się Jasna Góra za Piotra naszych czasów Jana Pawła II...”.
Mszę św. koncelebrowało 67 księży, a oprawę muzyczną przygotowały zespoły pielgrzymkowe grup „15”.
O godz. 10.00 na Szczycie pielgrzymi modlili się na różańcu w intencji pokoju na świecie i w intencji rodzin. Modlitwie przewodniczył o. Kamil Szustak. Śpiewy prowadziły Siostry Uczennice Boskiego Mistrza.
Ponad 150 tys. wiernych, zgromadziła Suma pontyfikalna o godz. 11.00. Mszy św. na Szczycie przewodniczył kard. Camillo Ruini – wikariusz generalny Jana Pawła II dla diecezji rzymskiej, z którym koncelebrowali przybyli biskupi i 150 kapłanów. Kard. Ruini przywiózł dla pątników specjalne przesłanie Papieża Jana Pawła II. Odczytał je w języku włoskim, a polską wersję przekazał wiernym – wikariusz generalny Zakonu – o. Tomasz Ciołek. „Z radością przyjąłem informację, że z okazji tegorocznej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny udaje się Ksiądz Kardynał w pielgrzymce do Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie, tak bardzo mi drogiego, aby przewodniczyć Mszy św., która będzie się łączyła ze wspomnieniem 25-lecia mojego pontyfikatu – pisał Jan Paweł II. – Powierzam Eminencji misję przekazania (...) serdecznych pozdrowień oraz wyrazy mojej głębokiej wdzięczności za modlitewne wsparcie, znak szczerego oddania i duchowej łączności”.
W jasnogórskich uroczystościach uczestniczyli: kard. Henryk Gulbinowicz – metropolita wrocławski, abp Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Stanisław Nowak – metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba z Częstochowy, ks. prowincjał Czesław Parzyszek, pallotyn – przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, Częstochowska Kapituła Archikatedralna wraz z księżmi infułatami: Marianem Mikołajczykiem, Zenonem Janyszkiem i Ireneuszem Skubisiem, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej z rektorem – ks. Włodzimierzem Kowalikiem i profesorami, Instytut Teologiczny w Częstochowie z rektorem – ks. Stanisławem Włodarczykiem, przedstawiciele częstochowskich uczelni, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
„Ten nowoczesny świat potrzebuje nadziei. Potrzebuje, aby w samym jego sercu chrześcijanie wołali wielkim głosem Maranatha – Przyjdź, Panie Jezu – tak powitał zgromadzonych generał Zakonu Paulinów – o. Izydor Matuszewski. Homilię wygłosił Ksiądz Prymas – pełny jej tekst drukujemy na stronie obok.
Przed błogosławieństwem końcowym kard. Glemp tradycyjnie poświęcił przyniesione zioła. Następnie głos zabrał kard. Ruini. Wyrażając swoją radość z pobytu na Jasnej Górze, przypomniał doniosłość pontyfikatu Jana Pawła II i wezwał Polaków do mocnego związku z Jasnogórskim Sanktuarium, aby tu czerpać światło i moce do budowania wiary chrześcijańskiej w Polsce i w Europie. „Niech Bóg błogosławi Polsce” – tymi życzeniami zakończył swoje wystąpienie kard. Ruini. Generał Zakonu i Przeor Jasnej Góry przekazali Księdzu Kardynałowi w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Po południu pielgrzymi warszawscy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył o. Dariusz Szuba. Następnie o. Witold Głowacz poprowadził Różaniec. O godz. 18.30 wałami przeszła procesja eucharystyczna, której przewodniczył definitor generalny Zakonu – o. Albert Oksiędzki.
Jasnogórskie uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zakończyła Msza św. na Szczycie o godz. 19.00, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego – abp. Stanisława Nowaka. Rozważanie apelowe prowadził bp Jan Wątroba z Częstochowy. W Apelu wzięła udział Kompania Honorowa i poczet sztandarowy V Batalionu Przeciwchemicznego z Tarnowskich Gór. Na placu przed Szczytem zostały oddane honorowe salwy armatnie z dział twierdzy jasnogórskiej. Wieczornej uroczystości towarzyszyła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję