Reklama

Dziękczynienie za Różańcowe Tajemnice Światła

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Już blisko 625 lat coraz to nowe pokolenia pielgrzymów z Polski i z całego świata zanurzają się w jasnogórską przestrzeń ewangelizacyjną, która wypełniona jest szczególną obecnością Bogurodzicy, aby tutaj czerpać nieustannie nowe motywy życia i nadziei. Jej święty Obraz, wsławiony niezwykłą czcią wiernych, stanowi dla nas przedziwny zapis ewangelicznego przesłania, przez które Bóg zaprasza nas, abyśmy rozpoznali tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi: „Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2, 19). Takie oblicze Maryi namalował św. Łukasz na kartach Ewangelii. Jego kontemplacja stanowi dla nas wezwanie, abyśmy tak jak Ona uwierzyli, że i w naszym życiu „spełnią się słowa powiedziane przez Pana” (por. Mt 2, 15).
W postawie pielgrzyma, na Jasną Górę Zwycięstwa chcemy wchodzić z odwagą do trudnej szkoły Maryi, w której uczymy się wiary żywej, wiary dojrzałej, która nieustannie promieniuje świadectwem ewangelicznego stylu życia.
Zbliża się 26 sierpnia – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. W tym dniu w sposób szczególny nasze myśli podążają przed tron naszej Matki i Królowej, aby Jej złożyć należne hołdy czci i wdzięczności za nieustanną opiekę nad Ojczyzną i całym Narodem, który mimo zmieniającej się rzeczywistości, nie zawsze przychylnej właściwemu kształtowaniu ducha religijnego i patriotycznego, zawsze woła z ufnością: Miej w opiece Naród cały, który żyje dla Twej Chwały, niech rozwija się wspaniały, Maryjo!
Tegoroczne świętowanie ma jednak wyjątkowe znaczenie. 26 sierpnia na Jasnej Górze Zwycięstwa chcemy dziękować Bogu za różańcowe tajemnice światła, ofiarowane Kościołowi przez Jana Pawła II, a w szczególności za tajemnicę Kany Galilejskiej, która w tym miejscu nabiera wyjątkowej treści. Maryja w znaku Jasnogórskiego Wizerunku jest tutaj – jak stwierdził Ojciec Święty – w „przedziwny sposób obecna a promieniując stale w milczeniu spełnia przez to funkcję jakby wiecznego światła”. Ileż pokoleń przeszło przed tym Wizerunkiem. Wpatrując się z bliska w oblicze naszej Matki i Królowej, wszyscy doznawali i nieustannie doznają Jej szczególnej pomocy i obrony. Jej macierzyńska troska sprawia, że każdy, kto z ufnością zbliża się do Chrystusa, staje się uczestnikiem prawdziwej radości, która nieustannie spływa w serca pielgrzymów w sakramencie pojednania i pokuty oraz w Eucharystii. Ileż przedziwnych cudów przemiany dokonało się w Cudownej Kaplicy i przy jasnogórskich konfesjonałach. W tym miejscu Bóg nieustannie objawia swoją chwałę, aby umacniać wiarę pielgrzymującego Kościoła i wlewać nadzieję w serca tych, którzy są pozbawieni nadziei.
Widomym znakiem naszego dziękczynienia są, wyrażone w tajemnicach światła nowe stacje różańcowe, które zostaną poświęcone w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przez metropolitę częstochowskiego – abp. Stanisława Nowaka o godz. 10.00, podczas uroczystej procesji różańcowej, połączonej z rozważaniem poszczególnych tajemnic. Stacje są darem ludzi, którzy modlą się na różańcu oraz zawsze wpisują swoją obecność w Niepokalane Serce Jasnogórskiej Matki Kościoła. Są to: Duszpasterstwo Krajowe Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej oraz Ochrony Środowiska; Jasnogórska Rodzina Różańcowa; Krucjata Różańca Rodzinnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem; przedstawiciele Polonii Amerykańskiej oraz wielka Rodzina Radia Maryja. Jest także wielu indywidualnych darczyńców. Wszystkim z całego serca składam gorące podziękowanie.
Pragniemy, aby powstająca wokół jasnogórskiego placu modlitwy Droga Różańcowa stała się na zawsze symbolem duchowego zjednoczenia przez modlitwę wszystkich Polaków w dziele nowej ewangelizacji oraz aby ten Naród, który wybrał Maryję na swoją Królową, stale przy Jej Sercu uczył się kontemplacji Oblicza Chrystusa i wiernie realizował program duchowej odnowy wyrażony w Jasnogórskich Ślubach Narodu.
Serdecznie zapraszam do udziału w imieninowej uroczystości Pani Jasnogórskiej, a zapewniając o szczególnej pamięci, życzę, aby modlitwa do Maryi Jasnogórskiej, zawierzeniem znaczona, odmierzała rytm codziennego życia każdego z Was.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję