Reklama

Krzyż Światowych Dni Młodzieży na drodze do Kolonii 2005 r.

30 czerwca br. w Ludźmierzu odbyła się uroczystość przekazania delegacji słowackiej Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Krzyż powierzył młodzieży całego świata Jan Paweł II na zakończenie Roku Świętego 1984 z prośbą, aby niosła go przez świat jako świadectwo wielkiej miłości Boga do człowieka. Od tego czasu młodzi zabierają ten prosty drewniany Krzyż na swoje ramiona i niosą przez różne kraje i kontynenty. Teraz zawitał do krajów Europy Środkowej. Krzyż pielgrzymuje do Kolonii w Niemczech, gdzie w 2005 r. pod przewodnictwem Ojca Świętego odbędzie się XX Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku w Niedzielę Palmową w Rzymie Ojciec Święty powierzył młodzieży także Ikonę Matki Bożej, aby tam, gdzie jest Syn, „była także i Matka Jego”.
W archidiecezji krakowskiej Krzyż oraz Ikona przebywały od 13 do 18 czerwca. Po te dwa ważne dla młodzieży znaki przybyła do Ludźmierza delegacja słowacka pod przewodnictwem bp. Milana Chautura, odpowiedzialnego za młodzież na Słowacji greckokatolickiego egzarchy z Preszowa. Eucharystię sprawowali trzej biskupi: bp Jan Szkodoń, bp Henryk Tomasik z Siedlec – odpowiedzialny za młodzież w Polsce i bp Milan Chautur. Bp Chautur odbierając Krzyż i Ikonę powiedział: „Za krzyż ludzie nie dziękują, za krzyż się nie dziękuje, ale zabieramy go do nas z ufnością, że wielu młodym ludziom pomoże zbliżyć się do wielkiej Miłości Syna Bożego”.
Idziemy ciągle w pielgrzymce. Ojciec Święty mówił w Toronto: „Pragnę oficjalnie oznajmić, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Kolonii w Niemczech. We wspaniałej katedrze w Kolonii złożone są relikwie Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy podążając za gwiazdą dotarli do Chrystusa. Jako pielgrzymi rozpoczynacie swoją duchową pielgrzymkę do Kolonii już dzisiaj. Chrystus oczekuje tam na Was na XX Światowym Dniu Młodzieży. Niech Maryja Dziewica, nasza Matka, w naszym pielgrzymowaniu będzie zawsze z Wami” (Jan Paweł II, Toronto 28 lipca 2002 r., Downsview Park, Przemówienie na zakończenie Mszy św.).
XX Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się pod hasłem: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2). Idziemy tam za Krzyżem i Ikoną Maryi z Janem Pawłem II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję