Reklama

Polska

Minister Czarnek na UKSW: pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński

- Pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas Konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”, która odbywa się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

[ TEMATY ]

UKSW

Przemysław Czarnek

PAP

Minister Edukacji i Nauki wygłosił wykład na temat nauczania społecznego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Uczestników konferencji przywitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na priorytet rodziny w wychowaniu młodego pokolenia. Zaznaczył też, że podkreśleniu tego priorytetu służyło bardzo wiele działań kard. Stefana Wyszyńskiego , który w czasach indoktrynacji komunistycznej, w jakich przyszło mu żyć, walczył o to, by dzieci mogły być wychowywane przede wszystkim przez swoich rodziców.

Reklama

Dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, wyraził radość z faktu, że do kanonu lektur uzupełniających wpisana została książka „Ojciec wolnych ludzi” Pawła Zuchniewicza, będąca beletryzowaną biografią kard. Wyszyńskiego i w przystępnej formie przekazująca też jego nauczanie. Jak podkreślił, książka ta jest bardzo potrzebna a napisana jest tak, że nie znudzi nikogo.

Minister poinformował również, że w ciągu 4 dni wydano już 15 mln. zł. w ramach programu „Poznaj Polskę” na wycieczki szkolne śladami kard. Wyszyńskiego. Zapewnił, że znajdą się kolejne środki na ten cel.

Odnosząc się do postaci Prymasa Tysiąclecia, min. Czarnek podkreślił, że był to przede wszystkim człowiek wielkiej modlitwy. Odznaczał się też ogromną pracowitością i systematycznością. Nieustannie się uczył. – Wiara i wiedza – temu podporządkował swój rytm życia – powiedział prelegent.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę na niezwykłe wyczucie społeczne, budzące niekiedy niezrozumienie zarówno wśród jego współpracowników, jak i w Watykanie. Podkreślił, jak ważna była dla Prymasa jedność, zwłaszcza w gronie episkopatu. Zacytował też wypowiedź kard. Wyszyńskiego, który nawiązując do kard. Mercier oraz o. Korniłowicza podkreślał, by nie myśleć za bardzo o przeszłości i przyszłości – to teraźniejszość jest zadaniem.

Prelegent przypomniał też inicjatywy duszpasterskie kard. Wyszyńskiego, jak Śluby Jasnogórskie, czy Wielka Nowenna, spotykające się z ogromnym odzewem społecznym i angażujące miliony ludzi. Cytował też pełne goryczy wypowiedzi przedstawicieli ówczesnego systemu władzy: „skąd w tych masach tyle ciemnoty, po latach intensywnej pracy nad zakorzenieniem światopoglądu naukowego?”

Jak podkreślił, podobne opinie o ludziach wierzących wypowiadane bywają i dziś.

Na zakończenie przypomniał wypowiedź kard. Wyszyńskiego skierowaną do młodych: „Jakiej chcecie Polski?” – pytał Prymas, podkreślając, że jest to pytanie, które każdy uczciwie w sumieniu powinien sobie zadać. Odpowiadając na nie minister powiedział, że sam pragnąłby takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński.

2021-09-10 13:08

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na UKSW międzynarodowa konferencja „Humanae vitae – w trosce o życie ludzkie”

[ TEMATY ]

konferencja

UKSW

Magdalena Kowalewska

Z okazji 50-lecia ogłoszenia encykliki przez papieża Pawła VI encykliki „Humane vitae” prelegenci z różnych państw na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod patronatem „Niedzieli” uczestniczą w międzynarodowej konferencji „Humanae vitae – w trosce o życie ludzkie”.

– Jest krótka, ale jej przesłanie jest głębokie i zdecydowane – powiedział dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną ks. prof. Mieczysław Ozorowski, podkreślając, ponadczasowe przesłanie encykliki „Humane vitae”.

CZYTAJ DALEJ

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym

2021-10-18 19:33

[ TEMATY ]

synod

arcybiskup

flickr.com/archidiecezjakrakow

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, otwartym przed tygodniem przez papieża Franciszka, a w miniony weekend we wszystkich diecezjach świata. Na stronie internetowej tej niewielkiej, liczącej niespełna 30 tys. katolików, archidiecezji wyraził obawę, że ta „złożona i czasem skomplikowana procedura” mogłaby przybrać ideologiczną postać.

Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi. – Intelektualna i duchowa wymiana była więc i jest zawsze możliwa – przekonuje 73-letni abp Haas.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Policja zatrzymała podejrzanego o zniszczenie przydrożnego krzyża

2021-10-20 12:36

[ TEMATY ]

policja

profanacja

krucyfiks

sprawca

Archiwum Aspektów

Sprawca zarejestrował na nagraniu moment profanacji krzyża i zamieścił je na facebooku.

Sprawca zarejestrował na nagraniu moment profanacji krzyża i zamieścił je na facebooku.

Zielonogórska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zniszczenie krzyża na ul. Spawaczy. Sprawca zarejestrował na nagraniu moment profanacji i zamieścił je na Facebooku.

- Policjanci z Zielonej Góry w wyniku intensywnych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który może odpowiadać za zniszczenie krzyża na Os. Zastalowskim. Trwają czynności procesowe z jego udziałem - informuje Marcin Maludy - rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję