Reklama

Polska

Minister Czarnek na UKSW: pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński

- Pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas Konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”, która odbywa się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

2021-09-10 13:08

[ TEMATY ]

UKSW

Przemysław Czarnek

PAP

Minister Edukacji i Nauki wygłosił wykład na temat nauczania społecznego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Uczestników konferencji przywitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na priorytet rodziny w wychowaniu młodego pokolenia. Zaznaczył też, że podkreśleniu tego priorytetu służyło bardzo wiele działań kard. Stefana Wyszyńskiego , który w czasach indoktrynacji komunistycznej, w jakich przyszło mu żyć, walczył o to, by dzieci mogły być wychowywane przede wszystkim przez swoich rodziców.

Reklama

Dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, wyraził radość z faktu, że do kanonu lektur uzupełniających wpisana została książka „Ojciec wolnych ludzi” Pawła Zuchniewicza, będąca beletryzowaną biografią kard. Wyszyńskiego i w przystępnej formie przekazująca też jego nauczanie. Jak podkreślił, książka ta jest bardzo potrzebna a napisana jest tak, że nie znudzi nikogo.

Minister poinformował również, że w ciągu 4 dni wydano już 15 mln. zł. w ramach programu „Poznaj Polskę” na wycieczki szkolne śladami kard. Wyszyńskiego. Zapewnił, że znajdą się kolejne środki na ten cel.

Odnosząc się do postaci Prymasa Tysiąclecia, min. Czarnek podkreślił, że był to przede wszystkim człowiek wielkiej modlitwy. Odznaczał się też ogromną pracowitością i systematycznością. Nieustannie się uczył. – Wiara i wiedza – temu podporządkował swój rytm życia – powiedział prelegent.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę na niezwykłe wyczucie społeczne, budzące niekiedy niezrozumienie zarówno wśród jego współpracowników, jak i w Watykanie. Podkreślił, jak ważna była dla Prymasa jedność, zwłaszcza w gronie episkopatu. Zacytował też wypowiedź kard. Wyszyńskiego, który nawiązując do kard. Mercier oraz o. Korniłowicza podkreślał, by nie myśleć za bardzo o przeszłości i przyszłości – to teraźniejszość jest zadaniem.

Prelegent przypomniał też inicjatywy duszpasterskie kard. Wyszyńskiego, jak Śluby Jasnogórskie, czy Wielka Nowenna, spotykające się z ogromnym odzewem społecznym i angażujące miliony ludzi. Cytował też pełne goryczy wypowiedzi przedstawicieli ówczesnego systemu władzy: „skąd w tych masach tyle ciemnoty, po latach intensywnej pracy nad zakorzenieniem światopoglądu naukowego?”

Jak podkreślił, podobne opinie o ludziach wierzących wypowiadane bywają i dziś.

Na zakończenie przypomniał wypowiedź kard. Wyszyńskiego skierowaną do młodych: „Jakiej chcecie Polski?” – pytał Prymas, podkreślając, że jest to pytanie, które każdy uczciwie w sumieniu powinien sobie zadać. Odpowiadając na nie minister powiedział, że sam pragnąłby takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński.

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister edukacji podpisał rozporządzenie zmieniające wykaz lektur

Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, zmiana sposobu realizacji zajęć z wychowania do życia w rodzinie – to najważniejsze wskazane przez MEiN kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez ministra edukacji i nauki.

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w piątek 13 sierpnia minister Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń określających m.in. wykaz lektur z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję