Reklama

„Wesele Wesel”

„Pan Bóg chce nas mieć przy tej sprawie”

Spotkania odbywały się w dniach od 31 lipca do 4 sierpnia 2003 r. w Ludźmierzu pod honorowym patronatem kard. Franciszka Macharskiego – metropolity krakowskiego, Janusza Sepioła – marszałka Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Piotra Boronia – przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Organizatorem spotkań była Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy współudziale kustosza sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej – ks. prał. Tadeusza Juchasa, Związku Podhalan, Pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz lokalnych samorządów.

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Ks. Władysław Zązel – twórca „Wesela Wesel” w Ludźmierzu.

Ks. Władysław Zązel – twórca „Wesela Wesel” w Ludźmierzu.

– Gdy postanowiliśmy się pobrać, to zdecydowaliśmy, że będziemy mieć wesele bezalkoholowe. Ja działałem w oazie, byłem animatorem, i moja rodzina przyjęła to dość spokojnie. Inaczej było z rodziną żony, która nie mogła się pogodzić z tym, że nie będzie wódki na weselu – mówi pan Jan Paś z Jabłonki, który wraz z żoną i synem są stałymi uczestnikami „Wesela Wesel” – spotkań małżeństw, które organizowały wesela bezalkoholowe.
– Moja mama – dodaje pani Elżbieta Paś – jeszcze w dzień ślubu wzięła pieniądze i chciała iść kupić szampana, żeby było czym wznieść weselny toast. Zatrzymałam ją: Mamo, wróćcie się, bo to będzie okazja, żeby goście wyciągnęli alkohol. Zrezygnowała. I tak 150 osób przez dwa dni doskonale się bawiło na naszym weselu, a potem na poprawinach – wspominają państwo Pasiowie.
Podobne doświadczenia miało ponad 150 par małżeńskich, które w tym roku przyjechały z całej Polski na IX Spotkania Małżeństw „Wesele Wesel” do Ludźmierza. Wiele z nich mówiło o tym podczas godziny świadectw. Te bardzo nieraz intymne i szczere chwile były też okazją do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń i do podtrzymywania się w swoich postanowieniach życia w abstynencji, bowiem wiele z tych małżeństw postanowiło wykluczyć alkohol ze swojego życia. Okazało się, że wśród uczestników ludźmierskiego „Wesela Wesel” były i takie rodziny, w których istnieje już tradycja urządzania wesel bezalkoholowych Pięciodniowy program (31 lipca – 4 sierpnia 2003 r.) IX Ogólnopolskich Spotkań Małżeństw „Wesele Wesel” tym razem w Ludźmierzu, który z założenia ma charakter rekolekcyjno-rekreacyjny, był niezwykle urozmaicony. Rodzice wraz z dziećmi, uczestnicy Spotkań (prawie 500 osób), mieli okazję do modlitwy podczas codziennych Mszy św., Drogi Krzyżowej i Różańca w pięknym Ogrodzie Różańcowym przy ludźmierskim sanktuarium, który powstał na pamiątkę modlitwy różańcowej, jaką Jan Paweł II odmówił tu podczas pielgrzymki do Ojczyzny 7 czerwca 1997 r.
Niezapomnianym momentem dla uczestników Spotkań był na pewno przejazd ok. 150 samochodów w orszaku weselnym z sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem papieską trasą przez Ząb i Gubałówkę oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka z góralską Liturgią Słowa. Kustosz „na Krzeptówkach” – ks. Mirosław Drozdek SAC nazwał to prawdziwą pielgrzymką. Niezwykle wzruszającym momentem była niedzielna Eucharystia w Ludźmierzu pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, honorowego patrona Spotkań. Podczas tej Mszy św. pary odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie rodzice i ich pociechy ustawiły się w długiej kolejce, aby otrzymać osobiste błogosławieństwo Księdza Kardynała. W kazaniu kard. Macharski – nawiązując do ofiary i świadectwa, na jakie te małżeństwa się zdecydowały – powiedział: „Nie da się magazynować Miłosierdzia Bożego. Miłość Boga wymaga bliskości. Wasze wesele jest weselem ludzi, którzy mogą powiedzieć: Tobie Panie, zaufałem”.
W Domu Związku Podhalan w Ludźmierzu – współorganizatora Spotkań – odbywały się konferencje poświęcone problemom wychowania młodego pokolenia w trzeźwości i tematowi trzeźwości jako warunku budowania jedności w rodzinie. Ten ostatni temat przedstawił bp Stanisław Stefanek. Podkreślił, że alkohol rozrywa pierwszą i podstawową więź w rodzinie do tego stopnia, że dla alkoholika butelka staje się „kochanką”, a na płaszczyźnie płciowości zachwyt spotkania intymnego zamieniany jest na agresję i walkę. Za tym zachwianiem emocjonalnym idzie wiele oszustw. Alkoholik traci świadomość samego siebie, oszukuje otoczenie i uzależnia od alkoholu całą rodzinę. Żeby temu zapobiegać – podkreślał Ksiądz Biskup – trzeba mieć wiedzę, poznać mechanizmy i fakty dotyczące zjawiska alkoholizmu, ale trzeba też mieć odwagę przyznać się do problemu i wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje czyny już w momencie sięgania po alkohol.
Doszło też do spotkania z samorządowcami wszystkich szczebli. Podkreślano, że samorządy – wypełniając swoje zadania organizowania profilaktyki antyalkoholowej – w ramach współpracy mogą wykorzystać doświadczenia ruchu trzeźwościowego i tej konkretnej imprezy, jaką jest „Wesele Wesel”. „Ta współpraca, choć nie wszędzie, już istnieje. Chodzi jednak o to, żeby te działania upowszechnić, rozwijać i udoskonalić tak, żeby razem można było działać skuteczniej – podkreślał Stefan Majerczak, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, główny organizator tegorocznego „Wesela Wesel”.
Gdy rodzice uczestniczyli w konferencjach, ich dzieci brały udział w zabawach i konkursach. Oczywiście, nie mogło też zabraknąć wesela. Odbyło się ono w Domu Podhalan w Kościelisku. Ponad 100 par witali starostowie Maria Bętkowska z Domu Podhalan i weselny starosta Piotr Boroń – patron honorowy Spotkań. Grała góralska kapela, był też polonez rozpoczynający zabawę, popisy taneczne górali i przyśpiewki, czyli dobra zabawa. Nawet ks. Władysław Zązel, twórca „Wesela Wesel”, góral z krwi i kości, przywdział góralski strój i poszedł w tany... Zabawa, prowadzona przez wodzirejów, trwała do późnej nocy.
Ks. Władysław Zązel, dziękując wszystkim za organizację IX Spotkania „Wesela Wesel” w Ludźmierzu, podkreślał, że ze złem się nie dyskutuje, bo ono jest widoczne i wszechobecne. Ale im większe zagrożenie, im większa epidemia, tym potrzebna jest większa liczba ludzi, którzy z troską pochylą się nad problemem.
Ostatni dzień Spotkań rodziny poświęciły na aktywny wypoczynek. Część z nich udała się na Szlak Papieski do Doliny Chochołowskiej, a część na spływ Dunajcem.
Uczestnicy Spotkania wystosowali apel do Sejmu, Senatu i Rządu RP oraz samorządów, aby podjęły niezbędne działania w celu umacniania małżeństwa i rodziny.
Ogólnopolskie Spotkania Małżeństw „Wesele Wesel” wyrosły z dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie. Członków Krucjaty obowiązuje dobrowolna i całkowita abstynencja. Ideę tę podjął ks. Władysław Zązel, długoletni duszpasterz parafii w Kamesznicy k. Żywca. Przez dwa lata organizował spotkania u siebie – w Kamesznicy, potem był Zamość, Jasna Góra, Mrzygłód, a nawet Watykan. Szóste Spotkanie odbyło się w Krakowie, następne były w Białymstoku, Koszęcinie, obecne zaś, dziewiąte – w podhalańskim Ludźmierzu.
Dziesiąte Spotkanie, przypadające w 2004 r., odbędzie się w Warszawie. „Z Kamesznicy – do stolicy” – zapowiada żartobliwie ks. Zązel.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję