Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

W środku nocy jaśnieje niepokonanym blaskiem Gwiazda Przewodnia polskiego Narodu – Matka Boża. Śpiewamy o Niej pieśni. Rybacy ułożyli pieśń Gwiazda Morza. Lwowiacy mają swoją starodawną pieśń – Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa. Król Jan Kazimierz w czasie szwedzkiego potopu, klęcząc przed Jej wizerunkiem w lwowskiej katedrze, prosił Ją o przyjęcie godności Królowej Polskiej Korony. I pieśń o Gwieździe – Maryi, do której wizerunku pielgrzymują na Jasną Górę Polacy z wszystkich stron Polski i świata – Gwiazdo śliczna, wspaniała, Częstochowska Maryja. Dzisiaj, na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, przypominam wszystkie zwrotki pieśni Gwiazdo śliczna. Przypominam także pełną radosnego uśmiechu pieśń Jak szczęśliwa Polska cała.
Jest wiele pięknych polskich pieśni o Matce Bożej. W sierpniu rozbrzmiewają nimi wszystkie ścieżki i drogi prowadzące na Jasną Górę. Sierpniowe święta i uroczystości Matki Bożej splatają się w szczególny sposób z losami Narodu. Wymodlony i wywalczony Cud nad Wisłą – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W jej Wigilię, jak znak z Nieba – śmierć ks. Ignacego Skorupki. Po latach, w noc niemieckiej okupacji, także w sierpniową Wigilię Wniebowzięcia, Ojciec Maksymilian Maria Kolbe ofiarował swoje życie za bliźniego. 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – świadectwo trwania Narodu przy Bogu i Ojczyźnie i świadectwo sprzeciwu wobec niemieckiego i rosyjskiego ludobójstwa. Sierpień 1980 r. Narodziny „Solidarności”. Radość, walka i nadzieja. W hołdzie Polakom zamordowanym w 1970 r. stanął w Gdańsku pomnik Ukrzyżowanej Nadziei. Nadzieja... I zgotowany Narodowi przez komunistów z polecenia Moskwy stan wojenny, zwieńczony zdradą Okrągłego Stołu. Nadzieja ukrzyżowana jeszcze raz. Kapelan zrodzonej w sierpniu „Solidarności” – ks. Jerzy Popiełuszko poniósł śmierć męczeńską. Oddał życie za nas, za Polskę. I także za nas, za Polskę oddali swoje życie: Grzesio Przemyk,
Piotr Bartoszcze, ks. Stefan Niedzielak, górnicy z „Wujka” i wielu, wielu naszych Rodaków.
Podczas jednej z pielgrzymek „Solidarności” do Matki Bożej na Jasną Górę robotnicy oparli o mur klasztoru transparent. Na nim słowa ks. Jerzego Popiełuszki: „... Lecz duszy zabić nie mogą”. Czy wypełniliśmy duchowe przesłanie Księdza Jerzego i wszystkich poległych za Ojczyznę Rodaków? Czy odbudowaliśmy Polskę na fundamencie PRAWDY, Polskę naprawdę Niepodległą?
W 1984 r. na Jasnej Górze, w Sali Maryjnej, wymalowałem obraz wotum „W środku nocy”; obraz ołtarzowy, panoramiczny (380 cm x 520 cm), ukazujący dzieje Polski, jej płonące serca i jej Gwiazdę Przewodnią – Matkę Bożą w Jasnogórskim Wizerunku. Błagamy Cię, Matko Boża, dodaj siły, bo słabi jesteśmy.

Jak szczęśliwa Polska cała

Jak szczęśliwa Polska cała, w niej Maryi kwitnie chwała.
Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty.
Matko Boska, Królowo polska, o Pani nasza Częstochowska!
W Częstochowie Tron swój wzniosła, wielka, można i wyniosła.
Lecz najczulsza z matek ziemi, cierpi razem z dziećmi swemi.
Matko Boska, Królowo polska...
Do Twych stóp się Polska ściele w Jasnogórskim Twym kościele,
skąd opieka na kraj płynie. Z Tobą Polska nie zaginie.
Matko Boska, Królowo polska...

Gwiazdo śliczna, wspaniała

słowa: T. Klonowski, muz.: M. Gillar

Gwiazdo śliczna, wspaniała, Częstochowska Maryja,
Do Ciebie się uciekamy, o Maryja, Maryja!

Słyszeliśmy wdzięczny głos, jak Maryja woła nas:
„Pójdźcie do mnie, moje dzieci, przyszedł czas, ach, przyszedł czas”.

Gdy ptaszkowie śpiewają, Maryję wychwalają,
Słowiczkowie wdzięcznym głosem śpiewają, ach, śpiewają.

I my też, zgromadzeni, pokłon dajmy Maryi,
czyste serce Bożej Matce darujmy, ach, darujmy.

O przedrogi klejnocie, Maryjo, na tym świecie!
Kto Ciebie ma, ten się z Tobą raduje, ach, raduje.

Jak szczęśliwy tron Boży Pannie Maryi służy,
Cherubiny, Serafiny śpiewają, ach, śpiewają.

O Maryja, Maryja, Tyś ma pomoc jedyna.
Dusza ma się w moim ciele raduje, ach, raduje.

Ty się przyczyń za nami, o Częstochowska Pani.
Niech się nad nami zmiłuje Twój Synaczek kochany.

O Ty, Pani Anielska, Maryjo Częstochowska,
Prosimy Cię, dopomóż nam przyjść tam, gdzie Twój Syn mieszka.

O Maryja, Maryja, nasza pomoc jedyna,
Przyjmij to nasze spotkanie, o Maryja, Maryja.

A gdy będziem umierać, racz, o Pani, przy nas stać,
Ażebyśmy trafić mogli z Tobą wiecznie królować.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję