Reklama

Nowe sanktuarium maryjne na Ukrainie

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Obraz Matki Bożej Rudeckiej z nowego sanktuarium w Rudkach k. Lwowa na Ukrainie

Obraz Matki Bożej Rudeckiej z nowego sanktuarium w Rudkach k. Lwowa na Ukrainie

Blisko Lwowa i Sambora jest miasteczko Rudki, w którym mieszka 5 tys. ludzi. W mieście są dwa kościoły: nowy, budujący się, obrządku greckokatolickiego, i rzymskokatolicki – pw. Matki Bożej Wniebowziętej. Budowę tej świątyni rozpoczęto w 1728 r., a konsekracji dokonano w 1841 r. Świątynia ta ma trzy nawy i może pomieścić prawie 2 tys. ludzi. W czasach panującego komunizmu była zamieniona na magazyn, a jedną jej nawę przerobiono na klub. 13 maja 1989 r. kościół oddano wiernym. Proboszczem od początku jest ks. Gerard Liryk pochodzący z Mościsk. W ostatnich latach w kościele przeprowadzono wiele prac remontowych: dach pokryto blachą i nałożono nowe tynki, uporządkowano część dolną kościoła – warto nadmienić, że tu znajdują się doczesne szczątki Aleksandra Fredry i jego rodziny.
Obok kościoła stoi majestatyczna wieża, wyremontowana plebania i obecnie remontowany budynek, w którym w przyszłości będzie dom pielgrzyma.
W świątyni w głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Rudeckiej, który ma bogatą historię. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1612 r. – wtedy Tatarzy napadali na ziemię podolską. W miejscowości Żeleźnica w gruzach zniszczonej świątyni znaleziono obraz Matki Bożej, który rycerz z Goraja – Czuryło umieścił w kościele w Rudkach, znajdującym się w miejscu obecnego. Przed tym obrazem w ciągu wieków modlili się ludzie różnych stanów, m.in. królowie: Jan Kazimierz, Michał Wiśniowiecki i Jan III Sobieski.
2 lipca 1921 r. obraz ukoronował pasterz diecezji lwowskiej – bł. bp Sebastian Pelczar w obecności bp. Bolesława Twardowskiego, licznie zgromadzonego duchowieństwa i ludu Bożego.
Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy Rudek, wyjeżdżając do Polski, wzięli ze sobą obraz Matki Bożej i umieścili go w kaplicy Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po wielu latach bp Ignacy Tokarczuk przekazał obraz do kościoła w Jasieniu, a troskę o nową parafię powierzył kapłanom ze Zgromadzenia Michalitów. W 1991 r. w Jasieniu odbywały się uroczystości odpustowe z okazji beatyfikacji bp. Sebastiana Pelczara. Po tych uroczystościach w nocy złodzieje skradli obraz. Nie odnaleziono go do dnia dzisiejszego.
W Rudkach natomiast znajduje się wierna kopia zaginionego obrazu, którą 2 lipca 1996 r. kard. Marian Jaworski metropolita lwowski przyozdobił koronami. Tu Maryja tron sobie obrała. Kult Matki Bożej Rudeckiej rozwija się. W czasie odsłaniania obrazu ludzie śpiewają pieśń, która przedstawia jego historię.
W tym kościele Redemptoryści dwa razy prowadzili misje św.: gdy kościół odzyskano i teraz – gdy 2 lipca 2003 r. parafia przeżywała bardzo doniosłą uroczystość, kiedy to kard. M. Jaworski, przewodnicząc Mszy św. koncelebrowanej z udziałem 22 kapłanów, odczytał dekret, mocą którego kościół w Rudkach stał się sanktuarium maryjnym w archidiecezji lwowskiej. Przeżycia tej uroczystości pozostaną w sercach ludzi wierzących.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

2021-07-31 17:01

Małgorzata Pabis

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję