Reklama

Niedziela Częstochowska

Biblioteki kościelne dzisiaj

Jaka przyszłość bibliotek kościelnych, to temat, nad którym zastanawiali się uczestnicy XXVI Walnego Zgromadzenia Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, które odbyło się w dniach 8-10 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W spotkaniu wzięło udział 53 osoby, reprezentujące 37 bibliotek kościelnych.

Tegoroczne spotkanie Federacji Bibliotek Kościelnych odbyło się po raz pierwszy w Częstochowie i wpisało się w 30. rocznicę poświęcenia seminarium przez św. Jana Pawła II, 15 sierpnia 1991 r.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podczas sesji poruszono takie zagadnienia jak: „Źródła elektroniczne w pracy teologa” ( ks. prof. dr hab. Jacek Kempa), „Wdrożenie systemu Koha w Bibliotece „Ignatianum” (br. Roman Dolny SJ), „Przyszłość katalogowania” (o. Janusz Kaczmarek OP) oraz „Przyszłość oprogramowania dla bibliotek” (Maciej Dziubecki Aleph Polska)

– Im bliżej naszego czasu, tym większy zasób w internecie. Bardzo ważny jest szybki dostęp do dokumentów. To pomaga również w przeprowadzeniu badań teologicznych – zauważył ks. prof. dr hab. Jacek Kempa.

Zwracając się do uczestników obrad nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak podkreślił, że „Federacja promuje działalność bibliotek jako uprzywilejowanych miejsc, w których studenci teologii, seminarzyści i osoby świeckie mogą korzystać z nich jako niezbędnej pomocy w odbywanych studiach, pisaniu prac naukowych i pogłębianiu ogólnej wiedzy religijnej. Wydaje się, że dzisiaj elektroniczne środki przekazu i biblioteki cyfrowe mogą zastąpić książkę w tradycyjnej formie tymczasem jest ona źródłem wiecznej mądrości”.

– Mam nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do podkreślenia ogromnego znaczenia jakie Federacja odgrywa w promowaniu działalności bibliotek uniwersyteckich, teologicznych, zakonnych i parafialnych – dodał ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Natomiast ks. dr Jerzy Witczak, przewodniczący Federacji Bibliotek Kościelnych zaznaczył jak ważne jest dostarczanie wiedzy i informacji w sposób nowoczesny. – Wyzwaniem są nowe technologie. Nowe czasy, nowe technologie, to wszystko każe pochylić się nad przyszłością bibliotek kościelnych – podkreślił.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przyznał, że takie spotkanie jest to okazja do wymiany doświadczeń w pracy w bibliotekach kościelnych. – Nasza bibliotek seminaryjna oczywiście przede wszystkim służy seminarzystom, studentom teologii. Jest ona również otwarta dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę religijną. Od stycznia 2020 r. funkcjonuje nowy system biblioteczny, dzięki któremu możemy udostępnić nasz księgozbiór szerszej grupie osób zainteresowanych – powiedział ks. Zadrożny.

Reklama

– Biblioteki są depozytariuszami kultury, szczególnie kultury słowa. Biblioteki kościelne przechowują to wszystko, co jest związane z chrześcijaństwem. Są one ważne nie tylko dla rozwoju kultury chrześcijańskiej, ale rozwoju człowieka – dodał ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie.

Na zakończenie obrad, 10 września Mszy św. w kościele seminaryjnym p.w. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Przyjmujemy dzisiaj z wiarą pozdrowienie od św. Pawła: „Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana” – mówił w homilii abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „wartość człowieka poznaje się nie na podstawie tego skąd on pochodzi, co posiada i jaki jest jego status społeczny, ale na podstawie dobra, które czyni. To ono jest świadectwem jego systemu wartości, myślenia, jego wnętrza”.

Arcybiskup zacytował słowa ks. prof. Czesława Bartnika, który podkreślił, że „doświadczamy, że już samo mówienie, pisanie tekstów czy ich gromadzenie może stawać się poznawaniem, przemienianiem rzeczywistości, odwracaniem szarych dróg, wznoszeniem nowych wspólnych światów, miłosnym zwierzeniem, kontemplacją czy realizowaniem siebie jako już nowego człowieka”.

Reklama

„Wybacz nam, Boże, że tworzymy. Nasze słowa są niegodne swojego miana. One nie były na początku ani nie będą na końcu (…) Jesteśmy zmąconymi źródłami wiedzy. Nie ma nas w tym, co tworzymy, bo w naszych księgach staramy się być lepsi, niż jesteśmy w rzeczywistości” – kontynuował arcybiskup cytując słowa Romana Brandstaettera.

– Przyznajemy rację poecie, a równocześnie doświadczamy na co dzień odsunięcia na bok tych źródeł wiedzy, jaką są księgi i wchodzimy w świat nie tylko wirtualny, ale również fake newsów, kłamstw, półprawd. Potrzebujemy Ducha Świętego do rozpoznawania całej prawdy o nas samych – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że czytania mszalne mówią o zadaniu głoszenia Ewangelii jako obowiązku oraz o wykorzenieniu obłudy zarówno wśród nauczycieli, jak i słuchaczy. – Prawda bowiem jest przeciwieństwem obłudy. Przykład idzie od samego Chrystusa, który będąc Prawdą schodzącą od Boga, świadczącą o Jego miłości uniżył samego siebie przyjąwszy postać sługi pokornego i posłusznego aż do śmierci krzyżowej – podkreślił i dodał: „ Apostoł Paweł zanim zaczął rozumieć tę prawdę musiał doświadczyć ślepoty leżąc w pyle drogi pod Damaszkiem. A przecież był wykształconym w prawie i tradycji faryzeuszem. To doświadczenie przyniosło mu dar pokory i pragnienie służby Chrystusowi jako Prawdzie, uosobionej Prawdzie”.

– Ten Pawłowy obraz zmusza nas nie tylko do swoistej lustracji naszych nauczycieli i przewodników, ale również nas samych – dodał arcybiskup.

Na zakończenie abp Depo przywołał obraz św. Jana Pawła II z pastorałem zakończonym krzyżem i słowa ks. prof. Tadeusza Stycznia: „On wie, Kogo się trzyma i wie do Kogo nas prowadzi”.

Federacja Bibliotek Kościelnych „Fides” powstała 23 września 1991 roku (grupa inicjująca), a została oficjalnie erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 18 marca 1995 r. Federacja zrzesza obecnie 83 biblioteki członkowskie, w tym większość bibliotek wydziałów teologicznych i wyższych seminariów duchownych w Polsce, diecezjalnych i zakonnych. Podstawowym celem Federacji jest usprawnianie działalności polskich bibliotek kościelnych, wdrażanie postępu technicznego, a w szczególności koordynacja prac nad komputeryzacją tych bibliotek.

2021-09-10 16:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radośnie śpiewali Panu

[ TEMATY ]

WSD Częstochowa

koncert kolęd

Maciej Orman/Niedziela

– Niech śpiew kolęd, połączony z recytacją utworów poetyckich, wzbudzi w naszych sercach wdzięczność za dar Wcielenia Syna Bożego – mówił ks. Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, podczas koncertu kolęd i pastorałek, który odbył się on-line 31 stycznia w kościele seminaryjnym w Częstochowie.

Stało się już tradycją, że pod koniec stycznia, dzięki inicjatywie ks. Marka Cisowskiego, można posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. W tym roku ze względu na pandemię koncert odbył się bez bezpośredniego udziału publiczności. Był on transmitowany przez Niedziela TV przez stronę: www.niedziela.pl.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję