Reklama

Europa

Kongres Eucharystyczny to dla Węgrów czas duchowej odnowy

Ze względu na pandemiczne utrudnienia w podróży zdecydowaną większość uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie stanowią sami Węgrzy. Już teraz widać, że jest to wydarzenie o dużym potencjale duchowym. Świadectwa, konferencje, a przede wszystkim wspólna modlitwa pomagają nam trwać przy Panu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Csaba Ternyák, metropolita Egeru.

Podkreśla on, że tego samego Węgrzy oczekują po niedzielnej Mszy z Papieżem.

„My Węgrzy z wielkim szacunkiem podchodzimy do Papieża. Zawsze tak było, od czasów Sylwestra II, od którego w 1000 roku nasz król Stefan otrzymał koronę. W ten sposób papież uznał nasz naród i dał mu prawo do własnej państwowości. Nasze relacje ze Stolicą Apostolską zawsze były bardzo bliskie. W Papieżu widzimy Piotra naszych czasów. Chcemy modlić się z Franciszkiem i dziękować Panu za naszą wiarę i chrześcijaństwo w naszym kraju.“

Metropolita Egeru zaznacza, że Kościół na Węgrzech potrzebował takiego wydarzenia. W ostatnich latach katolicy mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami. Jednakże prawdziwa odnowa duchowa dokonuje się w duszy, a nie w instytucjach. Naszym celem jest zbliżać ludzi do Chrystusa i radości Ewangelii – mówi abp Ternyák.

Tytułem przykładu wskazuje, że niewątpliwym osiągnięciem Kościoła jest intensywny rozwój szkolnictwa katolickiego. Jest to możliwe, ponieważ państwo pozwala decydować samym rodzicom o charakterze szkoły, w której uczą się ich dzieci. Dotyczy to również placówek państwowych. Jeśli większość rodziców chce, by szkoła przeszła pod zarządzanie Kościoła, państwo respektuje ich wolę. My godzimy się przejąć szkołę tylko wtedy, gdy prosi o to co najmniej 80 proc. rodziców. W ten sposób w mojej archidiecezji 50 szkół państwowych przeszło pod zarządzanie Kościoła – dodaje abp Ternyák.

2021-09-10 19:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wygrali Węgrzy, bo wygrał Orbán

Cóż za Euro-rozczarowanie! Oto Węgrzy, mający jedyną i niepowtarzalną okazję pozbycia się wstrętnego, „nacjonalistyczno-prawicowego” rządu i jego przywódcy – Viktora Orbána oraz wybrania pełnego powagi, kompetentnego, otoczonego sympatią i uznaniem międzynarodowym nowego rządu, do czego przez długi czas zachęcali ich euroatlantyccy politycy, nie skorzystali z okazji. W wyborach parlamentarnych, które się właśnie odbyły, niepomni płynących zewsząd Najwyższych Euro-Pouczeń, gremialnie – bo połową głosów – poparli Fidesz i polityka będącego dla Brukseli symbolem wszystkiego, co najgorsze w Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

SŁUŻBA

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję