Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Dopiero w trzecim wieku chrześcijaństwa, wiara z miasta trafiła na wieś

W Łodzi zakończył się VI Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem Miasto - Rewitalizacja. Rozważano problemy dużych aglomeracji. Św. Paweł mówił w Efezie do 25 tys. ludzi, dopiero w III w. n.e. wiara z miasta trafiła na wieś - powiedział w sobotę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas odbywającego się od czwartku Kongresu Nowej Ewangelizacji odbywającego się w kościele ojców Jezuitów w Łodzi mówiono o życiu w dużych aglomeracjach, a spotkanie odbywało się pod hasłem Miasto - Rewitalizacja.

Pierwszy dzień kongresu przeznaczony był głównie dla księży, abp Grzegorz Ryś poprowadził panel dyskusyjny, w którym wzięli udział kapłani z całego kraju. Potem były rekolekcje dla ewangelizatorów, prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty m.in. o różnicach pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, rozczarowanych Kościołem, kulturze młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci.

Reklama

W kongresie wzięli udział m.in. arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, prof. Kaja Kaźmierska, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi, jezuita o. Marko Rupnik, redemptorysta o. Jacek Dubel, prof. Jarosław Gajewski, prof. Ryszard Długowski, aktor Adam Woronowicz oraz muzyk Joachim Mencel.

W sobotę gościem łódzkiego Kongresu Nowej Ewangelizacji był jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski. "Ojciec Święty Franciszek błogosławi Wam" - zwrócił się do uczestników dostojnik kościelny. "Papież wie o tym spotkaniu, bo przecież w niedzielę jest wielkie wydarzenie w polskim Kościele - beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i zjeżdżają się biskupi z całego świata. Oczywiście przekażę papieżowi także pozdrowienia od was" - zapewnił kardynał Krajewski.

Podziel się cytatem

Podsumowując kongres abp Ryś nawiązał do problemów wiary w dużych miastach. "Święty Paweł nie chodził po wioskach, w teatrze w Efezie mówił do 25 tysięcy ludzi. Pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa to jest rozkwit wiary w miastach. Dopiero w trzecim wieku naszej ery, wiara z miasta trafiła na wieś, gdzie przeżywała rozwój i pogłębianie swojej wartości" - podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

"Myślę, że teraz jesteśmy kuszeni, aby uciec z miasta i znaleźć się w tym małym, świętym, wiejskim kościółku. Dlatego myślę, że doświadczenie tego kongresu, w którym Duch Święty próbuje nas nawrócić na miasto, jest tak niesłychanie ważne, bo ono także jest jakąś zachętą do odkrycia pierwszej ewangelizacji" - podsumował abp Ryś.

VI Kongres Nowej Ewangelizacji zakończył koncert na stadionie żużlowym łódzkiego Orła. Skomponowany przez Marcina Pospieszalskiego "Dekalog" zostanie wykonany przez kompozytora i artystów z całego świata. Utwór to nawiązanie do słów św. Jana Pawła II: "Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata".(PAP)

2021-09-11 22:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Nie da się kupić miłości Boga dla siebie

[ TEMATY ]

kongres

Kongres Nowej Ewangelizacji

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

„Nie da się kupić człowieka, nie da się kupić ludzkiej miłości, nie da się kupić Boga, nie da się kupić miłości Boga dla siebie” – mówił abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, który 25 listopada wygłosił katechezę do uczestników spotkania ewangelizacyjnego dla młodzieży "Strumienie wody żywej", które odbyło się w częstochowskiej Hali Polonia w ramach IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Abp Grzegorz Ryś w swojej katechezie mówił między innymi o tym, że w codziennych obowiązkach warto na chwilę się zatrzymać. - Człowiek potrzebuje takiego dnia, w którym nic nie robi, po to, żeby Pan Bóg mógł cokolwiek zrobić w moim życiu. Żeby On mógł być wreszcie aktywny – podkreślił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

Miedziowa Barbórka w Lubinie

2021-12-04 16:11

[ TEMATY ]

barbórka

KGHM

ks. Waldemar Wesołowski

Modlitwie przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię zaś wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję