Reklama

Kościół

Telemost beatyfikacyjny na Jasnej Górze

„Wszystko postawiłem na Maryję" - te słowa mogą być nadal dla nas aktualne – podkreślił o. Michał Legan. Paulin poprowadził na Jasnej Górze z udziałem polskich artystów radosne oczekiwanie na ogłoszenie Prymasa Jasnogórskiego kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym.

Karol Porwich/Niedziela

Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej upływała będzie w dalszej części na Jasnej Górze w duchowej łączności z wiernymi zgromadzonymi w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki specjalnym telebimom na placu przed Szczytem, utworzony zostanie TELEMOST. Niemal zaraz po zakończeniu ogłoszenia nowych błogosławionych w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie dziękczynna Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Stanisława Nowicka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia i posługi błogosławionego, życzyła wszystkim doświadczenia spotkania z Prymasem, „który myślę przebywa tutaj sercem - jeśli niosą go na ołtarze, to on chciałby być przy ołtarzu Matki Bożej”. Wyraziła radość, że „kard. Wyszyński po wszystkich trudach życia mógł osiągnąć niebo, ale że też jest wyniesiony na ołtarze, po to, by był naszym wsparciem, szczególnie dla naszej Ojczyzny”.

Reklama

Zabrzmiały utwory z projektu Stacji 7 z muzykiem Darkiem Malejonkiem „Czas to miłość – polscy artyści w hołdzie kardynałowi Wyszyńskiemu” z projektu.

– Ta beatyfikacja to jedno z największych duchowych wydarzeń naszych czasów. W tych trudnych czasach Prymas Wyszyński uczy nas, że bez przebaczenia nie możemy iść dalej – mówił muzyk.

Karol Porwich/Niedziela

„Choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa"- zabrzmiały słowa Prymasa w utworze wykonywanym przez Natalię Kawalec, finalistkę programu The Voice Kids.

Reklama

Dzięki muzycznej teledyskowej opowieści „Wszystko postawiłem na Maryję" zgromadzeni na błoniach częstochowianie i pielgrzymi mogli i w ten sposób poznać Prymasa Tysiąclecia, jego wielką wiarę, umiłowanie Boga i Ojczyzny oraz zawierzenie Maryi. Autorem tekstu i muzyki do filmu jest Julia Smykowska, a wśród wykonawców: m.in. Julia i Grzegorz Kopalowie.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak w rozmowie zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień beatyfikacji przypadł w szczególnym momencie, także z powodu dzisiejszej rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. - Chcemy żeby Bóg zwyciężał w naszym życiu i kard. Stefan Wyszyński pokazuje nam, że możemy zwyciężyć. Jego historia życia nie była usłana różami, było w niej wiele cierpienia. Człowiek więziony, prześladowany, ale zawsze wierny Bogu i Kościołowi. Mamy nadzieję, ze dzisiejszy dzień zainspiruje nas do tego, by tak jak on mówić stanowczo „non possumus”, wszędzie tam gdzie zachodzi dialog z grzechem. Chcemy być klarowni, przejrzyści w dzisiejszym jakże rozmytym świecie – mówił kustosz Jasnej Góry.

Po uroczystości beatyfikacyjnej w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Prymas Wyszyński tak często się modlił, gdzie odprawił swoje kapłańskie prymicje, o godz.14.00 celebrowana była jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego.

O godz. 16.15 odbył wspólny różaniec także przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a dzień beatyfikacji zakończy Apel Jasnogórski.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

2021-09-12 16:38

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Claromontanus” – Prymas Jasnogórski

Niedziela Ogólnopolska 49/2020, str. 15

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Z ojcami paulinami na Jasnej Górze po powrocie z więzienia, 2 listopada 1956 r.

Z ojcami paulinami na Jasnej Górze po powrocie z więzienia, 2 listopada 1956 r.

Kończąc cykl artykułów o maryjnych inicjatywach Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, pragniemy Bogu samemu za tę drogę maryjną naszego konfratra i wielkiego protektora Zakonu Paulinów podziękować. Dziękujemy Matce Najświętszej za ten niestrudzony głos z Jasnej Góry pasterza narodu.

Po latach rozumiemy, że Człowiek Boży był wśród nas. Prorok żył na naszej ziemi. Znaki Boże działy się na naszych oczach. Żyjąc w tym samym kręgu Światła, które rozświetliło Prymasa Jasnogórskiego, chcemy otworzyć serca na słowa, które wypowiedział w Warszawie 4 października 1970 r.:

CZYTAJ DALEJ

Św. Barbara

2021-12-04 08:11

[ TEMATY ]

św. Barbara

PGE

Barbara żyła w III wieku n.e. Była córką Dioskurosa, poganina, który przyczynił się do jej męczeńskiej śmierci.

Święta Barbara od lat otaczana jest w Polsce bardzo żywym kultem – to do niej z modlitwą o pomoc zwracają się wierni podczas burz i pożarów. To przede wszystkim patronka dobrej śmierci i trudnej pracy, gdyż opiekuje się górnikami, hutnikami, żołnierzami, rybakami i marynarzami. Co więcej, św. Barbara jest także patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj w Kolegiacie Świętego Krzyża

2021-12-05 14:43

Magdalena Lewandowska

Każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja słodki upominek

Każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja słodki upominek

W niektórych parafiach archidiecezji św. Mikołaj odwiedził dzieci już dziś. Tak było m.in. w parafii katedralnej – spotkanie odbyło się w Kolegiacie Świętego Krzyża po Mszy św. o godz. 11.00.

Święty Mikołaj przede wszystkim przynosi radość i uczy nas troski o drugiego człowieka – dowiedziały się licznie zebrane dzieci. – Czasami tak niewiele potrzeba: uśmiech, miłe słowo, drobny gest, a tak wiele znaczy dla innej osoby. Pamiętajcie, że nie to, co dostajecie jest najważniejsze, ale to, co wy możecie dać. Tego uczy nas Święty Mikołaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję