Reklama

Franciszek

Słowacja: Intensywny dzień wizyty papieża - podróż do Koszyc i Preszowa

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.

O godzinie 8 rano Franciszek poleci z Bratysławy do Koszyc, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji, o którym pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1230 roku.

W 1995 roku święty Jan Paweł II kanonizował trzech pochodzących stamtąd duchownych - męczenników: Polaka Melchiora Grodzieckiego, Marka Kriża i Stefana Pongracza, ofiary antykatolickich prześladowań z 1619 roku.

Reklama

Miasto z bogatą historią słynie też z Maratonu Pokoju, rozgrywanego na jego ulicach. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1924 roku. To najstarszy bieg maratoński w Europie, drugi po Bostonie.

Bezpośrednio po przylocie do Koszyc papież uda się do Preszowa, położonego w odległości 47 kilometrów w historycznym regionie Szarysz.

W Preszowie, gdzie mieszka większość słowackich grekokatolików Franciszek będzie przewodniczyć od godziny 10.30 liturgii bizantyjskiej przed halą sportową, znajdującą się na ulicy Jana Pawła II. Jego wizytę w 1995 roku upamiętnia znajdująca się tam tablica.

Reklama

Plac, na którym odbędzie się liturgia, może pomieścić około 50 tysięcy osób.

Po dwugodzinnej liturgii papież powróci do Koszyc.

Po wypoczynku w tamtejszym seminarium, przed godziną 16 uda się do dzielnicy Lunik IX, gdzie mieszka największa społeczność Romów na Słowacji. Dokładna liczba mieszkańców jest, jak się podkreśla, trudna do ustalenia. Szacuje się, że wynosi co najmniej 4300. Warunki życia w niszczejących budynkach są tam bardzo trudne; czasem brakuje wody i prądu, nie ma systemu ogrzewania.

Od 2008 roku działa tam misja księży salezjanów, która realizuje projekty integracyjne, edukacyjne, pomocowe i ewangelizacyjne wśród społeczności romskiej.

Dyrektorem duszpasterskiego ośrodka salezjańskiego jest ksiądz Peter Besenyei, który swoje doświadczenia zawarł w książkach: „Milczenie Cyganów” i „Zabijmy rasistę w nas samych”. Porusza w nich kwestie nietolerancji, uprzedzeń, segregacji z punktu widzenia narodu słowackiego i wspólnoty Romów.

Papież spotka się z jej przedstawicielami na skwerze przed ośrodkiem salezjanów. Przypomina się, że rumuńską społeczność Franciszek odwiedził ostatnio w czerwcu 2019 roku w Bukareszcie.

Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Koszycach będzie o godzinie 17 spotkanie z młodzieżą na stadionie Lokomotiva, który ma ponad 60 lat i mieści 10 tysięcy osób.

Jak zapowiedziano, podczas tego wydarzenia przypomniana zostanie postać słowackiej męczennicy, błogosławionej Anny Kolesarovej, która w listopadzie 1944 roku została zastrzelona przez sowieckiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Dekret o uznaniu jej męczeństwa Franciszek podpisał w 2018 roku i wkrótce potem odbyła się jej beatyfikacja.

Papież w czasie spotkania wysłucha świadectw młodych ludzi i wygłosi do nich przemówienie.

Wieczorem powróci z Koszyc do Bratysławy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

[ TEMATY ]

parlament

Słowacja

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję