Reklama

Franciszek

Słowacja: Intensywny dzień wizyty papieża - podróż do Koszyc i Preszowa

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.

O godzinie 8 rano Franciszek poleci z Bratysławy do Koszyc, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji, o którym pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1230 roku.

W 1995 roku święty Jan Paweł II kanonizował trzech pochodzących stamtąd duchownych - męczenników: Polaka Melchiora Grodzieckiego, Marka Kriża i Stefana Pongracza, ofiary antykatolickich prześladowań z 1619 roku.

Reklama

Miasto z bogatą historią słynie też z Maratonu Pokoju, rozgrywanego na jego ulicach. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1924 roku. To najstarszy bieg maratoński w Europie, drugi po Bostonie.

Bezpośrednio po przylocie do Koszyc papież uda się do Preszowa, położonego w odległości 47 kilometrów w historycznym regionie Szarysz.

W Preszowie, gdzie mieszka większość słowackich grekokatolików Franciszek będzie przewodniczyć od godziny 10.30 liturgii bizantyjskiej przed halą sportową, znajdującą się na ulicy Jana Pawła II. Jego wizytę w 1995 roku upamiętnia znajdująca się tam tablica.

Reklama

Plac, na którym odbędzie się liturgia, może pomieścić około 50 tysięcy osób.

Po dwugodzinnej liturgii papież powróci do Koszyc.

Po wypoczynku w tamtejszym seminarium, przed godziną 16 uda się do dzielnicy Lunik IX, gdzie mieszka największa społeczność Romów na Słowacji. Dokładna liczba mieszkańców jest, jak się podkreśla, trudna do ustalenia. Szacuje się, że wynosi co najmniej 4300. Warunki życia w niszczejących budynkach są tam bardzo trudne; czasem brakuje wody i prądu, nie ma systemu ogrzewania.

Od 2008 roku działa tam misja księży salezjanów, która realizuje projekty integracyjne, edukacyjne, pomocowe i ewangelizacyjne wśród społeczności romskiej.

Dyrektorem duszpasterskiego ośrodka salezjańskiego jest ksiądz Peter Besenyei, który swoje doświadczenia zawarł w książkach: „Milczenie Cyganów” i „Zabijmy rasistę w nas samych”. Porusza w nich kwestie nietolerancji, uprzedzeń, segregacji z punktu widzenia narodu słowackiego i wspólnoty Romów.

Papież spotka się z jej przedstawicielami na skwerze przed ośrodkiem salezjanów. Przypomina się, że rumuńską społeczność Franciszek odwiedził ostatnio w czerwcu 2019 roku w Bukareszcie.

Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Koszycach będzie o godzinie 17 spotkanie z młodzieżą na stadionie Lokomotiva, który ma ponad 60 lat i mieści 10 tysięcy osób.

Jak zapowiedziano, podczas tego wydarzenia przypomniana zostanie postać słowackiej męczennicy, błogosławionej Anny Kolesarovej, która w listopadzie 1944 roku została zastrzelona przez sowieckiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Dekret o uznaniu jej męczeństwa Franciszek podpisał w 2018 roku i wkrótce potem odbyła się jej beatyfikacja.

Papież w czasie spotkania wysłucha świadectw młodych ludzi i wygłosi do nich przemówienie.

Wieczorem powróci z Koszyc do Bratysławy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do wizyty papieża w Nagasaki

[ TEMATY ]

Japonia

papież Franciszek

pl.wikipedia.org

W związku ze spodziewaną w listopadzie br. wizytą papieża Franciszka w Nagasaki, władze miasta rozpoczęły już przygotowania do tej wizyty.

W Parku Pokoju, niedaleko „punktu zero”, w którym nastąpił wybuch atomowy 9 sierpnia 1945 r. (w jego wyniku zginęło ok. 74 tys. osób), rozpoczęto prace nad odnowieniem Statuy Pokoju. Wysoka na 9,7 m rzeźba przedstawia siedzącego mężczyznę z jedną ręką wzniesioną ku niebu, a drugą błogosławiącą mieszkańców miasta. Autorem rzeźby jest Japończyk Seibo Kitamura. Została ona umieszczona w parku w 1955 r. i co jakiś czas wymaga prac restauracyjnych. Polegają one zwłaszcza na umieszczeniu na rzeźbie nowej warstwy niebieskiej farby oraz na naprawie rys i pęknięć. Ostatnio tego rodzaju prace prowadzone były w 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję