Reklama

Niedziela Wrocławska

To mój krzyż! - Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu

W Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim po wprowadzeniu nowych kanoników sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

2021-09-14 17:17

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Ks. kan. Wiesław Szczęch wygłosił homilię.

Na wstępie Mszy św. ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej przypomniał okoliczności ustanowienia święta Podwyższenia Krzyża Świętego. - Gromadzimy się, aby oddać cześć Krzyżowi Świętemu, aby uwielbiać Chrystusa, który złożył Siebie w ofierze za nasze grzechy na drzewie krzyża - mówił kapłan.

Tego dnia homilię wygłosił ks. kanonik Wiesław Szczęch. Na wstępie kaznodzieja mówił o krzyżu w życiu człowieka. Wiąże się to także z różnymi postawami - Krzyż kojarzony jest jako symbol nieszczęścia. Krzyż jest też niechciany i wyrzucany z mieszkań. Jest symbolem wiary prowadzącym do Boga. Tak jak z krzyżem, tak jest z naszą ludzką postawą - podkreślił kapłan i zacytował Ewangelię: - „Tak bowiem Bóg umiłował, że Syna Swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Niepojętą tajemnicą jest to umiłowanie Boga i wydanie Syna na śmierć krzyżową - zaznaczył ks. kanonik.

Reklama

Podkreślając piękno Bożego stworzenia, kaznodzieja zauważył, że postawa człowieka zaburzyła harmonię i obok miłości pojawiła się nienawiść, a obok życia śmierć. W wyniku grzechu pierworodnego człowiek zmaga się z bólem i cierpieniem - Obejmuje to wszystkich, bez wyjątków - powiedział ks. Szczęch.

Są takie momenty, kiedy człowiek czuje się przytłoczony cierpieniem - Od czasu kiedy Chrystus umarł na krzyżu, mamy swoje krzyże. Dlatego mówimy - To mój krzyż! [...] Zdarza się, że mówimy - Ten krzyż jest ponad moje siły, jest za ciężki. Jednak idziemy z nim zginając się pod jego ciężarem powtarzając - To mój krzyż! - zaznaczył kapłan.

Nie zabrakło także odniesienia miłości Boga do człowieka, która objawiła się na krzyżu - Zmienia się nasze życie, zmieniają się ustroje polityczne, a krzyż Chrystusowy wciąż taki sam. Nie da się go niczym zastąpić, nie da się go zetrzeć z powierzchni ziemi - podkresił ks. kanonik.

Reklama

Cytując słowa bł. M. Elżbiety Róży Czackiej - „Przez krzyż do nieba”, kaznodzieja zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia krzyża. - Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Wierność Chrystusowi, to wierność Jego krzyżowi. Wierność krzyżowi to wierność ideałom, których krzyż jest odblaskiem.

Kolegiata Świętokrzyska powstała w XIII wieku za sprawa księcia Henryka Probusa. W wyniku sekularyzacji w 1810 roku została ona rozwiązana i reaktywowana za sprawą kard. H. Gulbinowicza w 1998 roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

2021-09-22 12:17

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję