Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Izba pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-09-14 17:58

Paweł Wysoki

W Kurii Metropolitalnej w Lublinie został uroczyście otwarty pokój pamięci poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, biskupowi lubelskiemu w latach 1946-1948.

Izba znajduje się obok kaplicy pw. Darów Wieczernika, miejsca uświęconego obecnością błogosławionego biskupa i prymasa, w której umieszczony jest witraż z herbem biskupim z Matką Bożą Częstochowską i zawołaniem „Soli Deo”. - Miejscem pamięci jest cała kuria, gdzie przebywał bł. bp Wyszyński. Tu modlił się przez 2 lata i 8 miesięcy posługi w naszej diecezji - powiedział abp Stanisław Budzik w kaplicy znajdującej się w skrzydle z kancelarią Kurii Metropolitalnej. W niewielkiej sali obok zgromadzono pamiątki po błogosławionym biskupie. - Szczególną pamiątką jest klęcznik, przy którym bp Stefan Wyszyński modlił się; są też meble, które mu służyły gdy był w Lublinie - wyjaśniał ksiądz arcybiskup. Wskazując na liczne zdjęcia i dokumenty, zwrócił uwagę na oryginał pierwszego listu pasterskiego, jaki bp Wyszyński skierował do wiernych diecezji lubelskiej w 1946 r. - Jest też własnoręcznie napisany list do sióstr zakonnych, jeden z ostatnich listów napisanych przez prymasa podczas uwięzienia w Komańczy. Na kilka tygodni przed uwolnieniem dziękuje siostrom za dar ornatu. Jak napisał, nie może inaczej wynagrodzić daru, jak odprawić Mszę św. za otrzymane dobro - powiedział abp Budzik podczas oprowadzania gości i dziennikarzy po izbie pamięci. Wśród prezentowanych pamiątek i zdjęć wykonanych podczas posługi biskupiej Wyszyńskiego w diecezji lubelskiej, metropolita wskazał zdjęcie „gigantów ducha XX wieku, a może i całego tysiąclecia”: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, zrobione na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jak przypomniał, podczas 50-lecia KUL-u prymas Wyszyński proroczo powiedział do studentów: „Na stulecie uczelni będziemy wam błogosławić z nieba”. Wśród eksponatów nie mogło zabraknąć obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, tak ważnej dla bł. kard. Wyszyńskiego. - Święcenia biskupie przyjął na Jasnej Górze; do Lublina w swoim biskupim herbie przywiózł oblicze Maryi, o którym powiedział: zranione, ale pełne pokoju.

Reklama

Bł. kard. Stefan Wyszyński w latach 1946-1948 był biskupem lubelskim, wcześniej w latach 1925-1929 studiował na KUL, a podczas II wojny światowej przebywał na terenie diecezji lubelskiej w Kozłówce i Żułowie, gdzie m.in. sprawował duszpasterską opiekę nad niewidomymi dziećmi z Lasek.

Fotorelacja z otwarcia na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję