Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Izba pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-09-14 17:58

Paweł Wysoki

W Kurii Metropolitalnej w Lublinie został uroczyście otwarty pokój pamięci poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, biskupowi lubelskiemu w latach 1946-1948.

Izba znajduje się obok kaplicy pw. Darów Wieczernika, miejsca uświęconego obecnością błogosławionego biskupa i prymasa, w której umieszczony jest witraż z herbem biskupim z Matką Bożą Częstochowską i zawołaniem „Soli Deo”. - Miejscem pamięci jest cała kuria, gdzie przebywał bł. bp Wyszyński. Tu modlił się przez 2 lata i 8 miesięcy posługi w naszej diecezji - powiedział abp Stanisław Budzik w kaplicy znajdującej się w skrzydle z kancelarią Kurii Metropolitalnej. W niewielkiej sali obok zgromadzono pamiątki po błogosławionym biskupie. - Szczególną pamiątką jest klęcznik, przy którym bp Stefan Wyszyński modlił się; są też meble, które mu służyły gdy był w Lublinie - wyjaśniał ksiądz arcybiskup. Wskazując na liczne zdjęcia i dokumenty, zwrócił uwagę na oryginał pierwszego listu pasterskiego, jaki bp Wyszyński skierował do wiernych diecezji lubelskiej w 1946 r. - Jest też własnoręcznie napisany list do sióstr zakonnych, jeden z ostatnich listów napisanych przez prymasa podczas uwięzienia w Komańczy. Na kilka tygodni przed uwolnieniem dziękuje siostrom za dar ornatu. Jak napisał, nie może inaczej wynagrodzić daru, jak odprawić Mszę św. za otrzymane dobro - powiedział abp Budzik podczas oprowadzania gości i dziennikarzy po izbie pamięci. Wśród prezentowanych pamiątek i zdjęć wykonanych podczas posługi biskupiej Wyszyńskiego w diecezji lubelskiej, metropolita wskazał zdjęcie „gigantów ducha XX wieku, a może i całego tysiąclecia”: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, zrobione na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jak przypomniał, podczas 50-lecia KUL-u prymas Wyszyński proroczo powiedział do studentów: „Na stulecie uczelni będziemy wam błogosławić z nieba”. Wśród eksponatów nie mogło zabraknąć obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, tak ważnej dla bł. kard. Wyszyńskiego. - Święcenia biskupie przyjął na Jasnej Górze; do Lublina w swoim biskupim herbie przywiózł oblicze Maryi, o którym powiedział: zranione, ale pełne pokoju.

Reklama

Bł. kard. Stefan Wyszyński w latach 1946-1948 był biskupem lubelskim, wcześniej w latach 1925-1929 studiował na KUL, a podczas II wojny światowej przebywał na terenie diecezji lubelskiej w Kozłówce i Żułowie, gdzie m.in. sprawował duszpasterską opiekę nad niewidomymi dziećmi z Lasek.

Fotorelacja z otwarcia na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję