Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyjechali i przybiegli na urodziny bł. ks. Jerzego

Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu dotarł XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

2021-09-14 20:35

[ TEMATY ]

urodziny

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

sztafeta

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymi wyruszyli spod Pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach wczoraj (13 września) rano. Pielgrzymka odbywała się na zasadzie sztafety biegowej. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegli zwartą grupą. Dołączyli do nich na rowerach członkowie Akcji Katolickiej z Olsztyna i Radomia.

- Akcja Katolicka od kilkunastu lat przyłącza się do inicjatywy, która dotarła do nas ze Śląska. Biegacze, którzy podjęli realizację sztafety swoim świadectwem zachęcali do tego, aby przyłączyły się kolejne grupy i stowarzyszenia. Tak się stało z Akcją Katolicką, która przez lata biegnie z wielu miejscowości, jedzie na rowerach. Były lata, że przyjeżdżali także niepełnosprawni na wózkach – powiedziała „Niedzieli” Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Reklama

Podkreśliła, jak ważne jest świadectwo uczestników sztafety, które sprawia, że biorą w niej udział coraz młodsze pokolenia. – To świadectwo pozwala przekazywać umiłowanie Ojczyzny przez bł. ks. Jerzego kolejnym pokoleniom. Ich pot i trud dwudniowego, całodobowego biegu przeradza się dzisiaj w świadectwo pięknej miłości, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, ale też zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili wiary. Nie wystarczy jej tylko zachować dla siebie, ale trzeba, by ona wzrastała w świecie – zaznaczyła prezes AK.

Wśród biegaczy był Marek Gruszka, który zainicjował szesnaście lat temu pielgrzymkę biegową. - Jesteśmy konsekwentni w kultywowaniu szczególnego przekazu męczeństwa dziewięciu górników z kopalni „Wujek” i męczeństwa bł. ks. Jerzego. Myślę, że nie możem tym zapomnieć. Górnicy walczyli o wolność i dzięki temu dzisiaj możemy żyć w wolnej Ojczyźnie – podkreślił pomysłodawca biegu pamięci i dodał, że ciągle aktualny jest przekaz bł. ks. Jerzego, abyśmy byli wolni od nienawiści i żądzy odwetu.

Na znaczenie słów „Zło dobrem zwyciężaj” zwróciła uwagę również Beata Świętowska. – Bł. ks. Jerzy pokazał nam, jak swoim wysiłkiem i pracą zwalczać zło i pociągać za sobą młodszych. Dzięki temu łatwiej nam pokonywać swoje słabości, szukać dobra i nadziei w tym, co chcemy osiągnąć – wskazała biegaczka z Knurowa.

Reklama

- Biegłem dla sportu, ale także po to, aby upamiętnić życie bł. ks. Jerzego. Pracuję w kopalni „Wujek” i czuję się zobowiązany wewnętrznie do upamiętnienia tych, którzy zginęli. Bł. ks. Jerzy jest dla mnie bohaterem, tak jak dziewięciu poległych górników z mojej kopalni – dodał tuż po biegu Marcin Mikłej.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. Paweł Conder, wikariusz parafii. W kazaniu ks. Marcin Grabowski podkreślił, że bł. ks. Jerzy związał swoje życie głęboko z krzyżem. – Złóżmy swoje krzyże Jezusowi, bo z Nim przeżywa się wszystko łatwiej – zachęcał kaznodzieja.

W czasie Mszy św. można było złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. – W życiu dzieci nienarodzonych zagrożonych zabiciem krzyż pojawił się zanim one przyszły na świat – zaznaczył ks. Grabowski. Dodał, że krzyż zawsze jest złączony z miłością, a dla chrześcijanina jest drogą pozwalającą złączyć się z cierpiącym Jezusem. – Miłość krzyżami się mierzy – podkreślił kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. na uczestników sztafety czekał urodzinowy tort.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystarczyło „Jurku ratuj”

Niedziela wrocławska 34/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Michalina Stopka

pielgrzymka to czas, który można spędzić z panem bogiem i drugim człowiekiem

pielgrzymka to czas, który można spędzić z panem bogiem i drugim człowiekiem

Miesiąc sierpień jest wyjątkowy. Maryjne święto, czas pielgrzymek i wstrzemięźliwości od alkoholu, kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego i cudu nad Wisłą. To także moment, w którym wspominamy rok 1980 i początek wielkich przemian społecznych. Dokładnie 40 lat temu powstała „Solidarność”.

Solidarność to przede wszystkim ludzie. W szczytowej formie do związku zapisało się prawie 10 mln Polaków. Jedną z ikon tego ruchu był ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej „Solidarności”, który złożył największą ofiarę za obronę praw człowieka. Niespełna 40 lat później drogi męczennika Kościoła katolickiego i moje miały się zejść.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: syryjscy uchodźcy muszą wrócić do Syrii

2021-09-17 17:15

[ TEMATY ]

uchodźcy

papież

Syria

Vatican News

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Syryjscy uchodźcy muszą wrócić do ojczyzny. Z naszej strony nie ma względem nich żadnej wrogości, ale Liban nie radzi sobie z takim obciążeniem – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Béchara Boutros Raï. Podkreśli, że problem Libanu polega dziś na tym, że rodowici Libańczycy opuszczają swój kraj, a ich miejsce zajmują uchodźcy. Dlatego należy zabiegać o repatriację migrantów.

Patriarcha Kościoła maronickiego zastrzegł, że nie może to być repatriacja dobrowolna, bo uchodźcy nie zechcą wyjechać z Libanu. Nie chcą uznać, że wojna w Syrii się skończyła. Ponadto żyje się im lepiej niż samym Libańczykom, którzy wciąż ubożeją. Mają pracę, robią interesy, jako uchodźcy nie muszą płacić podatków, a przy tym co miesiąc otrzymują pomoc od organizacji międzynarodowych. „Niech te organizacje pomagają im na miejscu w Syrii” – mówi kard. Raï.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję