Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyjechali i przybiegli na urodziny bł. ks. Jerzego

Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu dotarł XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

[ TEMATY ]

urodziny

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

sztafeta

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymi wyruszyli spod Pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach wczoraj (13 września) rano. Pielgrzymka odbywała się na zasadzie sztafety biegowej. Odcinek od Janek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki pielgrzymi pobiegli zwartą grupą. Dołączyli do nich na rowerach członkowie Akcji Katolickiej z Olsztyna i Radomia.

- Akcja Katolicka od kilkunastu lat przyłącza się do inicjatywy, która dotarła do nas ze Śląska. Biegacze, którzy podjęli realizację sztafety swoim świadectwem zachęcali do tego, aby przyłączyły się kolejne grupy i stowarzyszenia. Tak się stało z Akcją Katolicką, która przez lata biegnie z wielu miejscowości, jedzie na rowerach. Były lata, że przyjeżdżali także niepełnosprawni na wózkach – powiedziała „Niedzieli” Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Podkreśliła, jak ważne jest świadectwo uczestników sztafety, które sprawia, że biorą w niej udział coraz młodsze pokolenia. – To świadectwo pozwala przekazywać umiłowanie Ojczyzny przez bł. ks. Jerzego kolejnym pokoleniom. Ich pot i trud dwudniowego, całodobowego biegu przeradza się dzisiaj w świadectwo pięknej miłości, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, ale też zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili wiary. Nie wystarczy jej tylko zachować dla siebie, ale trzeba, by ona wzrastała w świecie – zaznaczyła prezes AK.

Wśród biegaczy był Marek Gruszka, który zainicjował szesnaście lat temu pielgrzymkę biegową. - Jesteśmy konsekwentni w kultywowaniu szczególnego przekazu męczeństwa dziewięciu górników z kopalni „Wujek” i męczeństwa bł. ks. Jerzego. Myślę, że nie możem tym zapomnieć. Górnicy walczyli o wolność i dzięki temu dzisiaj możemy żyć w wolnej Ojczyźnie – podkreślił pomysłodawca biegu pamięci i dodał, że ciągle aktualny jest przekaz bł. ks. Jerzego, abyśmy byli wolni od nienawiści i żądzy odwetu.

Na znaczenie słów „Zło dobrem zwyciężaj” zwróciła uwagę również Beata Świętowska. – Bł. ks. Jerzy pokazał nam, jak swoim wysiłkiem i pracą zwalczać zło i pociągać za sobą młodszych. Dzięki temu łatwiej nam pokonywać swoje słabości, szukać dobra i nadziei w tym, co chcemy osiągnąć – wskazała biegaczka z Knurowa.

Reklama

- Biegłem dla sportu, ale także po to, aby upamiętnić życie bł. ks. Jerzego. Pracuję w kopalni „Wujek” i czuję się zobowiązany wewnętrznie do upamiętnienia tych, którzy zginęli. Bł. ks. Jerzy jest dla mnie bohaterem, tak jak dziewięciu poległych górników z mojej kopalni – dodał tuż po biegu Marcin Mikłej.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. Paweł Conder, wikariusz parafii. W kazaniu ks. Marcin Grabowski podkreślił, że bł. ks. Jerzy związał swoje życie głęboko z krzyżem. – Złóżmy swoje krzyże Jezusowi, bo z Nim przeżywa się wszystko łatwiej – zachęcał kaznodzieja.

W czasie Mszy św. można było złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. – W życiu dzieci nienarodzonych zagrożonych zabiciem krzyż pojawił się zanim one przyszły na świat – zaznaczył ks. Grabowski. Dodał, że krzyż zawsze jest złączony z miłością, a dla chrześcijanina jest drogą pozwalającą złączyć się z cierpiącym Jezusem. – Miłość krzyżami się mierzy – podkreślił kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. na uczestników sztafety czekał urodzinowy tort.

2021-09-14 20:35

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

102. urodziny najstarszego biskupa świata

[ TEMATY ]

biskup

urodziny

Bożena Sztajner

Bernardino Pinera Carvallo, emerytowany arcybiskup La Serena w Chile i najstarszy biskup w Kościele katolickim na świecie, kończy 22 września 102 lata. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Chilijskich i uczestnik II Soboru Watykańskiego urodził się w 1915 roku w Paryżu, dzieciństwo spędził we Francji. W późniejszych latach studiował medycynę i teologię na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Chile. 5 kwietnia 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie.

11 lutego 1958 r. papież Pius XII (1939-1958) mianował ks. Pinerę biskupem pomocniczym w Talca, a sakry udzielił mu tamtejszy ordynariusz, bp Manuel Larrain Errazuriz. W grudniu 1960 papież Jan XXIII (1958-1963) mianował go biskupem Temuco. Chilijski hierarcha uczestniczył we wszystkich sesjach II Soboru Watykańskiego (1958-65).

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne- exit poll

2022-09-26 07:09

[ TEMATY ]

wybory

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów- wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Prześladowany jak katolik

2022-09-26 08:53

[ TEMATY ]

konferencja

Karol Porwich /Niedziela

"Prześladowany jak katolik" – to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniu 8 października 2022 r. na Jasnej Górze. Jasnogórskie wydarzenie zainauguruje podjętą oddolnie przez Akcję Katolicką inicjatywę "Kościół w XXI wieku", która odbywać się będzie cyklicznie w różnych miejscach kraju i odnosić się do bieżących wydarzeń i problemów Kościoła i tych, które dostrzegamy w Kościele.

Konferencja "Prześladowany jak katolik" rozpocznie się panelami w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00. Wydarzenie poprowadzą red. Miłosz Manasterski oraz red. Michalina Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję