Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Otworzyli bibliotekę. Poszukują dzieł Zofii Kossak

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie uruchomiono bibliotekę.

2021-09-15 14:35

[ TEMATY ]

czytelnictwo

biblioteka

ksiązki

Monika Jaworska

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Mieści się ona w salce pod probostwem. Wcześniej pomieszczenie służyło spotkaniom wiernych, którzy obecnie gromadzą się w odremontowanej dawnej kaplicy.

Za posługi mojego poprzednika, śp. ks. Piotra Kocura, już znajdowały się tutaj zbiory książkowe, które można było wypożyczyć, ale nie było pomieszczenia, by utworzyć bibliotekę. Wtedy budowano kościół, a obecny Dom Spotkań był wcześniej kaplicą – podkreśla proboszcz parafii ks. Zbigniew Macura, który poświęcił pomieszczenie w lipcu.

Reklama

Dodaje, że przygotowania do otwarcia biblioteki trwały kilka miesięcy: począwszy od prac remontowych i malowania salki, przez montaż regałów ufundowanych przez darczyńców, aż po żmudną inwentaryzację. – Otwierając bibliotekę, chcemy zachęcić wiernych, by czytali książki, wbrew dzisiejszym trendom, które chcą odebrać nam zdolność myślenia, naszą tożsamość i pamięć – dopowiada ks. proboszcz.

Ewidencję rozpoczęła Dorota Dudzik, a następnie tę funkcję przejęły – Ewa Porębska i Jadwiga Wigłasz – członkinie Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej św. Bogurodzicy działającej od 25 lat przy parafii.

Lubimy czytać, pomagać i chciałyśmy po prostu dać innym coś od siebie, dlatego zdecydowałyśmy się podjąć wolontariat polegający na przygotowaniu i prowadzeniu biblioteki. Co niedzielę przychodzimy i wypożyczmy książki, a oprócz tego w wolnym czasie kontynuujemy ewidencję zbiorów – mówią bibliotekarki.

Reklama

Obecnie zasób biblioteczny liczy nieco ponad tysiąc woluminów. Książki są przyporządkowywane do odpowiednich kategorii takich jak np.: duchowość, rozważania biblijne, mariologia i hagiografia, zagadnienia rodziny, teologia, literatura młodzieżowa, beletrystyka i poezja.

Z ciekawszych propozycji małżonkowie mogą wypożyczyć tu książki Pulikowskiego, Dziewieckiego, Gajdów. Mamy książki dla młodzieży i dzieci, albumy o św. Janie Pawle II, pozycje ks. Kaczkowskiego, o. Góry, świadectwa znanych osób, modlitewniki, Pismo Święte i szereg innych. Są też pozycje lokalnych autorów – wymieniają wolontariuszki.

Ks. proboszcz chciałby stworzyć jeszcze dział poświęcony wielkiej polskiej pisarce związanej z ziemią cieszyńską – Zofii Kossak, dlatego jeśli ktoś dysponuje niepotrzebnymi egzemplarzami jej autorstwa, może je przekazać do tej parafii.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego przekazane Bibliotece Narodowej

[ TEMATY ]

kultura

biblioteka

kompozytor

Mikołaj Górecki

Grzegorz Mazurowski/Biblioteka Narodowa

Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa kupiła do swoich zbiorów rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia.

Spadkobiercy kompozytora, wdowa, córka i syn, przekazali niemal komplet jego opusowanych utworów muzycznych (op. 1–85, bez 78 i 80), począwszy od wczesnych dzieł, takich jak Pieśni o radości i rytmie op. 7 oraz tych awangardowych, np. Zderzenia (Scontri) op. 17, poprzez – bodaj najsłynniejszą – III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” op. 36 czy monumentalny psalm Beatus vir op. 38, a skończywszy na niezorkiestrowanej IV Symfonii „Tansman Epizody” op. 85. Poszczególne rękopisy nutowe zostały starannie uporządkowane już przez samego kompozytora. W oddzielnie opisanych teczkach znalazły się zarówno czystopiśmienne autografy, jak i wersje robocze, egzemplarze z poprawkami, szkice czy nawet – jak w wypadku Kwartetów – notatki i zapiski dokumentujące proces twórczy. Warto odnotować, że jedna z kompozycji, zatytułowana Susan (napisana na chór mieszany a capella), to utwór dotychczas nieznany i niepublikowany, a oznaczony przez Góreckiego jako op. 84. Obok twórczości opusowanej w spuściźnie kompozytora zachowały się także rękopisy dzieł nienumerowanych, z Trzema utworami w dawnym stylu (1963) na czele.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję