Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Otworzyli bibliotekę. Poszukują dzieł Zofii Kossak

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie uruchomiono bibliotekę.

[ TEMATY ]

czytelnictwo

biblioteka

ksiązki

Monika Jaworska

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Mieści się ona w salce pod probostwem. Wcześniej pomieszczenie służyło spotkaniom wiernych, którzy obecnie gromadzą się w odremontowanej dawnej kaplicy.

Za posługi mojego poprzednika, śp. ks. Piotra Kocura, już znajdowały się tutaj zbiory książkowe, które można było wypożyczyć, ale nie było pomieszczenia, by utworzyć bibliotekę. Wtedy budowano kościół, a obecny Dom Spotkań był wcześniej kaplicą – podkreśla proboszcz parafii ks. Zbigniew Macura, który poświęcił pomieszczenie w lipcu.

Dodaje, że przygotowania do otwarcia biblioteki trwały kilka miesięcy: począwszy od prac remontowych i malowania salki, przez montaż regałów ufundowanych przez darczyńców, aż po żmudną inwentaryzację. – Otwierając bibliotekę, chcemy zachęcić wiernych, by czytali książki, wbrew dzisiejszym trendom, które chcą odebrać nam zdolność myślenia, naszą tożsamość i pamięć – dopowiada ks. proboszcz.

Reklama

Ewidencję rozpoczęła Dorota Dudzik, a następnie tę funkcję przejęły – Ewa Porębska i Jadwiga Wigłasz – członkinie Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej św. Bogurodzicy działającej od 25 lat przy parafii.

Lubimy czytać, pomagać i chciałyśmy po prostu dać innym coś od siebie, dlatego zdecydowałyśmy się podjąć wolontariat polegający na przygotowaniu i prowadzeniu biblioteki. Co niedzielę przychodzimy i wypożyczmy książki, a oprócz tego w wolnym czasie kontynuujemy ewidencję zbiorów – mówią bibliotekarki.

Obecnie zasób biblioteczny liczy nieco ponad tysiąc woluminów. Książki są przyporządkowywane do odpowiednich kategorii takich jak np.: duchowość, rozważania biblijne, mariologia i hagiografia, zagadnienia rodziny, teologia, literatura młodzieżowa, beletrystyka i poezja.

Z ciekawszych propozycji małżonkowie mogą wypożyczyć tu książki Pulikowskiego, Dziewieckiego, Gajdów. Mamy książki dla młodzieży i dzieci, albumy o św. Janie Pawle II, pozycje ks. Kaczkowskiego, o. Góry, świadectwa znanych osób, modlitewniki, Pismo Święte i szereg innych. Są też pozycje lokalnych autorów – wymieniają wolontariuszki.

Ks. proboszcz chciałby stworzyć jeszcze dział poświęcony wielkiej polskiej pisarce związanej z ziemią cieszyńską – Zofii Kossak, dlatego jeśli ktoś dysponuje niepotrzebnymi egzemplarzami jej autorstwa, może je przekazać do tej parafii.

2021-09-15 14:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję