Reklama

Niedziela Przemyska

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

W tym roku pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak już po raz dziesiąty. O poranku 11 września pielgrzymi zgromadzili się w kościele parafialnym w Pruchniku – miejscu gdzie urodził się

Reklama

Bł. Bronisław Markiewicz. Ks. Proboszcz Piotr Kandefer powitał zgromadzonych pielgrzymów i udzielił okolicznościowego błogosławieństwa z posłaniem na drogę. Nad organizacją pielgrzymki czuwali już tradycyjnie jej kierownicy: Ks. Mariusz Marciniec CSMA i s. Agnieszka Zych CSSMA. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 130 osób, w tym 7 kapłanów, 2 kleryków i 22 siostry michalitki.

W dziękczynny charakter pielgrzymki wpisały się Jubileusze obchodzone przez Księży Michalitów: 100 lecie zatwierdzenia Zgromadzenia oraz 50 lat pobytu i pracy apostolskiej

w parafiach w Tuligłowach i Jasieniu. Czas pielgrzymowania przypadł również w szczególnym momencie dla naszej Ojczyzny i Kościoła, mianowicie dzień przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Postacie przyszłych błogosławionych przybliżył pątnikom w swojej konferencji ks. Krzysztof Poświata - michalita. Słowa Kard. Stefana Wyszyńskiego wybrzmiały także w trakcie rozważań nabożeństwa Drogi Krzyżowej i rozważań różańcowych. Opiekę duchową w trakcie pielgrzymowania sprawował ks. Kazimierz Szydło CSMA, który wygłosił do pielgrzymów dwie konferencje o sakramencie pokuty i Eucharystii.

Reklama

Pielgrzymi pokonywali drogę z radosnym śpiewem przeplatanym modlitwą i skupieniem. Dawali przy tym świadectwo ogromnej radości i wiary. Ogromnie cieszyło to, że w pielgrzymce wzięło udział wielu młodych ludzi. Pielgrzymi dotarli do celu późnym popołudniem, z radością i entuzjazmem witali i pozdrawiali mieszkańców Przemyśla. Przed Katedrą w Przemyślu odbyła się modlitwa za Ojczyznę pod pomnikiem Anioła Stróża Polski, a delegacja pielgrzymów złożyła kwiaty i znicze. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. W homilii Ksiądz biskup nawiązując do pielgrzymowania i podjętego trudu podkreślał, że droga jest okazją do powiedzenia kim jest dla mnie Jezus Chrystus. Mówił że, przyjmując Chrystusa za Pana zgadzamy się na to, żeby z Nim dźwigać Krzyż. Nawiązywał też do osoby bł. Bronisława i jego nieugiętej postawy, powściągliwości i pracy. Zwracał uwagę, że zaparcie się siebie to zrezygnowanie z własnych planów na rzecz tego co zaplanował Bóg, a powściągliwość jest rezygnacją z tego co dla nas wygodne. Na zakończenie Eucharystii młodzi pielgrzymi odczytali Apel Młodych, w którym wybrzmiały słowa Ks. Prymasa Wyszyńskiego skierowane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko (...) Stać Was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga: stawiamy Wam duże wymagania"

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar X Jubileuszowej Pielgrzymki, niech będzie uwielbiony w sercach wszystkich pielgrzymów na przestrzeni tych 10 lat, w sercach ludzi spotykanych na szlaku, w każdym trudzie, zmęczeniu, ale i ogromnej radości ze świadczenia o Jezusie. Jemu Chwała za wszystkie łaski tego czasu, które stały się udziałem każdego pielgrzyma.

2021-09-16 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katoliccy studenci prześladowani na brytyjskich uniwersytetach

2021-10-25 14:28

[ TEMATY ]

prześladowania

prześladowania chrześcijan

Adobe Stock

Katoliccy studenci doświadczają coraz poważniejszych prześladowań na brytyjskich uczelniach. Nominacja ks. Davida Palmera na kapelana Uniwersytetu w Nottingham została zablokowana wyłącznie dlatego, że publikował on tweety sprzeciwiające się aborcji i eutanazji. „W tych czasach, prawie niemożliwe jest bycie katolikiem na uniwersytecie, jeśli otwarcie wyznaje się swoją wiarę” – przyznał duchowny.

Skargę przeciwko zablokowaniu ks. Davida Palmera na kapelana Uniwersytetu w Nottingham, złożył biskup Nottingham Patrick McKinney. Dopiero jednak groźba podjęcia kroków prawnych przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa sprawiła, że uniwersytet pozwolił na mianowanie kapelana. Obecnie może on pełnić posługę na terenie kampusu na okres próbny. Dalsze skargi na niego mogą doprowadzić do cofnięcia nominacji.

CZYTAJ DALEJ

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

2021-10-25 18:23

[ TEMATY ]

uchodźcy

audiencja

Niemcy

Vatican News

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję