Reklama

Jan Paweł II wspomina swą podróż na Słowację

Jan Paweł II - papież
Niedziela Ogólnopolska 39/2003

Audiencja generalna, 17 września 2003 r.

1. Chciałbym dziś razem z Wami zatrzymać się nad podróżą apostolską na Słowację, którą miałem przyjemność odbyć w ubiegłym tygodniu. Dziękuję Panu, że po raz trzeci pozwolił mi odwiedzić ten szlachetny kraj. Ponawiam wyrazy szczerej wdzięczności pod adresem tych wszystkich, którzy przyjęli mnie z taką serdecznością. Dziękuję przede wszystkim czcigodnym Braciom w biskupstwie, Panu Prezydentowi Republiki i innym władzom, jak również tym, którzy zadbali o każdy aspekt mego pobytu na tej ziemi.

2. Wierna Chrystusowi i wierna Kościołowi: tak ukazuje się Słowacja w swoich dziejach. Jadąc tam, chciałem utwierdzić ją w tej wierności w chwili, gdy z ufnością patrzy w przyszłość. Z przyjemnością mogłem podziwiać rozwój gospodarczy i społeczny, jaki się tam dokonał w tych latach. Jestem pewien, że wstępując do Unii Europejskiej, Naród słowacki będzie umiał wnieść swój cenny wkład w budowę Europy także w dziedzinie wartości. Dzięki Bogu posiada bowiem bogate dziedzictwo duchowe, które - mimo zaznanych w przeszłości prześladowań - potrafił trwale zachować. Wymownym tego świadectwem jest obiecujący rozkwit życia chrześcijańskiego oraz powołań kapłańskich i zakonnych, jaki dzisiaj obserwujemy. Modlę się, aby ten umiłowany Naród kroczył dalej z ufnością tą drogą.

3. Pierwszym etapem mojej pielgrzymki były odwiedziny katedry w Trnawie, kościele-matce archidiecezji bratysławsko-trnawskiej. Z tej świątyni, poświęconej św. Janowi Chrzcicielowi, wezwałem chrześcijan, aby byli coraz bardziej nieustraszonymi świadkami Ewangelii.
W centrum następnych dni znalazły się piękne i porywające uroczystości eucharystyczne, dobrze przygotowane, gdy chodzi o liturgię i śpiewy, z intensywnym i nabożnym udziałem ludu chrześcijańskiego. Pierwsza odbyła się na placu w Bańskiej Bystrzycy, w sercu kraju. Komentując Ewangelię Zwiastowania, podkreśliłem potrzebę pielęgnowania, począwszy od rodziny, dojrzałej wolności. Tylko w ten sposób będzie można udzielić odpowiedzi na wezwanie Boże, za przykładem Maryi Panny.
W Bańskiej Bystrzycy spotkałem się również z członkami Konferencji Biskupiej Słowacji. Zachęciłem ich do kontynuowania zakrojonej na szeroką skalę pracy na rzecz rozwijania życia chrześcijańskiego po mrocznych latach izolacji i dyktatury komunistycznej.

Reklama

4. Później udałem się do Rożniawy - stolicy jednego z regionów rolniczych. Bardzo wymownie zabrzmiała w czasie tego spotkania ewangeliczna przypowieść o siewcy. Tak! Słowo Boże jest nasieniem nowego życia. Zwracając się szczególnie do rolników, podkreśliłem, jak ważny jest ich wkład w budowę narodu. Trzeba jednak, aby pozostali trwale zakorzenieni w swej wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej. Również w Rożniawie dane mi było pozdrowić liczną wspólnotę języka węgierskiego.
Ostatnim i najważniejszym etapem tej mojej podróży apostolskiej była stolica - Bratysława. Podczas uroczystej Mszy św. z radością dokonałem beatyfikacji dwojga dzieci tej ziemi: bp. Vasyla Hopki i s. Zdenki Cecylii Schelingovej, ofiar okrutnych prześladowań w latach pięćdziesiątych przez reżim komunistyczny; oboje świadkowie wiary XX wieku wyniesieni zostali na ołtarze właśnie w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Przypominają oni, że naród słowacki w dramatycznych chwilach cierpienia znajdował siłę i nadzieję w Krzyżu Chrystusa: O Crux, ave spes unica!

5. Opoką Kościoła na Słowacji była Matka Boska Bolesna, jej główna Patronka. Zjednoczeni z Tą, która pozostała u boku Syna na Kalwarii, nasi bracia Słowacy również w naszych czasach chcą dochować wierności Chrystusowi i Kościołowi. Niechaj Panna Bolesna opiekuje się Słowacją, aby zazdrośnie strzegła Ewangelii, najcenniejszego dobra, które należy głosić i o którym należy świadczyć świętością życia.
Niech Bóg Ci błogosławi, Droga Słowacjo! Dzięki za Twoją miłość do Kościoła i do Następcy Piotra!

(KAI/Rzym)

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czerna: 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2019-07-20 17:18

o. Włodzimierz Tochmański OCD / Czerna (KAI)

Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz Maryi i pragnących go przyjąć, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa 20 lipca przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Było to już po raz 21. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”. Rok temu przewodniczył bp Kaleta, biskup pomocniczy z Kielc.

Tupungato/Fotolia.com

Spotkanie odbyło się z udziałem władz państwowych, parlamentarzystów i władz samorządowych województwa oraz kilkudziesięciu kapłanów z kilkunastu diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz kilkoma tysiącami wiernych z ponad 60 miejscowości Polski południowej od Świdnicy do Lublina i Przemyśla.

Przybyły wszystkie zgromadzenia karmelitańskie, wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Spotkanie miało charakter formacyjny z konferencją o. Damiana Sochackiego OCD, redaktora naczelnego „Głosu Karmelu” z Krakowa. Tematem spotkania były słowa „Przy Maryi w mocy Bożego Ducha”, które nawiązują do obecnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Podczas spotkania intronizowano relikwie św. Szymona Stock, karmelity z Anglii, który otrzymał szkaplerz od Matki Bożej w 1251 r.; od tej pory będą one w czerneńskim sanktuarium. Do Polski przywiózł je o. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po Mszy św. wierni tłumnie je całowali.

Bp Piotrowski w homilii uwypuklił wagę obecności matki w życiu każdego człowieka i obecności Maryi, naszej serdecznej matki, w życiu człowieka wierzącego. Jeśli wiernie za Maryją w życiu podążymy Jej śladem (w Jej szkole – jak pisał św. Jan Paweł II), będziemy szli piękną drogą chrześcijańską.

Gości powitał i w klimat spotkania wprowadził przeor i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski OCD, a podziękowanie wygłosił o. prowincjał.

Nie zabrakło też powitań ze strony o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Moderowanie całości spotkania prowadził o. Jacek Pawlikowski OCD. Od strony muzycznej spotkanie upiększyły połączone chór „Cantate anima” z Tenczynka i schola Mariam z Czernej pod dyrygencką batutą Marii Sołek oraz solistka jazz-gospel Ewa Uryga.

Po Mszy św. czas spędzano na wzajemnym spotkaniu, obudzeniu więzi bratersko-siostrzanych, tak bardzo potrzebnych nam Polakom, oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszyły się podkoszulki z nadrukiem różańca i szkaplerza, kalendarze, małe medaliki włoskie oraz puzzle szkaplerzne dla dzieci.

Na wielkim kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy. Długoletni misjonarz br. Ryszard Żak OCD podpisywał własną książkę o misjach.

Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli (ponad 100 osób) oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia. Kilkaset osób w ciągu tego odpustowego tygodnia przyjęło piękny dar szaty Maryi - szkaplerz karmelitański. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl.

W niedzielę 22 lipca przypada uroczystość św. Eliasza proroka, patrona Zakonu i patrona karmelitańskiego kościoła (dawnego eremickiego) w Czernej, połączona z poświęceniem pojazdów samochodowych i motocykli z okazji wspomnienia św. Krzysztofa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem