Reklama

List Pasterski Biskupa Rzeszowskiego z racji przypadających uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani

Drodzy Wierni Diecezjanie - Bracia i Siostry

Każdego dnia jesteśmy zasypywani różnymi informacjami, wśród nich jest wiele tragicznych, smutnych i przygnębiających, wspomnę choćby tragiczne wypadki, w których ginie wiele osób dorosłych i dzieci, beznadziejną sytuację rolników, wbrew obietnicom - rosnące bezrobocie i jeszcze wiele innych. Te trudne wydarzenia i sytuacje polecajmy Wszechmogącemu Bogu, a mamy ku temu wiele okazji. Bieżący rok pozwala nam przeżywać wyjątkowe i radosne wydarzenia i uroczystości, które budzą nadzieję. Do najważniejszych należą:

- kolejna pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski,

- zakończenie peregrynacji w diecezji rzeszowskiej,

- koronacja łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej w Czudcu,

- jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

W krótkim liście pasterskim pragnę o tych wydarzeniach poinformować wszystkich Diecezjan.

1. Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski

Z wielką radością czynione są przygotowania do spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Krakowie. Potężna świątynia - sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest na ukończeniu. Ojciec Święty dokona poświęcenia świątyni, na którą nasza diecezja również przekazała ofiary złożone przez Diecezjan.

W niedzielę 18 sierpnia Ojciec Święty przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. na krakowskich Błoniach. Podczas Mszy św. dokona beatyfikacji czterech Polaków, a wśród nich naszego rodaka ks. Jana Balickiego. Od wielu lat była oczekiwana beatyfikacja tego pokornego kapłana, opiekuna ubogich, wychowawcy kapłanów i cenionego spowiednika.

Będzie także beatyfikował arcybiskupa Zygmunta Felińskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, które pracują w naszej diecezji. Arcybiskup Feliński spędził ponad dwadzieścia lat na zesłaniu w Rosji. Był arcybiskupem warszawskim.

Zostanie beatyfikowana także siostra Sancja Szymkowiak, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Z powodu ciężkich warunków zapadła na gruźlicę gardła, zmarła mając 32 lata, z czego sześć przeżyła w klasztorze.

Siostry Serafitki również pracują w naszej diecezji.

Tego dnia zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy także ks. Jan Beyzym, misjonarz trędowatych na Madagaskarze, Polak, zakonnik z zakonu Księży Jezuitów. Z pomocą Polaków wybudował szpital dla trędowatych i całe życie poświęcił na służbę wśród tych chorych. Raduje się Polska z beatyfikacji tych wspaniałych osób, które stają się dla nas wzorem miłości Boga i bliźnich. Dlatego zachęcam bardzo gorąco do udziału w tej uroczystości.

Dla nas wszystkich jest to także niepowtarzalna okazja spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

2. Uroczystość zakończenia peregrynacji Matki Bożej w Kopii Jasnogórskiego Obrazu i Dziesięciolecie Diecezji Rzeszowskiej

Doniosłym wydarzeniem będzie dzień 24 sierpnia. Jest to sobota, wówczas o godz. 10.00 zgromadzą się przed katedrą rzeszowską delegacje z każdej parafii. Niektóre parafie rzeszowskie przybędą w pieszych pielgrzymkach, do czego serdecznie zachęcam jak najwięcej rzeszowian. Udział weźmie, podobnie jak na rozpoczęciu peregrynacji, Episkopat Polski pod przewodnictwem Księdza Prymasa. Udział zgłosiło już kilkudziesięciu Biskupów. Przewidujemy koncelebrę około czterystu kapłanów. Będziemy dziękować za to doniosłe, pierwsze w dziejach rzeszowskiej diecezji wydarzenie, za łaski otrzymane, a także za całe dziesięciolecie istnienia diecezji rzeszowskiej. Po Mszy św. dokonamy zawierzenia diecezji Matce Bożej i Obraz zostanie przekazany do archidiecezji przemyskiej.

Do uczestnictwa zapraszamy przedstawicieli każdej parafii - dzieci, młodzież i dorosłych oraz uczestników rekolekcji wakacyjnych. Tak wiele łask otrzymujemy. Tak niezwykle pięknie w każdej parafii Matka Boża jest przyjmowana i czczona.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za wspaniałe przeżycia w każdej parafii podczas nawiedzenia, raduje nadzwyczaj liczny udział wiernych i piękne dekoracje, więc tym bardziej bądźmy zobowiązani do udziału w uroczystym zakończeniu peregrynacji i tym samym w pożegnaniu Jasnogórskiej Matki i Królowej. Życzył nam Ojciec Święty w liście czytanym w każdej parafii: "Niech ta peregrynacja stanie się źródłem duchowej odnowy kapłanów, osób konsekrowanych, rodzin i poszczególnych wiernych. Niech wzbudza we wszystkich ducha żarliwej modlitwy. Żywe doznanie bliskości kochającej Matki niech rozpala w sercach wszystkich bratnią miłość, która gotowa jest nieść miłosierdzie potrzebującym. Ufne zbliżenie się do Jej matczynego Serca niech budzi wytrwałą nadzieję, która oddala wszelki smutek i zniechęcenie. Rozważanie w świetle Ducha Świętego tajemnic życia Maryi i Jej udziału w zbawczym dziele Syna niech umacnia wiarę, tak by Jej blask przenikał codzienność poszczególnych osób, rodzin i całej rzeszowskiej wspólnoty Kościoła" .

3. Koronacja w Czudcu

Jednym z owoców nawiedzenia będzie od wielu lat oczekiwana koronacja łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej w parafii Czudec.

Uroczystość, połączona z Diecezjalnymi Dożynkami, odbędzie się w niedzielę 8 września. Od dawna parafia Czudec czyni przygotowania do tej ważnej uroczystości. Odnowiona z wielką ofiarnością świątynia oczekuje już na pielgrzymów. Uroczystość odbędzie się na stadionie sportowym, aby można było zgromadzić jak największą liczbę pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej.

Już dzisiaj, Drodzy Diecezjanie, zapraszam Was, razem z Duszpasterzami i parafią Czudec. Z radością weźmy udział w koronacji Obrazu Łaskawej Królowej Różańca Świętego.

4. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Rzeszowska na Jasną Górę

Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku jubileuszowa, bo dwudziesta piąta, rozpocznie się w dniu 4 sierpnia w niedzielę Mszą św. o godz. 6.30 przed Farą Rzeszowską. Pod przewodnictwem biskupa Edwarda i wielu kap-

łanów wyruszą pielgrzymi, wśród których najwięcej jest młodzieży. Podążają do Matki Bożej w sierpniu, bo ten miesiąc dla Narodu Polskiego posiada szczególną wymowę. Wspomnę tylko niektóre wydarzenia: w sierpniu 1920 r. Polska uratowała Europę przed bolszewizmem. 14 sierpnia 1941 r. św. Maksymilian Męczennik oddał życie za ojca rodziny w głodowym bunkrze obozu koncentracyjnego. W sierpniu 1944 r. Powstanie Warszawskie było zrywem wolności przeciwko hitlerowcom i przeciw bolszewikom. W sierpniu 1980 r. "Solidarność" podniosła na nowo sprawę wolności Ojczyzny i jej suwerenności. Dlatego razem z pielgrzymami, a także z parafiami, które nawiedza Matka Boża, włączmy się w modlitwę.

Trzeźwością, szczególnie w tym miesiącu, przeciwstawiajmy się rozpijaniu Narodu Polskiego. Drogich pielgrzymów, jak również i was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, zwłaszcza chorzy i cierpiący, już dzisiaj proszę o modlitwę, byśmy jak najlepiej wszyscy skorzystali z tych wspaniałych uroczystości i wydarzeń.

Niech Królowa Polski otoczy Ojca Świętego płaszczem opieki, by mógł nadal prowadzić Kościół i świadczyć o Prawdzie i Miłosierdziu Bożym.

Proszę Braci kapłanów o cierpliwe informowanie parafian o czekających nas uroczystościach, proszę o pomoc w zorganizowaniu dojazdów, abyśmy wszyscy mogli w jedności serc, radości i wdzięczności przeżywać te ważne chwile, które nas czekają, by we wszystkim i przez wszystko Bóg był uwielbiony.

Z serdecznym błogosławieństwem

Rzeszów, w święto Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję