Reklama

„W cieniu skrzydeł”

Urszula Koper
Niedziela Ogólnopolska 39/2003

Papieżowi Janowi Pawłowi II zadedykował swoją książkę W cieniu skrzydeł franciszkanin - o. Leon Zdzisław Pokorski z Warszawy. Duży linoryt i dyptyk Marka Jaromskiego, z darem serca poety - strofami Most świętego Anioła - był wręczony podczas specjalnej audiencji w Watykanie Ojcu Świętemu, który powiedział: „Dziękuję Ci za wiersz. Przeczytam go na pewno”.
„...Chrystus niech będzie/ przewodnikiem drogi/ idąc na golgotę/ znudzonej Europy/ szukającej wyzwania/ w wolności beztroskiej/ w zapomnieniu o aniołach/ czekających uśmiechu i życzliwego słowa...” (Most świętego Anioła).
Niezapomniane chwile z Ojcem Świętym utrwalił Arturo Mari na zdjęciach reprodukowanych w książce.
Niektóre wiersze ze zbioru zadedykował autor m.in.: metropolicie krakowskiemu - kard. Franciszkowi Macharskiemu, bp. Stanisławowi Dziwiszowi i swojej mamie Zofii.
Zbiór W cieniu skrzydeł jest drugą częścią Trylogii aniołów o. Leona Pokorskiego; pierwszą było wydawnictwo Płaczący anioł. Fotografia z okładki drugiego tomu serii ukazuje rzeźbę Anioły nad piramidą, wykonaną specjalnie dla tego wydania przez Tadeusza Markiewicza. Wprowadza ona od razu w tematykę poetyckiej książki. Dodatkowo ilustrują ją grafiki i ex libris poety, też autorstwa tego samego rzeźbiarza.
Starannie wydaną publikację, w twardej okładce, bogato ilustrowaną, aż chce się przecztać, bo do lektury zachęca sam ks. Jan Twardowski: „Pokorski w swoich wierszach mówi o wielu aniołach, nawet takich, które uczą się od zwykłych ludzi latania bez skrzydeł. Bardzo mi się podoba to, co napisał młody poeta - że czasami nie skowronki, ale my je budzimy... Wszystkie wiersze z książki W cieniu skrzydeł przeczytałem z wielką przyjemnością. Dziękuję za każdy. Polecam poetę wdzięcznym Czytelnikom”.

Leon Zdzisław Pokorski, „W cieniu skrzydeł”, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, Warszawa.

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych. W ostatnich tygodniach miały jednak miejsce akty jawnej profanacji największych świętości, wobec których trzeba zdecydowanie zaprotestować. Mam tu na myśli przede wszystkim profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, jak również akty bluźnierstwa, do których dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Inicjatywy te cechują się swego rodzaju przewrotnością, bo pretekstem do ich organizowania jest rzekomo promocja większej tolerancji w społeczeństwie, tymczasem – o czym wspominałem w liście – stają się one miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych. Do tego należy dodać napaści na świątynie i fizyczne ataki na księży. W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: o patriotyzmie na barce

2019-07-19 13:27

Łukasz Gołaś SAC

Jak być patriotą we współczesnych czasach? To temat sierpniowej ewangelizacji na barce, która odbędzie się 14 sierpnia (środa) 2019 r. o godz. 19.00 na statku NIMFA pod Wawelem obok Mostu Grunwaldzkiego. Spotkanie poprowadzą uczestnicy Rejsu Niepodległości. Zapraszamy na niezwykły rejs Wisłą. Koszty związane z organizacją spotkania to 10 zł. Rejestracja na stronie www.pallotti.fm

Pallotti.fm
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem