Reklama

Muzyka polska i prawykonania

Marcin Łukaszewski
Niedziela Ogólnopolska 39/2003

„Conversatorium Organowe” w Legnicy, jeden z najsłynniejszych festiwali muzyki organowej w Polsce, odbywało się w tym roku już po raz osiemnasty. Organizatorem Festiwalu jest Legnickie Centrum Kultury we współpracy z Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz Legnickim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym.
Program Festiwalu obejmował cztery koncerty oraz dwie imprezy towarzyszące. Koncert inauguracyjny odbył się 9 września 2003 r. w katedrze legnickiej. W programie znalazły się cztery prawykonania nowych utworów kompozytorów polskich. Jednym z nich był Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Natalii Zanni, młodej, utalentowanej kompozytorki i organistki, studentki w klasie kompozycji Stanisława Moryto w warszawskiej Akademii Muzycznej, która wystąpiła podczas tego wieczoru w roli odtwórczyni własnego dzieła, a także kolejnej prawykonanej kompozycji - Oratio na organy Macieja Zielińskiego. Na koncercie zabrzmiały jeszcze dwa prawykonania: interesująca Partita na skrzypce i orkiestrę smyczkową Anny Ignatowicz, w której partię skrzypiec znakomicie wykonała młoda skrzypaczka Magdalena Makowska, oraz sonorystyczne Vision na orkiestrę smyczkową Mariana Borkowskiego, utwór napisany pierwotnie na wiolonczelę solo. Następnie wykonano Stabat Mater na sopran i orkiestrę kameralną Andrzeja Dziadka, w którym partię sopranu realizowała młoda śpiewaczka Ewelina Jagiełka. Na zakończenie zabrzmiał utwór nawiązujący do folkloru spiskiego - Wałaski na orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Główną bohaterką koncertu była Orkiestra Kameralna Camerata Impuls, prowadzona przez Małgorzatę Kaniowską.
Kolejny koncert odbył się 10 września w kościele Mariackim. Był to monograficzny recital organowy. Wykonawcą wszystkich utworów był Jerzy Kukla, należący do czołówki polskich organistów, specjalizujący się w wykonywaniu dzieł Nowowiejskiego.
11 września odbył się w Akademii Rycerskiej koncert kameralny artystów białoruskich. Wystąpili: Olga Sotnikowa - sopran, Anna Korotkina oraz Iwan Yurkiewicz - fortepian. W programie znalazły się utwory fortepianowe i pieśni współczesnych kompozytorów białoruskich: Anatolija Bogatyrjowa, Wjaczesława Kuzniecowa, Szuszano Ischakbajewy, Anny Korotkiny, Dmitrija Lybina oraz Igora Luczenoka. Muzyka tych twórców jest w Polsce prawie nieznana. Uwagę zwrócił zwłaszcza młody, niespełna 17-letni pianista Iwan Yurkiewicz, obdarzony nadzwyczajnym talentem pianistycznym, wyczuciem formy i stylu. Nie zawiodła także Anna Korotkina, która podczas tego koncertu zaprezentowała się w podwójnej roli: kompozytorki i pianistki.
Koncert finałowy odbył się 12 września w katedrze legnickiej i, podobnie jak koncert inauguracyjny, był panoramą polskiej muzyki współczesnej. Z wykonanych dzieł warto szczególnie podkreślić prawykonania. Jako pierwsze - Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Mariana Sawy. Dzieło znalazło znakomitego odtwórcę w osobie Marka Fronca, absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej, wybitnego organisty młodego pokolenia, dysponującego znakomitą techniką, precyzją i łatwością w pokonywaniu figuracyjnych przebiegów, których nie brak było w kolejnym prawykonanym utworze - Preludium na organy Ryszarda Osady, legniczanina, kompozytora młodego pokolenia, który w ubiegłym roku ukończył Studia Podyplomowe Kompozycji w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Mariana Borkowskiego. Ostatnie z trzech prawykonań tego wieczoru było dziełem Zbigniewa Ładysza, wokalisty, organisty i kompozytora, obecnie studenta kompozycji w klasie Stanisława Moryto w warszawskiej Akademii Muzycznej. Warto dodać, iż Zbigniew Ładysz jest synem wybitnego polskiego śpiewaka - Bernarda Ładysza. Dysponuje równie pięknym głosem, który zaprezentował legnickiej publiczności, wykonując własne dzieło - Samotność do tekstów R. M. Rilkego, utwór przepojony głębią wyrazu, nostalgią i zadumą. Zabrzmiały ponadto trzy dzieła należące do kanonu polskiej muzyki współczesnej: Tryptyk Mariacki na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Orawa Wojciecha Kilara. Warto zwrócić uwagę na doskonały zespół - Orkiestrę Kameralną Sinfonia Academica z Białegostoku, prowadzoną przez Włodzimierza Promińskiego i Leszka Sokołowskiego, zespół sprawny, energiczny, grający z werwą i ogromnym wewnętrznym napięciem.
Uzupełnieniem Festiwalu był konkurs kompozytorski na utwór kameralny dla uczniów szkół średnich.
Interesującą imprezą towarzyszącą była sesja naukowa poświęcona twórczości Mariana Sawy. Referaty dotyczące wybranych obszarów jego twórczości wygłosili: Jagna Dankowska, Maria Wacholc, Ryszard Gabryś, Walentyna Węgrzyn-Klisowska, Marcin T. Łukaszewski, Julita Kosińska, Marietta Kruzel-Sosnowska oraz Marcin Zieliński. Sesja ukazała sylwetkę wszechstronnego, wrażliwego twórcy, który - notabene - był na sali obecny i uzupełniał wystąpienia referentów stosownymi komentarzami.
„Conversatorium Organowe” nie mogłoby się odbyć bez pomocy finansowej Ministerstwa Kultury, Fundacji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Zakładu Energetycznego Legnica SA oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nie mogłoby się odbyć przede wszystkim, gdyby nie grono osób, których inicjatywa organizowania rokrocznie w Legnicy Festiwalu pozwoliła także w tym roku uzyskać wysoki poziom imprezy, a więc dzięki Irenie Daszkiewicz - dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, Krystynie Kuneckiej - niestrudzonemu koordynatorowi wszystkich działań, przede wszystkim zaś dzięki Stanisławowi Moryto - wybitnemu polskiemu kompozytorowi, organiście i pedagogowi, który jest inicjatorem i pomysłodawcą legnickiego „Conversatorium” i kieruje tym Festiwalem od osiemnastu lat, czyli od chwili jego powstania.

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem