Reklama

Muzyka polska i prawykonania

Marcin Łukaszewski
Niedziela Ogólnopolska 39/2003

„Conversatorium Organowe” w Legnicy, jeden z najsłynniejszych festiwali muzyki organowej w Polsce, odbywało się w tym roku już po raz osiemnasty. Organizatorem Festiwalu jest Legnickie Centrum Kultury we współpracy z Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz Legnickim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym.
Program Festiwalu obejmował cztery koncerty oraz dwie imprezy towarzyszące. Koncert inauguracyjny odbył się 9 września 2003 r. w katedrze legnickiej. W programie znalazły się cztery prawykonania nowych utworów kompozytorów polskich. Jednym z nich był Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Natalii Zanni, młodej, utalentowanej kompozytorki i organistki, studentki w klasie kompozycji Stanisława Moryto w warszawskiej Akademii Muzycznej, która wystąpiła podczas tego wieczoru w roli odtwórczyni własnego dzieła, a także kolejnej prawykonanej kompozycji - Oratio na organy Macieja Zielińskiego. Na koncercie zabrzmiały jeszcze dwa prawykonania: interesująca Partita na skrzypce i orkiestrę smyczkową Anny Ignatowicz, w której partię skrzypiec znakomicie wykonała młoda skrzypaczka Magdalena Makowska, oraz sonorystyczne Vision na orkiestrę smyczkową Mariana Borkowskiego, utwór napisany pierwotnie na wiolonczelę solo. Następnie wykonano Stabat Mater na sopran i orkiestrę kameralną Andrzeja Dziadka, w którym partię sopranu realizowała młoda śpiewaczka Ewelina Jagiełka. Na zakończenie zabrzmiał utwór nawiązujący do folkloru spiskiego - Wałaski na orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Główną bohaterką koncertu była Orkiestra Kameralna Camerata Impuls, prowadzona przez Małgorzatę Kaniowską.
Kolejny koncert odbył się 10 września w kościele Mariackim. Był to monograficzny recital organowy. Wykonawcą wszystkich utworów był Jerzy Kukla, należący do czołówki polskich organistów, specjalizujący się w wykonywaniu dzieł Nowowiejskiego.
11 września odbył się w Akademii Rycerskiej koncert kameralny artystów białoruskich. Wystąpili: Olga Sotnikowa - sopran, Anna Korotkina oraz Iwan Yurkiewicz - fortepian. W programie znalazły się utwory fortepianowe i pieśni współczesnych kompozytorów białoruskich: Anatolija Bogatyrjowa, Wjaczesława Kuzniecowa, Szuszano Ischakbajewy, Anny Korotkiny, Dmitrija Lybina oraz Igora Luczenoka. Muzyka tych twórców jest w Polsce prawie nieznana. Uwagę zwrócił zwłaszcza młody, niespełna 17-letni pianista Iwan Yurkiewicz, obdarzony nadzwyczajnym talentem pianistycznym, wyczuciem formy i stylu. Nie zawiodła także Anna Korotkina, która podczas tego koncertu zaprezentowała się w podwójnej roli: kompozytorki i pianistki.
Koncert finałowy odbył się 12 września w katedrze legnickiej i, podobnie jak koncert inauguracyjny, był panoramą polskiej muzyki współczesnej. Z wykonanych dzieł warto szczególnie podkreślić prawykonania. Jako pierwsze - Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Mariana Sawy. Dzieło znalazło znakomitego odtwórcę w osobie Marka Fronca, absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej, wybitnego organisty młodego pokolenia, dysponującego znakomitą techniką, precyzją i łatwością w pokonywaniu figuracyjnych przebiegów, których nie brak było w kolejnym prawykonanym utworze - Preludium na organy Ryszarda Osady, legniczanina, kompozytora młodego pokolenia, który w ubiegłym roku ukończył Studia Podyplomowe Kompozycji w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Mariana Borkowskiego. Ostatnie z trzech prawykonań tego wieczoru było dziełem Zbigniewa Ładysza, wokalisty, organisty i kompozytora, obecnie studenta kompozycji w klasie Stanisława Moryto w warszawskiej Akademii Muzycznej. Warto dodać, iż Zbigniew Ładysz jest synem wybitnego polskiego śpiewaka - Bernarda Ładysza. Dysponuje równie pięknym głosem, który zaprezentował legnickiej publiczności, wykonując własne dzieło - Samotność do tekstów R. M. Rilkego, utwór przepojony głębią wyrazu, nostalgią i zadumą. Zabrzmiały ponadto trzy dzieła należące do kanonu polskiej muzyki współczesnej: Tryptyk Mariacki na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Orawa Wojciecha Kilara. Warto zwrócić uwagę na doskonały zespół - Orkiestrę Kameralną Sinfonia Academica z Białegostoku, prowadzoną przez Włodzimierza Promińskiego i Leszka Sokołowskiego, zespół sprawny, energiczny, grający z werwą i ogromnym wewnętrznym napięciem.
Uzupełnieniem Festiwalu był konkurs kompozytorski na utwór kameralny dla uczniów szkół średnich.
Interesującą imprezą towarzyszącą była sesja naukowa poświęcona twórczości Mariana Sawy. Referaty dotyczące wybranych obszarów jego twórczości wygłosili: Jagna Dankowska, Maria Wacholc, Ryszard Gabryś, Walentyna Węgrzyn-Klisowska, Marcin T. Łukaszewski, Julita Kosińska, Marietta Kruzel-Sosnowska oraz Marcin Zieliński. Sesja ukazała sylwetkę wszechstronnego, wrażliwego twórcy, który - notabene - był na sali obecny i uzupełniał wystąpienia referentów stosownymi komentarzami.
„Conversatorium Organowe” nie mogłoby się odbyć bez pomocy finansowej Ministerstwa Kultury, Fundacji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Zakładu Energetycznego Legnica SA oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nie mogłoby się odbyć przede wszystkim, gdyby nie grono osób, których inicjatywa organizowania rokrocznie w Legnicy Festiwalu pozwoliła także w tym roku uzyskać wysoki poziom imprezy, a więc dzięki Irenie Daszkiewicz - dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, Krystynie Kuneckiej - niestrudzonemu koordynatorowi wszystkich działań, przede wszystkim zaś dzięki Stanisławowi Moryto - wybitnemu polskiemu kompozytorowi, organiście i pedagogowi, który jest inicjatorem i pomysłodawcą legnickiego „Conversatorium” i kieruje tym Festiwalem od osiemnastu lat, czyli od chwili jego powstania.

Prawo do życia zamiast prawa do aborcji

2019-10-22 19:46

Informacja prasowa

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, jego organizatorzy opublikowali wnioski, które mają być uchwalone w Nairobi. Władze ONZ oczekują, że państwa zagwarantują wszystkim dostęp do możliwości „bezpiecznego” uśmiercania nienarodzonych dzieci. Zgodnie z prawdopodobnymi postanowieniami szczytu, do szkół ma być także wprowadzona obowiązkowa edukacja seksualna. Organizatorzy wydarzenia zamierzają także ograniczyć prawa rodziców w odniesieniu do wpływu na decyzje dotyczące zdrowia ich nastoletnich dzieci w zakresie seksualności. Dokument, który ma być uchwalony na koniec szczytu przewiduje też, że pomoc rozwojowa dla biedniejszych krajów będzie uzależniona od ich aktywnego poparcia dla ideologii gender.

Podpisz petycję

Ordo Iuris zwraca się z prośbą do polskiego premiera o sprzeciwienie się tego typu postanowieniom. Instytut apeluje, aby rząd RP przypomniał Sekretarzowi Generalnemu ONZ, że w prawie międzynarodowym nie istnieje konstrukcja „prawa do aborcji”, a traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo większości krajów w różnym stopniu chronią życie dzieci zarówno przed, jak i po ich urodzeniu.

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowej próby narzucenia społeczności międzynarodowej nieuprawnionego i zideologizowanego języka dotyczącego aborcji, edukacji seksualnej czy ludzkiej płciowości. Liczymy na odważny i stanowczy głos Polski, która nie tylko powinna sprzeciwić się postanowieniom szczytu w Nairobi, ale także jasno przypomnieć, że nie istnieje coś takiego, jak „prawo do aborcji” na gruncie prawa międzynarodowego i to do rodziców należy wychowywanie własnych dzieci” – zaznacza Karolina Pawłowska z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem