Reklama

Młodzież „Odrodzeniowa” w Dębowcu

Z Jerzym Malinowskim rozmawiała Alicja Trześniowska
Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Uczestnicy obozu integracyjno-formacyjnego w Dębowcu

Z Jerzym Malinowskim - prezesem Koła Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” w Rzeszowie, organizatorem V obozu integracyjno-formacyjnego „odrodzeniowych” kół młodzieżowych w Dębowcu - rozmawia Alicja Trześniowska

Alicja Trześniowska: - Poprzednie obozy odbywały się w dawnym opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, u Sióstr Służebniczek w Iwoniczu Zdroju, tym razem - w Domu Rekolekcyjnym Księży Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w Dębowcu k. Jasła. Skąd taki właśnie wybór miejsca na obóz młodzieżowy?

Jerzy Malinowski: - Od 1998 r. nasze Stowarzyszenie organizuje letnie obozy formacyjne dla liderów kół młodzieżowych, działających w rzeszowskich szkołach średnich oraz wśród studentów. Kadra obozowa, którą stanowią nauczyciele - zarazem członkowie „Odrodzenia”, pracujący tu społecznie, pragnie powrócić w wychowywaniu młodzieży do źródeł formacji katolickiej, ukazać polskie sanktuaria i ich specyfikę duchową. Nasza młodzież przekonała się, że w takich miejscach może najlepiej umocnić swoją postawę katolicką.
Dębowiec jest przepięknym sanktuarium maryjnym, posiada doskonałe warunki do formacji i wypoczynku. Młodzież jest tu bardzo serdecznie przyjmowana przez całe zgromadzenie zakonne, na czele z ks. Jackiem Ocieczkiem - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego.

- Jak wyglądają zajęcia integracyjno-formacyjne?

- Program obozu jest bogaty: zapoznajemy młodzież z historią i zadaniami Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, instruujemy, jak zakładać i prowadzić „odrodzeniowe” koła młodzieżowe, a ponadto uczymy układać dla nich roczny plan pracy. Prowadzimy warsztaty dziennikarskie, które mają przygotować młodzież do redagowania własnej gazetki i prowadzenia kroniki, a także warsztaty teatralne, podczas których przygotowywany jest program dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W ramach warsztatów prorodzinnych wskazujemy na podstawowe funkcje współczesnej rodziny oraz pokazujemy rodzinę w ujęciu historyczno-literackim, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej rolę w przekazie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Prowadzimy też prelekcje związane ze społeczną nauką Kościoła. Nawiązując do encykliki Jana Pawła II Laborem exercens - skupiamy się na problemie pracy, elementach jej duchowości, uczestnictwa przez pracę w dziele Stwórcy, konfliktach pracy i kapitału na obecnym etapie dziejów.
Na obozie jest również czas na czynny wypoczynek: sport, ogniska, zabawy, konkursy i długie spacery.

- Jak przebiega formacja duchowa na obozie?

- W ramach formacji duchowej odbywa się szkoła modlitwy, prowadzona przez księdza dyrektora Jacka Ocieczka oraz księdza wicedyrektora Kazimierza Wolana. Uczestnicy obozu biorą codziennie czynny udział we Mszy św., odprawianej w tutejszym sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Saletyńskiej, do której przygotowują całą oprawę liturgiczną, oraz w innych nabożeństwach, np. w apelu i procesji maryjnej do Kalwarii Saletyńskiej o godz. 21.00. Młodzież jest pod wrażeniem spotkania z p. Iwoną Jóźwiak, przewodnikiem po sanktuarium i redaktorem Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej, oddaną całą duszą swemu posłannictwu szerzenia kultu Matki Bożej Płaczącej i rozsławiania dębowieckiego sanktuarium.

- Dziękuję za rozmowę.

Matka Boża Szkaplerzna

xzr
Edycja szczecińsko-kamieńska 31/2002

Arkadiusz Bednarczyk

16 lipca przypada w liturgii Kościoła wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dzień ten nazywany jest często dniem Matki Bożej Szkaplerznej, gdyż bezpośrednio wiąże się z nabożeństwem szkaplerza.

Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII w. Duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili życie modlitwy na Górze Karmel w Palestynie. Nazywali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy. Kościół uznał ich regułę życia i dał prawny początek Zakonowi Karmelitów, który promieniował przykładem świętości w nowym dla siebie środowisku, ale nie uniknął też określonych trudności. Wtedy odznaczający się świętością generał zakonu, angielski karmelita św. Szymon Stock, zmobilizował swoich braci i zawierzając się Maryi, prosił Ją o pomoc. Jak podają kroniki, gdy modlił się słowami antyfony Flos Carmeli ( Kwiecie Karmelu) w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ukazała mu się Maryja w otoczeniu aniołów i wskazując na szkaplerz, powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania". Nabożeństwo szkaplerzne, praktykowane początkowo tylko we wspólnotach karmelitańskich, bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Do nabożeństwa szkaplerznego przywiązane są przywileje uznane przez Kościół jako objawione przez Maryję:

- noszącym szkaplerz Maryja zapewniła opiekę w trudach i niebezpieczeństwach życia zarówno względem duszy, jak i ciała;

- w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia;

- każdy, kto nosi szkaplerz, jest złączony z Zakonem Karmelitańskim i ma udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci (objęty jest intencjami Mszy św., komunii św., umartwień, postów, modlitw itp.).

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni oparty na objawieniu, jakie miał mieć papież Jan XXII. Maryja obiecała przez niego, że każdy noszący szkaplerz i zachowujący czystość według swego stanu zostanie uwolniony z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Każdy, kto chciałby przyjąć i nosić szatę Maryi, niech czuje się zaproszony na comiesięczne skupienie Bractwa Szkaplerza w Sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie ( os. Słoneczne). Każdego 16. dnia miesiąca wspólnotowa adoracja od godz. 17.00, Różaniec i o godz. 18.00 Msza św., podczas której jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. 16 lipca, z okazji wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, miało miejsce wspólne dziękczynienie noszących szkaplerz, składane Maryi w Jej sanktuarium za nieustanną opiekę nad nami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem