Reklama

Młodzież „Odrodzeniowa” w Dębowcu

Z Jerzym Malinowskim rozmawiała Alicja Trześniowska
Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Uczestnicy obozu integracyjno-formacyjnego w Dębowcu

Z Jerzym Malinowskim - prezesem Koła Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” w Rzeszowie, organizatorem V obozu integracyjno-formacyjnego „odrodzeniowych” kół młodzieżowych w Dębowcu - rozmawia Alicja Trześniowska

Alicja Trześniowska: - Poprzednie obozy odbywały się w dawnym opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, u Sióstr Służebniczek w Iwoniczu Zdroju, tym razem - w Domu Rekolekcyjnym Księży Misjonarzy Matki Bożej z La Salette w Dębowcu k. Jasła. Skąd taki właśnie wybór miejsca na obóz młodzieżowy?

Jerzy Malinowski: - Od 1998 r. nasze Stowarzyszenie organizuje letnie obozy formacyjne dla liderów kół młodzieżowych, działających w rzeszowskich szkołach średnich oraz wśród studentów. Kadra obozowa, którą stanowią nauczyciele - zarazem członkowie „Odrodzenia”, pracujący tu społecznie, pragnie powrócić w wychowywaniu młodzieży do źródeł formacji katolickiej, ukazać polskie sanktuaria i ich specyfikę duchową. Nasza młodzież przekonała się, że w takich miejscach może najlepiej umocnić swoją postawę katolicką.
Dębowiec jest przepięknym sanktuarium maryjnym, posiada doskonałe warunki do formacji i wypoczynku. Młodzież jest tu bardzo serdecznie przyjmowana przez całe zgromadzenie zakonne, na czele z ks. Jackiem Ocieczkiem - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego.

- Jak wyglądają zajęcia integracyjno-formacyjne?

- Program obozu jest bogaty: zapoznajemy młodzież z historią i zadaniami Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, instruujemy, jak zakładać i prowadzić „odrodzeniowe” koła młodzieżowe, a ponadto uczymy układać dla nich roczny plan pracy. Prowadzimy warsztaty dziennikarskie, które mają przygotować młodzież do redagowania własnej gazetki i prowadzenia kroniki, a także warsztaty teatralne, podczas których przygotowywany jest program dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W ramach warsztatów prorodzinnych wskazujemy na podstawowe funkcje współczesnej rodziny oraz pokazujemy rodzinę w ujęciu historyczno-literackim, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej rolę w przekazie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Prowadzimy też prelekcje związane ze społeczną nauką Kościoła. Nawiązując do encykliki Jana Pawła II Laborem exercens - skupiamy się na problemie pracy, elementach jej duchowości, uczestnictwa przez pracę w dziele Stwórcy, konfliktach pracy i kapitału na obecnym etapie dziejów.
Na obozie jest również czas na czynny wypoczynek: sport, ogniska, zabawy, konkursy i długie spacery.

- Jak przebiega formacja duchowa na obozie?

- W ramach formacji duchowej odbywa się szkoła modlitwy, prowadzona przez księdza dyrektora Jacka Ocieczka oraz księdza wicedyrektora Kazimierza Wolana. Uczestnicy obozu biorą codziennie czynny udział we Mszy św., odprawianej w tutejszym sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Saletyńskiej, do której przygotowują całą oprawę liturgiczną, oraz w innych nabożeństwach, np. w apelu i procesji maryjnej do Kalwarii Saletyńskiej o godz. 21.00. Młodzież jest pod wrażeniem spotkania z p. Iwoną Jóźwiak, przewodnikiem po sanktuarium i redaktorem Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej, oddaną całą duszą swemu posłannictwu szerzenia kultu Matki Bożej Płaczącej i rozsławiania dębowieckiego sanktuarium.

- Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chodząca boso św Jadwiga Śląska

2019-10-16 14:14

wikipedia.org

Święta Jadwiga Śląska to święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meranii, fundatorka kościołów i klasztorów.

Jędrzej Rams

Według podań Jadwiga była osobą posiadającą cechę wielkiej skromności, a jednocześnie bardzo zaangażowaną w swoje działanie. Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

Urodziła się i wychowała w zamku Andechs w Bawarii, jako córka Bertolda VI von Andechs i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów. Miała czterech braci, w tym Eckberta, biskupa Bambergu[5] oraz trzy siostry, w tym Agnieszkę (żonę Filipa II Augusta) i Gertrudę (żonę króla węgierskiego Andrzeja II i matkę św. Elżbiety Węgierskiej)[6]. Trzecia z jej sióstr była przełożoną klasztoru benedyktynek w Kitzingen koło Würzburga, dokąd Jadwiga została wysłana w młodym wieku, gdzie zdobyła wykształcenie[7][8].

W wieku 12 lat została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Uroczystość ślubna odbyła się najprawdopodobniej w rodzinnym zamku Andechs[d][3]. W 1202 roku Henryk został księciem całego Śląska, a w 1233 został księciem Wielkopolski. W 1229 roku Henryk w wyniku wojny z Mazowszem o ziemię krakowską dostał się do niewoli. Z pomocą przybyła mu Jadwiga. W wyniku rozmów z Konradem Mazowieckim Henrykowi zwrócono wolność w zamian za zrzeczenie się roszczeń do Małopolski[2]. Jadwiga urodziła siedmioro dzieci: Bolesława, Konrada, Henryka, Agnieszkę, Zofię, Gertrudę i Władysława.

Oboje z Henrykiem I byli ludźmi bardzo religijnymi, w 1209 roku złożyli śluby czystości, dbali o rozwój Kościoła i byli fundatorami wielu kościołów, w tym klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Prowadziła też działalność dobroczynną, starała się o pomoc chorym i ubogim – zorganizowała działalność wędrownego szpitala dla ubogich, otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kolejną placówkę leczniczą założyła w Trzebnicy.

Po śmierci męża w 1238 zamieszkała w trzebnickim klasztorze, prowadzonym przez jej córkę Gertrudę. Wkrótce zaangażowała się w ożywienie życia religijnego Śląska, sprowadzając do tamtejszych kościołów duchownych z Niemiec. Wspierała też sprowadzanie niemieckich osadników na słabo zaludnione rejony wówczas zachodniej części Śląska, wspierając tym samym rozwój rolnictwa.

W czasie najazdu tatarskiego w 1241, Jadwiga Śląska schroniła się na zamku w Krośnie Odrzańskim. Od wielu lat w tym właśnie mieście w województwie lubuskim, organizowany jest turniej rycerski „O Pierścień Księżnej Jadwigi” (zwykle we wrześniu), a także wydarzenie muzyczne pod nazwą Festiwal Jadwigensis (zwykle w październiku). Organizatorem obydwu jest Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim.

Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 roku w Trzebnicy w opinii świętości i została pochowana w kościele w Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem