Reklama

Niedziela Wrocławska

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

Opowiadając o wydarzeniach, które towarzyszyły bł. kard. Wyszyńskiego, abp Kupny pokazał ważną rolę Prymasa w rozwoju wiary wiernych w Polsce.

Reklama

- Pielgrzymujemy tutaj jako Kościół wrocławski, by wciąż na nowo powtarzać, że wszystko stawiamy na Maryję. O tej postawie mówi nam także Ewangelia opisująca wesele w Kanie Galilejskiej - zaznaczył hierarcha.

Komentując rozważane słowo Boże, arcybiskup podkreślił, ze Maryja zawsze wskazuje na Jezusa. Ponadto Matce Bożej nie jest obojętny los ludzi, gdy są w potrzebie - Maryja wstawia się za nami, abyśmy uzyskali to, co potrzebujemy. Nawet wtedy, kiedy sami nie jesteśmy tego świadomi, nie potrafimy wyrazić słowami tego, co nosimy w naszym sercu. Maryja prosi o to u Jezusa - powiedział abp Kupny.

Ludzie proszą o różne rzeczy, czasami są to rzeczy zbyteczne, ale wśród nich są takie, które potrafią zmienić życie ludzkie, a nawet prowadzić do zbawienia - Rzadko wybiegamy myślami w wieczność. Rzadko staramy się na spotkanie z Jezusem przygotować. Czy mówimy? - „Prowadź mnie Panie Jezus do zbawienia? - pytał kaznodzieja i dodał: - Kiedy zaprosimy Maryję do naszego życia, musimy liczyć się z tym, że Ona zainterweniuje w naszym życiu.

Reklama

W dalszej części arcybiskup porównał postępowanie Maryi do postawy kochających rodziców, których dziecko zachoruje. - Tak jak chore dziecko potrzebuje lekarza, tak Maryja wie doskonale, że potrzebujemy Jej boskiego Syna, dlatego wkracza w nasze życie, kryzysy, dostrzega nasze pragnienia, choroby duszy. Matka wie, co dla nas jest dobre, Maryja wie, co dla nas jest dobre - mówił abp Józef Kupny.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na postawę Maryi, która nigdy nie zaparła się słów z momentu Zwiastowania - „Oto ja służebnica Pańska”. - Ona pozostawia ostateczną decyzję Jezusowi oraz to jak rozwiązać problem.

Odnosząc się do czasów obecnych, abp Kupny zwrócił uwagę na próbę narzucania swojej woli - Potrzebujemy od Chrystusa, aby zrealizował „napisany przez nas scenariusz” i zrobił to, co chcemy. Wydaje się nam, że wiemy lepiej. Prosimy wtedy Maryję nie tylko o wstawiennictwo, ale też o to, by wybłagała u Swojego Syna to, o co prosimy. Maryja wie doskonale, że decyzję, co zrobić, trzeba zostawić Jezusowi. To, co uczyni Jezus, jaką decyzję podejmie, będzie najbardziej prawdziwa - nauczał arcybiskup. Jako najlepszy przykład zawierzenia realizacji Bożego plany, abp Kupny ukazał postać bł. M. Róży Czackiej

Na zakończenie Mszy św. metropolita wrocławski zawierzył całą archidiecezję wrocławską pod opiekę Pani Jasnogórskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. O godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski, 23:00 - Modlitwa Różańcowa i o północy odprawiona zostanie Pasterka Maryjna.

2021-09-17 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

2021-10-01 07:00

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Foto: Canva

1 października rozpoczynamy naszą modlitewną akcję #NiezbędnikRóżańcowy. Na początek kilka porad - jak dobrze modlić się na różańcu. Przy takim sposobie odmawiania Różańca każda tajemnica jest jakby małą liturgią słowa. Kto tak będzie odmawiał Różaniec, ten nie popadnie w „klepanie pacierzy”.

#NiezbędnikRóżańcowy to twój przewodnik w tym maryjnym miesiącu. Przez cały październik, każdego kolejnego dnia, na portalu niedziela.pl czekać będą na was wyjątkowe treści, przybliżające sens modlitwy różańcowej, ukazujące jej wielką moc, a także dające do myślenia świadectwa jej łaski!

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: Stolica Apostolska ma coraz głębszą znajomość sytuacji Kościoła w Polsce

2021-10-21 18:13

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Polska

Stolica Apostolska

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami w Sali Marconiego Radia Watykańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.

Kardynał Nycz podkreślił, że pomimo pewnych zmiennych form, istota wizyty ad limina nie ulega zmianie. Składa się na nią modlitwa w czerech bazylikach większych Wiecznego Miasta, spotkanie z Ojcem Świętym oraz wizyty w poszczególnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie metropolita warszawski podkreślił, że „poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej posiadają wiedzę nie tylko z naszych sprawozdań, ale mają także pewną wiedzę ogólną na temat sytuacji Kościoła w Polsce oraz o sytuacji Polski jako takiej. Ta wiedza dzisiaj wydaje mi się dużo większa niż wcześniej. Oczywiście pomijam czasy, kiedy papieżem był św. Jan Paweł II. Ale biorąc pod uwagę papieża Benedykta i papieża Franciszka, niewątpliwie orientacja w sytuacji Polski i w sytuacji Kościoła w Polsce w poszczególnych kongregacjach i radach jest dosyć duża i to jest ważne” – powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

2021-10-25 18:23

[ TEMATY ]

uchodźcy

audiencja

Niemcy

Vatican News

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję