Reklama

„Stanisław Kostka” w Rzymie - 18 i 19 X 2003 r.


Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Św. Stanisław Kostka

Grupa Teatralna „Vox Poloniae” pod kierunkiem o. Kazimierza Przydatka SJ, przy współudziale chóru pod dyrekcją Marii Soboty-Gromnickiej, przygotowała spektakl Stanisław Kostka, na podstawie tekstu i w reżyserii Alberto Macchiego. Przedstawienie odbyło się 25 maja oraz 14 i 15 czerwca br. w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a 26 maja - w teatrze „San Piox” w Palazzo San Carlo na terenie Watykanu. Będzie je można obejrzeć jeszcze 18 i 19 października br. o godz. 20.00, także w kościele św. Andrzeja w Rzymie (via del Quirinale 29). Spektakl poświęcony jest postaci św. Stanisława Kostki, nowicjusza Towarzystwa Jezusowego, urodzonego w 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu, który przemierzył pieszo pół Europy, aby dotrzeć do Rzymu, gdzie - przyjęty przez słynnego jezuitę Francesco Borgię - po krótkim, dziewięciomiesięcznym pobycie w rzymskim nowicjacie przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale, zmarł w wieku zaledwie 17 lat. Beatyfikowany w 1604 r. i kanonizowany w 1726 r., czczony jest w Polsce jako patron młodzieży.
Warto przypomnieć, że jednoaktówka Stanisław Kostka, ostatni utwór teatralny Alberto Macchiego o charakterze hagiograficznym, powstała na podstawie dwóch dawnych źródeł: diariusza o. Stanisława Warszewickiego, jezuity, który zawiera relację o pobycie św. Stanisława Kostki w rzymskim nowicjacie (opublikowany w Ingolstadt w 1609 r.), oraz dramatu religijnego Stanislaus Kostka, którego autorem był włoski jezuita Giovanni Luccari (1709 r.). Obydwa teksty zostały przez autora wydobyte na światło dzienne w wyniku długich i żmudnych poszukiwań w archiwach oraz w bibliotekach Krakowa i Rzymu.
Zamiarem reżysera było wskrzeszenie idei dawnego teatru jezuickiego, kultywującego zasadę ratio studiorum, który stanowił bazę dla programów dydaktycznych, prowadzonych przez Towarzystwo Jezusowe. W gronie aktorów znaleźli się obok świeckich także członkowie Towarzystwa Jezusowego. Przedstawienie ma na celu przypomnienie ewangelicznego przesłania, którego sens sprowadza się najkrócej do słów wypowiedzianych przez Papieża Jana Pawła II: „Życie św. Stanisława krótkie, ale przebyte na długiej drodze do miejsc bardzo odległych, jest tą ścieżką, którą powinien przebyć każdy chrześcijanin, jeśli pragnie osiągnąć prawdziwy cel swego istnienia, to jest świętość”.
W przyszłym roku spektakl zostanie powtórzony w Polsce, w polskiej wersji językowej. Informacje o spektaklu można uzyskać w Rzymie pod numerem telefonu: (0039) 0648 903 187.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:38

Radio Maryja

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

Archiwum

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem