Reklama

„Stanisław Kostka” w Rzymie - 18 i 19 X 2003 r.


Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Św. Stanisław Kostka

Grupa Teatralna „Vox Poloniae” pod kierunkiem o. Kazimierza Przydatka SJ, przy współudziale chóru pod dyrekcją Marii Soboty-Gromnickiej, przygotowała spektakl Stanisław Kostka, na podstawie tekstu i w reżyserii Alberto Macchiego. Przedstawienie odbyło się 25 maja oraz 14 i 15 czerwca br. w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a 26 maja - w teatrze „San Piox” w Palazzo San Carlo na terenie Watykanu. Będzie je można obejrzeć jeszcze 18 i 19 października br. o godz. 20.00, także w kościele św. Andrzeja w Rzymie (via del Quirinale 29). Spektakl poświęcony jest postaci św. Stanisława Kostki, nowicjusza Towarzystwa Jezusowego, urodzonego w 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu, który przemierzył pieszo pół Europy, aby dotrzeć do Rzymu, gdzie - przyjęty przez słynnego jezuitę Francesco Borgię - po krótkim, dziewięciomiesięcznym pobycie w rzymskim nowicjacie przy kościele św. Andrzeja na Kwirynale, zmarł w wieku zaledwie 17 lat. Beatyfikowany w 1604 r. i kanonizowany w 1726 r., czczony jest w Polsce jako patron młodzieży.
Warto przypomnieć, że jednoaktówka Stanisław Kostka, ostatni utwór teatralny Alberto Macchiego o charakterze hagiograficznym, powstała na podstawie dwóch dawnych źródeł: diariusza o. Stanisława Warszewickiego, jezuity, który zawiera relację o pobycie św. Stanisława Kostki w rzymskim nowicjacie (opublikowany w Ingolstadt w 1609 r.), oraz dramatu religijnego Stanislaus Kostka, którego autorem był włoski jezuita Giovanni Luccari (1709 r.). Obydwa teksty zostały przez autora wydobyte na światło dzienne w wyniku długich i żmudnych poszukiwań w archiwach oraz w bibliotekach Krakowa i Rzymu.
Zamiarem reżysera było wskrzeszenie idei dawnego teatru jezuickiego, kultywującego zasadę ratio studiorum, który stanowił bazę dla programów dydaktycznych, prowadzonych przez Towarzystwo Jezusowe. W gronie aktorów znaleźli się obok świeckich także członkowie Towarzystwa Jezusowego. Przedstawienie ma na celu przypomnienie ewangelicznego przesłania, którego sens sprowadza się najkrócej do słów wypowiedzianych przez Papieża Jana Pawła II: „Życie św. Stanisława krótkie, ale przebyte na długiej drodze do miejsc bardzo odległych, jest tą ścieżką, którą powinien przebyć każdy chrześcijanin, jeśli pragnie osiągnąć prawdziwy cel swego istnienia, to jest świętość”.
W przyszłym roku spektakl zostanie powtórzony w Polsce, w polskiej wersji językowej. Informacje o spektaklu można uzyskać w Rzymie pod numerem telefonu: (0039) 0648 903 187.

Rodzice skarżą norweski Barnevernet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

2019-07-22 17:01

Monika Książek

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło szesnaście skarg rodziców na rząd Norwegii. Dotyczą one pogwałcenia ich prawa do poszanowania życia rodzinnego. Wszystkie odnoszą się do działań tej samej instytucji - norweskiego urzędu do spraw dzieci - Barnevernet.

Rodzice krytykują Barnevernet wskazując, że urzędnicy odebrali im dzieci w oparciu o niedostateczne podstawy, całkowicie zakazując lub radykalnie ograniczając możliwość utrzymywania z nimi kontaktu. Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. rodzice, którym ograniczono kontakty z dzieckiem do trzech czterogodzinnych spotkań w roku, matka, której pozwolono na kontakt z synem jedynie sześć razy w roku po dwie godziny, ojciec, któremu przyznano możliwość tylko jednego trzygodzinnego spotkania w roku z jego własnymi dziećmi, czy matka, której całkowicie zakazano kontaktów z dwójką jej dzieci, oraz ograniczono możliwość spotykania się z trzecim dzieckiem.

Rząd norweski ma teraz możliwość przedstawienia odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, a organizacje pozarządowe są zaproszone do składania opinii prawnych przyjaciela sądu (amicus curiae) na temat zagadnień prawnych wiążących się z poszczególnymi skargami.

Instytut Ordo Iuris zamierza wystąpić do Przewodniczącego Sekcji II ETPC, która będzie rozpatrywała wspomniane skargi, z prośbą o dopuszczenie do udziału we wszystkich szesnastu postępowaniach i umożliwienie przedstawienia jego obserwacji. Prawnicy Instytutu przekażą Trybunałowi argumenty udowadniające fundamentalne znaczenie więzi z rodzicami dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz zaprezentują orzecznictwo międzynarodowe wskazujące na odebranie dzieci ich rodzicom jako środek ostateczny, który powinien mieć zastosowanie w absolutnie wyjątkowych przypadkach.

„Przyjęte do rozpoznania sprawy dają ogromne nadzieje na zmianę norweskiego systemu opieki nad dziećmi, który opiera się o założenie bezwzględnego prymatu państwa nad rodziną. Opisane w nich sytuacje stanowią przykład stosowania zupełnie nieadekwatnych środków względem okoliczności w jakich znajdują się dzieci i rodzice. W niedawnym orzeczeniu w sprawie Blondiny Jansen, Trybunał w Strasburgu wyraźnie stwierdził, że celem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest ponowne zjednoczenie rodziny, a zatem należy podtrzymywać więzi emocjonalne między dzieckiem i rodzicami biologicznymi. Takie stanowisko daje podstawy do przypuszczenia, że i w tych szesnastu sprawach zapadną korzystne dla skarżących wyroki” – skomentował Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.

Powody odebrania dzieci rodzicom przez Barnevernet są często błahe: „przewlekłe zmęczenie” matki, niska frekwencja trzylatka w przedszkolu czy rzekome nadużywanie paracetamolu przez rodzica. Jedną z najgłośniejszych medialnie spraw pokazujących skrajnie antyrodzinną praktykę działania tego urzędu był przypadek rumuńsko-norweskiej rodziny Bodnariu, którym odebrano piątkę dzieci, z których jedno miało ledwie kilka tygodni, i umieszczono je w trzech różnych rodzinach zastępczych.

Ostatecznie Barnevernet – pod presją opinii publicznej i rządu rumuńskiego – oddał dzieci rodzicom, którzy wkrótce potem opuścili Norwegię. Obecnie rodzina Bodnariu wystąpiła ze skargą do ETPC, a swoją opinię w sprawie przedłożył również Instytut Ordo Iuris. Eksperci Instytutu przygotowują również raport opisujący z perspektywy systemowej działanie Barnevernet w kontekście międzynarodowych standardów praw człowieka.

Wcześniej reprezentowali również Norweżkę Silije Garmo, która wraz z córką otrzymała w Polsce azyl. Decyzja o jego przyznaniu wprost stwierdzała, że w Norwegii naruszono podstawowe prawa kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem