Reklama

„Bądźcie ze mną na Jasnej Górze i wszędzie!”


Niedziela Ogólnopolska 41/2003


Ojciec Święty na Jasnej Górze 1987 r.

Z homilii Ojca Świętego wygłoszonej podczas Mszy św. inaugurującej Pontyfikat
22 października 1978 r.

Dziś nowy Biskup Rzymu uroczyście rozpoczyna swe posługiwanie i posłannictwo Piotrowe. W tym mieście bowiem Piotr spełniał swe posłannictwo, powierzone mu przez Pana, i tu go dokonał. Pan zwrócił się do niego, mówiąc: „Gdy byłeś młodszy, przepasywałeś się i chodziłeś, gdzie chciałeś. Lecz kiedy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię przepasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz” (por. J 21, 18). I Piotr przybył do Rzymu!
Cóż skierowało go i przyprowadziło do tego miasta, serca Imperium Rzymskiego, jak nie posłuszeństwo natchnieniu Bożemu? Może ten rybak galilejski nie chciał przyjść aż tutaj. Może wolałby pozostać tam, nad brzegiem jeziora Genezaret, ze swą łodzią, ze swymi sieciami. Ale prowadzony przez Pana, posłuszny Jego natchnieniom - dotarł aż tutaj!
Według starej tradycji (która znalazła również wspaniały wyraz literacki w powieści Henryka Sienkiewicza), za czasów prześladowań Nerona Piotr chciał opuścić Rzym. Ale Pan przeszkodził mu w tym, wychodząc mu naprzeciw. Piotr zwrócił się do Niego i spytał: Quo vadis, Domine? - „Dokąd idziesz, Panie?”. A Pan odpowiedział mu od razu: „Do Rzymu idę, by Mnie tam ukrzyżowano po raz wtóry”. Piotr powrócił do Rzymu i pozostał aż do swego ukrzyżowania.
Tak, Bracia i Synowie. Rzym jest Stolicą Piotrową. W ciągu wieków wstępowali na tę stolicę coraz to nowi biskupi. Dzisiaj nowy biskup wstępuje na Rzymską Katedrę Piotrową, wstępuje pełen drżenia, świadomy swej niegodności. Jak bowiem nie drżeć wobec wielkości tego powołania i wobec powszechnego posłannictwa tej Rzymskiej Stolicy?!
Na Stolicę Piotrową w Rzymie wstępuje dziś biskup, który nie jest rzymianinem. Biskup, który jest synem Polski. Ale od tej chwili staje się również rzymianinem. Tak, rzymianinem! Również i dlatego, że jest synem narodu, którego historia od swego zarania i tysiącletnie tradycje naznaczone są żywą, silną, nigdy nieprzerwaną, głęboko przeżywaną i odczuwaną więzią ze Stolicą Piotrową. Narodu, który pozostał zawsze wierny tej Rzymskiej Stolicy. Niezbadane są wyroki Opatrzności Bożej! (...)
Do Was się zwracam, umiłowani moi Rodacy, Pielgrzymi z Polski, Bracia Biskupi z Waszym wspaniałym Prymasem na czele, Kapłani, Siostry i Bracia polskich Zakonów - do Was, Przedstawiciele Polonii z całego świata. A cóż powiedzieć do Was, którzy tu przybyliście z mojego Krakowa, od stolicy św. Stanisława, którego byłem niegodnym następcą przez lat 14. Cóż powiedzieć? Wszystko, co bym mógł powiedzieć, będzie blade w stosunku do tego, co czują Wasze serca. Więc oszczędźmy słów. Niech pozostanie tylko wielkie milczenie przed Bogiem, które jest samą modlitwą.
Proszę Was! Bądźcie ze mną na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety: „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!”. I do Was kieruję te słowa w takiej niezwykłej chwili.
Niech to na dzisiaj wystarczy.

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: szkolenie dla liderów KSM

2019-09-21 16:17

Katarzyna Krawcewicz

Od wczoraj w domu rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze trwa szkolenie dla liderów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O poprowadzenie zajęć zostali poproszeni ksm-owicze z archidiecezji poznańskiej, członkowie tamtejszego zarządu diecezjalnego i komisji rewizyjnej.

Katarzyna Krawcewicz

- W tym roku postanowiliśmy, że do udziału w szkoleniu zaprosimy konkretne osoby, u których widzimy pewne predyspozycje do zostania liderem. Zależało nam, żeby byli to ludzie, na których będziemy mogli w najbliższym czasie liczyć, powierzyć im zadania. Potrzeba nam osób, które będą jeździć z księdzem do parafii i opowiadać o naszym stowarzyszeniu albo prowadzić spotkania z kandydatami do bierzmowania. To szkolenie ma im pomóc w rozwijaniu potrzebnych umiejętności – mówi Jakub Kusiowski, prezes diecezjalnego KSM. - Uczyliśmy się m.in. tego, jak dobrze pracować w zespole, jak taki zespół prowadzić, jak brać na siebie odpowiedzialność, zamiast zrzucać ją na drugą osobę. Ale też jak się dobrze zaprezentować, w czym pomogło nam szkolenie z zasad savoir-vivre’u. Natomiast szkolenie z komunikacji pokazało nam, jak poprawnie przekazywać to, co mamy do powiedzenia. Ważna część naszych zajęć poświęcona była temu, jak założyć oddział KSM, a także co zrobić, żeby praca w tym zespole była płynna i jak najlepsza, żeby w grupie panowała dobra atmosfera.

Szkolenie trwało w dniach 20-21 września. W planie dnia oprócz konferencji i bloku szkoleniowego był czas na Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę Apelem Jasnogórskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem