Reklama

Czerpać obficie ze źródła

Niedziela Ogólnopolska 41/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno w kilku słowach scharakteryzować osobowość Jana Pawła II. Jego długi i pracowity Pontyfikat trzeba by ukazać w różnych aspektach: religijnym, pastoralnym, doktrynalnym, jurydycznym, kulturowym, społecznym, humanitarnym itd. W każdym z nich ujawnia się wielkość Ojca Świętego. Jednakże wymiar szczególny Piotra naszych czasów zauważamy przede wszystkim wtedy, gdy ujmujemy całościowo jego aktywność oraz postawy, gdy staramy się jakby jednym spojrzeniem uchwycić bogactwo, zdumiewającą spójność między różnymi wymiarami, które tworzą imponującą mozaikę jego wyjątkowej osobowości. Właśnie ta jego wewnętrzna harmonia czyni go wiarygodnym świadkiem Chrystusa, ukazuje go jako człowieka wyjątkowego, zwłaszcza może w oczach ludzi młodych, pełnych ideałów, którzy jeszcze nie są zarażeni różnymi ideologiami. W sposób łatwiejszy zauważają oni jego autentyczną wielkość i dlatego podążają za nim.
Elementem, który ożywia całą tę wspaniałą mozaikę osobowości Jana Pawła II w jej dynamizmie, który nadaje żywotność i wyrazistość kolorom oraz moc oddziaływania zarówno poszczególnym elementom, jak i całości, jest bez wątpienia głębokie zjednoczenie Następcy św. Piotra z Chrystusem na modlitwie. To właśnie modlitwa stanowi prawdziwe źródło bogactwa jego osobowości oraz niestrudzonej aktywności pastoralnej, jak również - i to chciałbym w sposób szczególny podkreślić - zrozumienia prawd wiary i prawdziwej mądrości. Bóg to źródło mądrości: Papież jest o tym głęboko przekonany. W liście apostolskim Novo millennio ineunte (6 stycznia 2003) pisze jasno: „Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwijać się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (nr 20).
W tej perspektywie - tzn. umiłowania Źródła mądrości, z którego Jan Paweł II obficie czerpie - jawi się On jako gorliwy promotor nauczania, studiów, poszukiwania prawdy, dialogu między wiedzą a wiarą, podejmowania w sposób dogłębny wszystkich kwestii dotyczących życia i ludzkiego działania, przede wszystkim poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytanie o sens życia i badań naukowych, relacji między postępem technicznym a etycznym itd.
Jest naprawdę imponujące zainteresowanie i wkład myśli Jana Pawła II w tych dziedzinach.
Dla każdego z wymiarów, ściśle ze sobą złączonych - dotyczących jedności osoby ludzkiej, modlitwy jako źródła siły i mądrości oraz promocji myśli - życie i działalność Jana Pawła II jawią się jako doniosłe przesłanie dla współczesnego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.

CZYTAJ DALEJ

Daniel Obajtek ostro: Europejskie gospodarki się stoczą, jeśli wdrożą fanatyzm Zielonego Ładu

2024-07-19 09:55

[ TEMATY ]

energia

Daniel Obajtek

Zielony Ład

wodór

podwyżki cen

x.com/DanielObajtek

Daniel Obajtek, europoseł i były prezes Orlenu

Daniel Obajtek, europoseł i były prezes Orlenu

Według byłego prezesa największego polskiego koncernu multienergetycznego produkcja chociażby 10 milionów ton zielonego wodoru jest nie do zrealizowania. Europoseł Daniel Obajtek w wywiadzie dla portalu niedziela.pl odniósł się także do bieżącego zarządzania Orlenem przez delegatów Donalda Tuska, które określił jako "dno i wodorosty". 

"Polityka energetyczna Unii Europejskiej to utopia. Do 2027 roku powinno być kilka milionów ładowarek do samochodów, a firmy europejskie są w stanie wyprodukować 30% zapotrzebowania. Trzeba będzie je więc przywieźć z Chin, a oni nie płacą praw do emisji i będą wypierać europejskie firmy, które mają większe koszty. W ten sposób wzmacniamy inne gospodarki" - mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Madryt

św. Matka Teresa z Kalkuty

tablica pamiątkowa

tablica

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Tablica w kształcie krzyża została podarowana nuncjuszowi Stolicy Apostolskiej w Hiszpanii arcybiskupowi Bernardito Auzie przez władze hiszpańskiej Akademii Dyplomatycznej. W komunikacie przewodniczący akademii Santiago Velo de Antelo wyjaśnił, że autorem dzieła jest rzeźbiarz Francisco Parra. Dodał, że tablica, w której centrum umieszczony został krucyfiks została odsłonięta w obecności arcybiskupa Auzy oraz delegacji hiszpańskich ambasadorów, wśród których znaleźli się m.in. Jose Cuenca, Domingo de Silos Manso García i Servando de la Torre.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję