Reklama

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 41/2003

Indie

Matka Teresa z Kalkuty może przyczynić się do pojednania i przeciwdziałania religijnemu fundamentalizmowi - uważają biskupi czterech diecezji położonych w indyjskim stanie Gudżarat. W związku z beatyfikacją Matki Teresy, która odbędzie się 19 października br. w Watykanie, biskupi organizują w tym czasie wiele nabożeństw i spotkań. Zaprosili na nie m.in. religijnych zwierzchników hinduistów i muzułmanów.

Brazylia

Żyjąca w Brazylii największa wspólnota katolicka na świecie traci w ostatnich latach rokrocznie ok. 1 mln osób. W ostatnim 10-leciu ub. wieku zmniejszyła się z ponad 83 mln w 1991 r. do niespełna 74 mln w 2000 r. Znaczna część wiernych odeszła do wspólnot protestanckich. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Kościół katolicki w Brazylii planuje otwarcie 170 nowych regionalnych stacji telewizyjnych, przez które rozpowszechniać będzie nowe materiały ewangelizacyjne.

Ukraina

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Ukrainy skierowali apel do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Proszą o rozpatrzenie zgodności z europejskimi standardami projektu nowej redakcji ustawy O wolności sumienia i organizacjach religijnych, który ma być dyskutowany przez Radę Najwyższą Ukrainy. Apel do Rady Europy podpisali obaj lwowscy kardynałowie - Lubomyr Husar i Marian Jaworski oraz kijowski patriarcha prawosławny Filaret i zwierzchnicy trzech Kościołów protestanckich. Ich zdaniem, projekt zmian w ustawie grozi ograniczeniem praw organizacji religijnych, gdyż rozszerza kompetencje centralnego urzędu ds. wyznań. Autorzy apelu zwrócili uwagę, że największym ugrupowaniem dążącym do wprowadzenia wspomnianych zmian jest frakcja partii komunistycznej ściśle związana z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym, podlegającym Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Reklama

Izrael

Patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah 28 września br. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła w arabskiej wiosce Muqibleh, położonej w rejonie Gilboa na północy Izraela. Jest to pierwszy kościół wznoszony w tym rejonie od czasów bizantyjskich, po z górą 1100 latach. Rozpoczęcie budowy kościoła w Muqibleh jest wydarzeniem historycznym, ponieważ od powstania państwa Izrael w 1948 r. chrześcijanie nie wznieśli na jego terytorium żadnego nowego kościoła, nie licząc monumentalnej Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie i kilku sanktuariów w miejscach świętych (np. w Kafarnaum). Kościoły te powstały zresztą na ruinach poprzednich świątyń.

Włochy

Jak co roku w święto św. Gabriela Archanioła, patrona Radia Watykańskiego, w ośrodku nadawczym Santa Maria di Galeria pod Rzymem odprawiona została specjalna Msza św. w intencji tej rozgłośni. Podczas uroczystości prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe wyraził uznanie dla rozgłośni papieskiej, która od 1931 r. jest narzędziem ewangelizacji.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II wybrał temat przyszłorocznego XXXVIII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Brzmi on: Media w rodzinie: ryzyko i bogactwo. W specjalnym oświadczeniu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley podkreślił m.in., że „temat jest odzwierciedleniem troski Ojca Świętego, aby środki przekazu wzbogaciły życie rodziny, a nie szkodziły jej”.

O. Joseph William Tobin został wybrany na drugą, sześcioletnią kadencję przełożonego Generalnego Redemptorystów. Wyboru dokonano w Rzymie podczas XXIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia.

Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy uzyskał status prywatnego stowarzyszenia świeckich. Uroczystość nadania statutu odbyła się w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich w Rzymie z udziałem kierującego tą dykasterią - kard. Jamesa Francisa Stafforda. Do Związku należy 60 tys. młodych w 20 krajach Europy i w Kanadzie.

W parlamencie Indii zawiśnie wkrótce portret Matki Teresy z Kalkuty. Poinformował o tym rzecznik Konferencji Biskupów tego kraju w Delhi. Według tej informacji, indyjski rząd, w którym większość stanowią członkowie nacjonalistycznej partii hinduskiej BJP, zasygnalizował gotowość spełnienia prośby Kościoła katolickiego w sprawie założenia państwowej fundacji imienia Matki Teresy.

W Londynie demonstrowało ok. 20 tys. osób, domagając się wyjścia wojsk koalicji z Iraku, a także zakończenia okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael. Kilkutysięczne manifestacje odbyły się także w Paryżu, Atenach, Ankarze, Seulu i w kilku hiszpańskich miastach.

Po wielkich awariach prądu w USA i Skandynawii, w kompletnych ciemnościach pogrążyły się Włochy. Przyczyną była awaria linii przesyłowej.

Szwajcarski senat odrzucił ustawę legalizującą marihuanę.

Wbrew prawu i protestom w świecie rząd Izraela zatwierdził budowę dalszej części tzw. muru bezpieczeństwa na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ma on chronić jedno z największych nielegalnych osiedli żydowskich w Autonomii Palestyńskiej. Obserwatorzy nazwali to posunięcie kolejną prowokacją wobec Palestyńczyków i przekreśleniem międzynarodowych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Po tym, jak udziału w akcjach na terytoriach palestyńskich odmówiło 27 izraelskich pilotów, grupa obrońców praw człowieka z Izraela oświadczyła, że dowódca izraelskich sił powietrznych powinien odpowiedzieć przed sądem za śmierć palestyńskich cywili.

ONZ ograniczyła liczbę swoich pracowników w Iraku do mniej niż 50. Przed pierwszym i największym zamachem bombowym na biura ONZ w Bagdadzie było ich ponad 600 (teraz jest 25).

Sąd Apelacyjny w nigeryjskim stanie Kasina uniewinnił Aminę Lawal, skazaną przez islamski sąd na karę śmierci przez ukamienowanie za cudzołóstwo. Obrony kobiety podjęli się najlepsi prawnicy Nigerii, przy wsparciu wielu międzynarodowych organizacji praw człowieka. Rząd w Lagos uznał niedawno szariat, obowiązujący w 13 z 36 stanów Nigerii, za sprzeczny z konstytucją i tym samym unieważnił kilka już wydanych wyroków śmierci.

Reklama

Mamy przyszłość

2019-05-15 08:05

O. Dariusz Kowalczyk SJ
Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 33

Mówimy czasem, że coś ma przyszłość albo że jest bez przyszłości. Wierzący w Chrystusa ma przyszłość. Księga Apokalipsy naucza o niebie nowym i nowej ziemi, czyli o wiecznym przybytku Boga z ludźmi, gdzie nie będzie więcej łez i śmierci. Bóg nie tłumaczy się nam ze zła i cierpienia na świecie, choć nie brakuje takich, co do Boga mają pretensje, kiedy wydarzy się jakieś nieszczęście. Odpowiedzią Boga jest perspektywa nowego stworzenia: „Oto czynię wszystko nowe”. Chrześcijanin ma przyszłość, bo wierzy w Pana czasu. Co nie znaczy, że wierzącego mają omijać doczesne trudy. Czasem wydaje się, że jest akurat przeciwnie. Jezus zmartwychwstał, ale wcześniej został poddany męce krzyżowej.

W tej perspektywie można zrozumieć dziwne słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Oto po wyjściu Judasza, który miał Go zdradzić, Jezus stwierdza, że w tym momencie Syn Człowieczy został otoczony chwałą. Tak! Ponieważ Chrystus wie, że krzyż, który będzie musiał ponieść, choć boli naprawdę, jest chwalebny, to znaczy jest bramą do życia. W tym momencie zostawia On swoim uczniom przykazanie-testament: „(...) abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Miarą miłości nie jestem już ja sam (miłuj bliźniego, jak siebie samego), ale jest nią Bóg wcielony.

Ta miłość nie oznacza jednak uśmiechania się do wszystkich, dobrotliwej naiwności czy też dbania za wszelką cenę o miłą atmosferę. Jezus mówił prawdę, nawet jeśli innym się ona nie podobała. Tak samo działają Jego uczniowie. Widzą, „jak wiele Bóg przez nich zdziałał”, ale zarazem są świadomi, że „przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego” – jak czytamy w Dziejach Apostolskich. Apostołowie głoszą Żydom i poganom prawdziwą przyszłość. A skoro tak, to sami nie wahają się oddać za tę nowinę swego życia. Kościół potrzebuje dziś takiej gorliwości i odwagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ośno Lubuskie: Łączy nas miłość do Ojczyzny

2019-05-20 00:43

Kamil Krasowski

W Sali kinowej w Ośnie Lubuskim 19 maja pachniało bzami, zrobiło się biało-czerwono i patriotycznie. Wszystko za sprawą wikariusza parafii, pani historyk i przede wszystkim młodzieży, która wystawiła przedstawienie o tym jak uchwalano Konstytucję 3 Maja.

Karolina Krasowska
"Polska pachnie bzami" to trzecie przedstawienie młodzieży z Ośna Lubuskiego

- Organizatorem wydarzenia jest parafia św. Jakuba Apostoła oraz młodzież szkoły podstawowej i ostatniej klasy gimnazjum, która już od kilku lat angażuje się w takie właśnie przedstawienia teatralne – mówi ks. Mariusz Żurawicz, wikariusz parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. – Zaproponowaliśmy miastu, żeby obejrzeć tutaj już kilka takich dzieł teatralnych w reżyserii p. Szafrańca. Pierwsze przedstawienie odbyło się 2 lata temu, rok przed 100-leciem odzyskania niepodległości, a był to „Pisk białego orła”. W ub. roku na 11 listopada przedstawiliśmy „Różę polską”. Dzisiejsze trzecie przedstawienie „Polska pachnie bzami” traktuje o powstaniu Konstytucji 3 Maja. Motorem napędzającym jest młodzież która chce to robić. Dlatego próbujemy z nimi tutaj to tworzyć.

Zobacz zdjęcia: Przedstawienie

Współorganizatorką przedstawienia była Wanda Łowińska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Ośnie Lubuskim. – Uważam, że patriotyzm jest sprawą ogólną i nie podlegającą jakimkolwiek wpływom politycznym i jeśli zajdzie taka możliwość to korzystać z udziału naprawdę młodych ludzi, którzy uczestniczą w tych przedstawieniach organizowanych przez wikariusza parafii. Należy wykorzystywać ich talent, rozwijać go. Może pójdą dalej i będą to kontynuować – powiedziała p. Wanda.

W jedną z Poezji wcieliła się Adrianna Dyniak. – Jest nas siedem. Każda z nas ma inną rolę. Odgrywam rolę Poezji, która jest pewnym pocieszeniem dla narodu, który jest w tym czasie uchwalenia Konstytucji i umacniamy naród – mówi Adrianna. - Lubię to robić. Czuję się w tym dobra. Jest to dla mnie miłe, kreatywne spędzenie czasu – dodaje. - Żyjemy w czasach, w których wielu ludzi nie docenia takich wartości jak patriotyzm, wolność słowa, na co wywalczyli nasi przodkowie. Konstytucja jest takim naszym dobrem narodowym. Dlatego myślę, że dobrze że robimy coś takiego i nagłaśniamy to.

Proboszcz parafii ks. Piotr Grabowski dziękując młodzieży za piękne, wzruszające przedstawienie, odniósł się do 75. rocznicy udziału Polaków w bitwie o Monte Cassino i 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Ojciec Święty z przekonaniem mówił i wzywał by to dziedzictwo jakim jest nasza ojczyzna podjąć na nowo, by się go nie wstydzić, by je przyjąć i odczytać jeszcze raz. I w to wpisuje się niewątpliwie przeżywana w tym roku rocznica Konstytucji 3 Maja i to przedstawienie, które nam dzisiaj ofiarowaliście – mówił ks. Grabowski. – Patrzyliśmy na te zmagania naszych przodków oddane w sposób poetycki, artystyczny. Rozpoznajemy w nich zmagania, które każde pokolenie musiało przeżywać i nasze też, i prawdopodobnie następne także. Ale to co wszystkich nas łączy przez dzieje to jest ta miłość do ojczyzny wybudowana na Chrystusowym fundamencie. I za ukazanie tego jestem jeszcze raz niezmiernie wam wdzięczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem