Reklama

Świat

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

Caritas Polska od lat pomaga uchodźcom w Polsce i w takich krajach, jak Jemen, Strefa Gazy czy Grecji. Wydarzenia ostatnich tygodni jeszcze mocniej nam uświadomiły, jak to jest potrzebne" – powiedział ks. Marcin Iżycki w czasie konferencji prasowej w czwartek przed obchodzonym 26 września 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

Reklama

Wskazał, że "jesteśmy dziś świadkami kryzysu humanitarnego w Afganistanie". "Według wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców dziennie Afganistan opuszczało 20-30 tys. osób, uciekając lub wyjeżdżając w krótkich koszulkach, spodenkach i porzucając cały dobytek swojego życia" – mówił ks. Iżycki.

Podziel się cytatem

Przypomniał, że 5 września, w odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, odbył się "Dzień Solidarności z Afgańczykami". W jego ramach w parafiach w całym kraju odbyła się zbiórka do puszek na działania pomocowe.

"Zebrane środki finansowe wciąż do nas spływają. Na razie mamy ponad 2 mln zł" – poinformował dyr. Caritasu Polska.

Reklama

"We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do Pakistanu. Planowany zakres trzymiesięcznej interwencji humanitarnej to natychmiastowa pomoc dla 1,5 tys. rodzin (około 7,5 tys. osób): żywność, artykuły pierwszej potrzeby, w tym m.in. zestawy kuchenne, zestawy pościelowe, koce, jak też zapewnienie schronienia i zestawy higieniczne" – wymieniał ks. Iżycki.

Zastępca dyrektora Caritas Polska franciszkanin Cordian Szwarc powiedział o wyjeździe wolontariuszy Caritasu na wyspę Lesbos.

"Przebywa tam dziś ponad 4 tys. osób, z tego połowa to są dzieci" – poinformował. Dodał, że wśród uchodźców są lekarze, nauczyciele, murarze, a także całe rodziny.

"Nie chcieliśmy traktować ich jako zwykłych beneficjentów naszej pomocy, ale jako ludzi" – powiedział brat Szwarc. "Są spragnieni nie rzeczowej pomocy, ale spotkania, dostrzeżenia, że nie są numerem, ale potraktowania jako przyjaciela żywo zainteresowanego ich losem" – wskazał.

Wolontariat Caritasu rozpoczął stałą współpracę z ośrodkiem w Lininie. "W każdy czwartek odwiedzamy dzieci i młodzież, które tam przebywają. Organizujemy wspólne mecze, międzynarodowe gotowanie, malowanie i inne aktywności" – powiedział brat Cordian Szwarc. Dodał, że status cudzoziemców jest różny. Wspomniał, że większość z nich to osoby pochodzenia czeczeńskiego. W ostatnich tygodniach dołączyła do nich grupa Afgańczyków.

Wielu obcokrajowców szukających schronienia w Polsce może korzystać ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Caritas Polska prowadzi takie placówki w Warszawie i w Szczecinie. Podobne działania realizują diecezjalne caritasy w Gdańsku i Koszalinie. Centra zapewniają m.in. pomoc konsultantów kulturowych, doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników, a także dofinansowanie do najmu mieszkań, zakupu leków i odzieży czy paczki z artykułami higienicznymi. Prowadzą także kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego.

"Od 2018 r. ogółem pomocą zostało objętych ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców. Wsparcie to było możliwe dzięki środkom z Funduszu Azylu Migracji i Integracji" – wyjaśniła Marta Walasik-Sałek, koordynator ds. pomocy migrantom i uchodźcom w Caritas Polska.

Podziel się cytatem

Od listopada 2019 r. do kwietnia 2021 r. Caritas Polska przeszkolił z zakresu pracy z cudzoziemcami ponad 300 osób – pracowników urzędów i innych instytucji. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Caritas ukazuje moc chrześcijańskiej miłości

[ TEMATY ]

Caritas

Grzegorz Gałązka

„Wraz z wieloma innymi organizacjami charytatywnymi Kościoła Caritas ukazuje moc chrześcijańskiej miłości i pragnienie Kościoła, by wychodzić na spotkanie Chrystusa obecnego w każdej osobie, zwłaszcza ubogiej i cierpiącej” – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii inaugurującej XX Zgromadzenie Ogólne Caritas Internationalis. Tematem przewodnim obrad są słowa: „Jedna rodzina ludzka, troska o stworzenie”.

Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Dz 16,22-34), w którym mowa o nawróceniu strażnika więzienia w Filippi, któremu powierzono strzeżenie Pawła i Sylasa. Na skutek silnego trzęsienia ziemi ich kajdany opadły, a zrozpaczony strażnik sądząc, że więźniowie uciekli chciał się zabić. Kiedy jednak Paweł przekonał go, że wszyscy są na miejscu, ten zapytał co czynić, aby być zbawionym. Słuchał wraz z całą rodziną Słowa Bożego, obmył rany Pawła i Sylasa, przyjął chrzest a także ugościł Apostoła wraz z jego uczniem w swoim domu, przygotował ucztę.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 37. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2021-10-14 20:39

[ TEMATY ]

rocznica

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

męczeństwo

Wikimedia

Ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko

19 października minie 37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Tego dnia przypadają także obchody Święta Duchownych Niezłomnych.

Uroczysta msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację kapłana odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył biskup Tadeusz Pikus. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Państwa Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznych instytucji a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego. Msza rozpocznie się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach bicia dzwonu Jerzy poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Po mszy przy grobie męczennika złożone zostaną wieńce.

CZYTAJ DALEJ

Ten dzień zapisze się złotymi zgłoskami w historii Krosna Odrzańskiego

2021-10-16 15:17

[ TEMATY ]

patronat

św. Jadwiga

Krosno Odrzańskie

Karolina Krasowska

Marek Cebula prezentuje dekret ustanawiający św. Jadwigę patronką Krosna Odrzańskiego

Marek Cebula prezentuje dekret ustanawiający św. Jadwigę patronką Krosna Odrzańskiego

W Krośnie Odrzańskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi.

Tegoroczne uroczystości były o tyle wyjątkowe, gdyż połączone z nadaniem miastu przez Stolicę Apostolską oficjalnego patronatu św. Jadwigi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję