Reklama

Wiadomości

Episkopat USA: polityka migracyjna jest niesprawiedliwa

Bieżąca polityka migracyjna Stanów Zjednoczonych zaprzecza rzeczywistości. Bezbronność potrzebujących jest podważana – oświadczył bp Mario E. Dorsonville, przedstawiciel amerykańskiego episkopatu ds. migracji.

2021-09-23 17:11

[ TEMATY ]

episkopat

migracja

Stany Zjednoczone

Vatican News/AFP

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

W ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba migrantów przebywających w sektorze Del Rio na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Większość z nich to Haitańczycy, wcześniej zmuszeni do ucieczki i tułaczki po Ameryce Łacińskiej z powodu sytuacji w swoim kraju, naznaczonej głębokim kryzysem. Wiele czynników, przede wszystkim przemoc, zamieszki polityczne po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, niedawne trzęsienie ziemi i upadająca gospodarka, a także pandemia COVID-19, wymusiło na nich migrację do Stanów Zjednoczonych.

Wobec pojawiających się w mediach relacji przedstawiających wstrząsające przypadki złego traktowania i wykorzystywania migrantów, Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zareagował zwiększeniem personelu w regionie, zamknięciem portu wejściowego Del Rio i przyspieszeniem usuwania migrantów ze Stanów Zjednoczonych. Choć zła sytuacja na Haiti skłoniła sekretarza Departamentu do zmiany statusu tego kraju na ochronny, zezwalający niektórym Haitańczykom na przebywanie i pracę w Stanach Zjednoczonych przez okres osiemnastu miesięcy, nie przeszkadza to m.in. jednoczesnemu organizowaniu lotów deportacyjnych.

Reklama

W odpowiedzi na te wydarzenia, bp Mario E. Dorsonville, pomocniczy biskup Waszyngtonu i przewodniczący Komitetu ds. Migracji Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) oraz s. Donna Markham OP, dyrektor generalny jednej z amerykańskich organizacji pomocowych Catholic Charities USA, wydali oświadczenie, w którym zaapelowali o „sprawiedliwy, uporządkowany i humanitarny” system imigracyjny.

„Obecna polityka i przyspieszone wydalenie migrantów zbyt często zaprzeczają rzeczywistości przymusowej migracji, lekceważą odpowiedzialność zapisaną w prawie krajowym i międzynarodowym oraz podważają bezbronność tych, wobec których są stosowane” – czytamy w oświadczeniu.

„Jako Kościół, w służbie całego ludu Bożego przyjmujemy wezwanie Chrystusa do przyjęcia przybysza i towarzyszenia mu. Pamiętamy o tym obowiązku i zasmucamy się, widząc takie lekceważenie ludzkiej godności. W każdym migrancie widzimy oblicze Chrystusa. Wzywamy rząd USA do ponownej oceny traktowania migrantów w Del Rio i innych miejscach wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej, zwłaszcza Haitańczyków. Oprócz tych usług i prac świadczonych przez wiele instytucji katolickich, modlimy się za tych migrantów i wszystkich tych, którzy szukają bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju zgodnie z godnością daną im przez Boga”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UNICEF: mury nie zatrzymają migracji spowodowanej biedą i przemocą

[ TEMATY ]

migracja

Stany Zjednoczone

mury

UNICEF

DOC RABE Media/pl.fotolia.com

32 tys. małoletnich zostało pomiędzy styczniem a sierpniem tego roku deportowanych ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku do Salwadoru, Gwatemali oraz Hondurasu. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Taka jest konsekwencja nowych porozumień, jakie zostały zawarte z regionami dotkniętymi wstrząsami politycznymi oraz przemocą.

W ten sposób niektóre narody stają się więźniami we własnych granicach, a z drugiej strony Stany Zjednoczone mają coraz więcej trudności, aby zatrzymać przepływ migrantów. Lucia Capuzzi, specjalistka od problemów Ameryki Łacińskiej z ramienia UNICEF-u podkreśla, że obronna strategia nie rozwiązuje na dłuższą metę problemu.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za dzieci utracone

2021-10-15 21:32

Ks. Wojciech Kania

Dnia 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. To dzień pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami oraz o ich bliskich.

Z tej okazji, bp Krzysztof Nitkiewicz modlił się przy grobie dzieci utraconych na nekropolii w Nisku - Racławicach. Następnie sprawował Eucharystię w kaplicy cmentarnej. Wraz z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali kapłani: miejscowy proboszcz ks. Franciszek Sałega, ks. Konrad Fedorowski z Kurii Diecezjalnej i inni. W modlitwie uczestniczyła młodzież z Zespołu „Racławice”, harcerze oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

XX Pielgrzymka Strażaków

2021-10-16 16:20

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 17 października, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędą strażacy z całej Małopolski w ramach XX Pielgrzymki Strażaków.

    Będą to jednocześnie wojewódzkie obchody 100-lecia działalności. Na godzinę 11 zaplanowano Apel przy Ołtarzu Polowym. W samo południe w bazylice Bożego Miłosierdzia rozpocznie się Msza święta, której przewodniczyć będzie bp Janusz Mastalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję