Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach 24 października 1973 r. o. Józef wrócił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, aby dalej kontynuować studia. 21 maja 1978 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w Wygiełzowie k. Zelowa. Następnie będąc w Będkowie 14 sierpnia 1981 roku uczestniczył z młodzieżą na Turbaczu w uroczystościach Żołnierzy Armii Krajowej przy kaplicy zbudowanej na planie krzyża Virtuti Militari, w której jest słup graniczny z 1939 roku i dwa wbite bagnety: 1 września z zachodu i 17 września ze wschodu Polski. Bełchatów to czas stanu wojennego, czas bardzo trudny ale i pełen nadziei, którą trzeba było umacniać w Ojczyźnie, w umysłach i sercach Rodaków.

- Największym fenomenem były spotkania w „Betlejemce” - w tymczasowej kaplicy przy budującym się kościele. Zawsze był komplet, niesamowity duch spotkań i zaangażowanie ludzi i pełna konspiracja Nasz ośrodek duszpasterski był nazwany przez wojewódzkiego dyrektora ds. wyznań (IV wydział) największym ośrodkiem dywersyjnym w województwie piotrkowskim. Zarzucał mi, że mówię kazania polityczne, i że mnie skasują! Odpowiedziałem uprzejmie, że panu dyrektorowi kłania się literatura polska, same cytaty: Adam Mickiewicz, C.K. Norwid, Juliusz Słowacki, ks. kard. Stefan Wyszyński. Np. „Łotry, zdejmą kajdany z moich rąk i nóg, a wtłoczą na moją duszę” – A. Mickiewicz – „polityczne”! - wspomina o. Łągwa. W trosce o życie Ojca bp Józef Rozwadowski przeniósł go do Marzenina. W następnych latach była praca duszpasterska w Kaliszu, Toruniu, Szczecinie.

- Czas przełomu – czas strajku sierpień-88. Intensywne dwa tygodnie jak na froncie: miałem zadanie grupy szybkiego reagowania, czyli docierać do załóg, które przeżywały trudne chwile… jak i do konających. Wystarczyło kilka słów czy zwrotek wiersza poety, Słowo Ewangelii i modlitwa i… kilka minut z załogą o tlącej się iskierce nadziei – mówi o. Józef. W Gdańsku szczególnie mocno zaangażował się w środowisko Wilnian, wśród których było wielu żołnierzy i oficerów AK. Z Gdańska do Wilna i okolic zorganizował trzy pielgrzymki żołnierzy AK, ich bliskich i przyjaciół. Część z nich była w swoich rodzinnych stronach po wielu latach, niektórzy nawet po pięćdziesięciu. W latach 1998 – 2005 pełnił funkcje superiora (przełożonego domu zakonnego) i proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus. O. Stefan Miecznikowski wprowadził nowego proboszcza w środowisko Armii Krajowej w Łodzi skupionej przy świątyni jezuitów. Po siedmioletnim pobycie w Jastrzębiej Górze powrócił do Łodzi w 2012 r. Poza posługą kapłańską jest również m.in. kapelanem żołnierzy AK, prezesem Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

2021-09-26 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Mamo, ale ja jestem szczęśliwy! Pogrzeb 10-latka zmarłego na nowotwór mózgu

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

Piotr Drzewiecki

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję