Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Reklama

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach 24 października 1973 r. o. Józef wrócił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, aby dalej kontynuować studia. 21 maja 1978 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w Wygiełzowie k. Zelowa. Następnie będąc w Będkowie 14 sierpnia 1981 roku uczestniczył z młodzieżą na Turbaczu w uroczystościach Żołnierzy Armii Krajowej przy kaplicy zbudowanej na planie krzyża Virtuti Militari, w której jest słup graniczny z 1939 roku i dwa wbite bagnety: 1 września z zachodu i 17 września ze wschodu Polski. Bełchatów to czas stanu wojennego, czas bardzo trudny ale i pełen nadziei, którą trzeba było umacniać w Ojczyźnie, w umysłach i sercach Rodaków.

- Największym fenomenem były spotkania w „Betlejemce” - w tymczasowej kaplicy przy budującym się kościele. Zawsze był komplet, niesamowity duch spotkań i zaangażowanie ludzi i pełna konspiracja Nasz ośrodek duszpasterski był nazwany przez wojewódzkiego dyrektora ds. wyznań (IV wydział) największym ośrodkiem dywersyjnym w województwie piotrkowskim. Zarzucał mi, że mówię kazania polityczne, i że mnie skasują! Odpowiedziałem uprzejmie, że panu dyrektorowi kłania się literatura polska, same cytaty: Adam Mickiewicz, C.K. Norwid, Juliusz Słowacki, ks. kard. Stefan Wyszyński. Np. „Łotry, zdejmą kajdany z moich rąk i nóg, a wtłoczą na moją duszę” – A. Mickiewicz – „polityczne”! - wspomina o. Łągwa. W trosce o życie Ojca bp Józef Rozwadowski przeniósł go do Marzenina. W następnych latach była praca duszpasterska w Kaliszu, Toruniu, Szczecinie.

- Czas przełomu – czas strajku sierpień-88. Intensywne dwa tygodnie jak na froncie: miałem zadanie grupy szybkiego reagowania, czyli docierać do załóg, które przeżywały trudne chwile… jak i do konających. Wystarczyło kilka słów czy zwrotek wiersza poety, Słowo Ewangelii i modlitwa i… kilka minut z załogą o tlącej się iskierce nadziei – mówi o. Józef. W Gdańsku szczególnie mocno zaangażował się w środowisko Wilnian, wśród których było wielu żołnierzy i oficerów AK. Z Gdańska do Wilna i okolic zorganizował trzy pielgrzymki żołnierzy AK, ich bliskich i przyjaciół. Część z nich była w swoich rodzinnych stronach po wielu latach, niektórzy nawet po pięćdziesięciu. W latach 1998 – 2005 pełnił funkcje superiora (przełożonego domu zakonnego) i proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus. O. Stefan Miecznikowski wprowadził nowego proboszcza w środowisko Armii Krajowej w Łodzi skupionej przy świątyni jezuitów. Po siedmioletnim pobycie w Jastrzębiej Górze powrócił do Łodzi w 2012 r. Poza posługą kapłańską jest również m.in. kapelanem żołnierzy AK, prezesem Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Saletyńskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marcin Błaszczyk

Nadejdą czasy, w których Najświętsza Dziewica będzie miała wielu wyznawców, kochających Ją szczerze i Jej poświęconych. Jej kult się rozwinie i w ten sposób Chrystus zatryumfuje w wielu sercach – napisał w Traktacie o prawdziwej pobożności maryjnej św. Ludwik Grignion de Montfort.

O pobożności maryjnej Polaków mówi się wiele i rzeczywiście jej znakiem są liczne świątynie dedykowane Matce Bożej, przydrożne kapliczki z Jej wizerunkiem oraz obrazy i figury maryjne, które znajdują się w naszych domach. Wiele z nich jest przykładem sztuki ludowej, wypływającej z ludowej pobożności. To ta pobożność zrodziła w sercach ludzi duchowość ludową, która w prosty sposób wyraża wiarę w Boga – co podkreśla papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: staraliśmy się w Watykanie prostować fałszywe informacje o sytuacji w Polsce

2021-10-16 12:29

[ TEMATY ]

ad limina

abp Stanisław Gądecki

ad limina Apostolorum

archpoznan.pl

Podczas wczorajszego spotkania w Sekretariacie Stanu staraliśmy się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce - powiedział KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Odniósł się do piątkowego wieczornego spotkania w watykańskim Sekretariacie Stanu z kardynałem Pietro Parolinem i jego współpracownikami, które było ostatnim w ramach wizyty drugiej grupy biskupów polskich ad limina Apostolorum.

Na wstępie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że wizyta w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej i spotkanie z najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego, kardynałem Pietro Parolinem było jakby powtórką z katolickiej nauki społecznej, zwłaszcza w odniesieniu do sfery politycznej. Chodzi zatem o zachowywanie krytycznej wolności we wszystkich przypadkach, niezależnie od barw politycznych, bo wszyscy są powołani do zbawienia. „Ja starałem się korygować ten obraz lansowany przez media liberalne, który panuje od jakiegoś czasu, jakobyśmy byli powiązani z jedną partią polityczną. Odpowiedzialni watykańscy nie zdają sobie sprawy, że Kościół w Polsce kieruje się zasadą, że nie utożsamiamy się ani z lewicą, ani z prawicą, ani z centrum, ale pragniemy być z Ewangelią i wnosić w świat świeże spojrzenie, którego polityka mieć nie może” – powiedział abp Gądecki. Dodał, że polityka kieruje dążeniem do władzy i jej utrzymania władzy. Natomiast Kościół musi mieć niezbędny dystans i w sposób wolny wypowiadać się w tych sprawach, które dotyczą zarówno społeczeństwa jak i dotyczących jedności.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka kobiet do św. Jadwigi

2021-10-16 15:58

[ TEMATY ]

sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy

pielgrzymka kobiet

Tomasz Lewandowski

Kobiety modliły się dzisiaj w Trzebnicy przed relikwiami św. Jadwigi

Kobiety modliły się dzisiaj w Trzebnicy przed relikwiami św. Jadwigi

Przed południem na pielgrzymkę do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy przybyły kobiety, by dziękować i wypraszać potrzebne łaski.

Wzięły udział w nabożeństwie przy relikwiach patronki Śląska. Przy jej grobie zostawiały modlitwy m.in. o nawrócenie mężów, dzieci, prośby o uzdrowienie chorych, o opiekę nad wnukami, o pokój w rodzinach, o cud poczęcia dla niepłodnych małżeństw i szczęśliwe narodziny dzieci, które już są pod sercami mam.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję