Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Podczas Sympozjum dla Osób Konsekrowanych w Auli Papieskiej na Jasnej Górze

Podczas Sympozjum dla Osób Konsekrowanych w Auli Papieskiej na Jasnej Górze

Refleksja nad encykliką o Eucharystii

Encyklika Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia towarzyszyła w dniach 23-24 października 5. Sympozjum dla Osób Konsekrowanych pod patronatem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób: siostry zakonne, klerycy i bracia na czele z bp. dr. Stefanem Cichym z Katowic, przewodniczącym Komisji. Konferencje głosili: bp dr Stefan Cichy, ks. prof. dr hab. Bogusław Nadolski z UKSW w Warszawie, ks. prof. dr hab. Jacek Nowak z UKSW w Warszawie, ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik z PAT w Krakowie, ks. dr Rudolf Pierskała z Uniwersytetu Opolskiego i ks. prof. dr hab. Helmut Sobeczko z UO.

„Wierne przesłaniom Ojca Świętego”

Pod takim hasłem ponad 1000 niewiast przybyło 25 października w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet, zorganizowanej przez Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, z którym koncelebrował ks. Tomasz Król - krajowy duszpasterz kobiet. Powitanie wygłosił o. Roman Wit OSPPE. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup skrytykował politykę obecnego rządu RP dotyczącą rodziny. Oceniając Krajowy Program Działań na rzecz Kobiet, przyjęty przez rząd 19 sierpnia br., bp Wątroba przyznał, że chociaż zawiera on „wiele słusznych ocen i postulatów”, to jednak „większość z nich nie ma nic wspólnego z prawdziwą troską o prawa i godność kobiety”.
W Sali o. Kordeckiego Maria Wilczek, prezes PZKK, wygłosiła konferencję pt. Kobieta kształtująca chrześcijańskie oblicze rodziny.

Pielgrzymka Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”

Reklama

Ok. 800 członków Międzynarodowego Ruchu „Comunione e Liberazione” - Komunia i Wyzwolenie 25 października przybyło na doroczną pielgrzymkę w 20. rocznicę obecności Ruchu w Polsce. W spotkaniu wzięło udział także ok. 20 kapłanów, wśród nich ks. Fabio Baroncini, najbliższy współpracownik założyciela i głównego przełożonego Ruchu - ks. Luigi Giussaniego, oraz Jesus Carrascosa, dyrektor Międzynarodowego Centrum Ruchu w Rzymie. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Gianni Danzi, sekretarz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Pielgrzymkę zorganizował ks. Jerzy Krawczyk, odpowiedzialny za Ruch w Polsce.
Ruch „Comunione e Liberazione” jest obecny w ponad 70 krajach świata i zrzesza ok. 100 tys. osób. Stawia sobie za cel wychowanie do dojrzałego chrześcijaństwa.

„Bogu, ludziom i Ojczyźnie!”

To zawołanie towarzyszy działalności Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. 26 października przybyło ok. 250 członków PZKS wraz z prezesem Wiesławem Gwiżdżem i sekretarzem Wandą Jaworską-Martycz. Pielgrzymi spotkali się w Sali Papieskiej, gdzie odbyła się akademia z okazji 20. rocznicy Aktu Zawierzenia PZKS Maryi Królowej Polski, podczas której wystąpił chór parafialny z Imielina oraz artyści recytujący poezję maryjną. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. prał. Henryk Zganiacz.
PZKS prowadzi działalność społeczno-charytatywną oraz formacyjną. Zrzesza ok. 12 tys. członków działających w 76 oddziałach.

Koncert Kapeli Jasnogórskiej

23 października Kapela Jasnogórska oraz soliści pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykonali w Bazylice Nieszpory Marcina Józefa Żebrowskiego. Koncertem uczczono 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.
Historia Kapeli Jasnogórskiej sięga przełomu XVI i XVII wieku. Założona została dla potrzeb kultu maryjnego i godnego witania królów polskich, dostojników kościelnych, ważnych osobistości i pielgrzymek. Największy okres świetności przeżywała w XVIII stuleciu. Wtedy to należała do czołówki najlepszych zespołów w skali Europy Środkowej.
Dziś Stowarzyszenie „Kapela Jasnogórska” promuje jasnogórską muzykę dawną przez publikacje muzyczne i koncerty. Jego prezesem jest o. Nikodem Kilnar, a sekretarzem - o. Sebastian Matecki.

W skrócie

24 października przybyło ok. 2 tys. maturzystów z diecezji łomżyńskiej wraz z bp. Stanisławem Stefankiem, wychowawcami, 30 duszpasterzami i organizatorem - ks. Jackiem Czaplickim.

25 października modliło się ponad 5 tys. maturzystów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W pielgrzymce pod hasłem: Przez Maryję do Jezusa wzięli udział: bp Mariusz Leszczyński, 32 kapłanów i ok. 70 wychowawców. Organizatorem był ks. prał. Czesław Grzyb, przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej.

26 października Mszę św. sprawowało 53 prowincjałów z Zakonu Jezuitów. Mszy św. przewodniczył o. Adam Żak, asystent Europy Środkowowschodniej. Wśród koncelebrujących był ojciec generał Peter-Hans Kolvenbach.
- Tego dnia zakończyła się I seria trzydniowych Jasnogórskich Dni Skupienia, w których wzięło udział 40 osób. Konferencję na temat: Jak Maryja umiłować Chrystusa głosił o. Dariusz Szuba, organizator.

Zapowiedzi

12 listopada - Sesja Krajowego Duszpasterstwa Rolników

13-15 listopada - 14. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich

14-15 listopada - Pielgrzymka Grup Modlitewnych za Emigrację

15 listopada - Koncert Kapeli Jasnogórskiej z okazji wspomnienia św. Cecylii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję