Reklama

Od Krakowa do Watykanu

Teolog w purpurze

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Kard. Stanisław Nagy na tle panoramy Rzymu

Kard. Stanisław Nagy na tle panoramy Rzymu

Kard. Stanisław Nagy dzieli się wrażeniami z konsystorza

Włodzimierz Rędzioch: - Gdy w czasie konsystorza widziałem Księdza Kardynała z Papieżem, myślałem o Waszej wspólnej drodze od grobu św. Stanisława w Krakowie do grobu św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim. Dziś polski teolog stał się „proboszczem” w Rzymie „polskiego” Papieża…

Kard. Stanisław Nagy: - Droga księdza, biskupa, arcybiskupa i kardynała Wojtyły - pasterza Kościoła powszechnego - zasadniczo jest różna od mojej. Przez lata żyliśmy jednak obok siebie i łączyły nas niektóre wspólne zainteresowania duszpasterskie oraz praca na KUL (często wspólnie podróżowaliśmy z Krakowa do Lublina nocnym pociągiem). Jeżeli dziś jestem w Rzymie jako jeden z jego „proboszczów” - jak to Pan określił - to tylko dzięki dobroci Papieża i jego wiernej przyjaźni, o której zawsze zapewniał mnie w swych listach, wprawiając mnie w wielkie zakłopotanie. Uważam, że miałem szczęście być małym i niegodnym towarzyszem jego drogi, której finałem była Stolica Piotrowa.
Dziś modlę się, by Jan Paweł II służył jak najdłużej Kościołowi i by Bóg oszczędził mu cierpień, których teraz doświadcza.

Reklama

- Jakie jest znaczenie purpury kardynalskiej i jej wymowa w naszych czasach?

- Muszę wyznać, że chwilami, gdy uczestniczyłem w tych podniosłych uroczystościach na Placu św. Piotra i w Bazylice, świadomie chciałem być nieobecny. Próbowałem myśleć o tym, co jest sednem całej sprawy. Wydaje mi się - a potwierdzają to także teksty liturgiczne i przemówienie Ojca Świętego - że znaczenie tych wydarzeń tkwi w dwóch sprawach: w wierności Kościołowi za wszelką cenę, w każdej sytuacji i aż do końca, oraz w wierności i całkowitym oddaniu się temu, którego Pan Bóg powołał na swego Wikariusza na ziemi. Tym bardziej że chodzi o pierwszego w historii Biskupa Rzymu z Polski, z czego jestem niezwykle dumny i co jest powodem mojej radości. Każdy Polak powinien głęboko przemyśleć ten fakt i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski.

- Purpura ma być symbolem krwi męczeńskiej przelanej za Chrystusa. Chciaż dziś w krajach demokratycznych nikt nie ponosi śmierci męczeńskiej, to wcale nie znaczy, że we współczesnych społeczeństwach łatwo jest dawać świadectwo wiary. Dlatego podczas konsystorza Papież mówił o „heroizmie wiary”...

- O tym również mówił w swym przemówieniu na konsystorzu kard. Jean-Louis Tauran, gdy w imieniu wszystkich nowych purpuratów dziękował Papieżowi za wyniesienie do godności kardynalskiej. Kard. Tauran podkreślił wtedy, że nasz los jest na zawsze związany z Chrystusowym Kościołem, który - tak jak zawsze - ma i dziś wielu wrogów. Musimy stać przy Kościele i wspierać go wszystkimi naszymi siłami. Te słowa bardzo głęboko zapadły mi w serce.

- Jan Paweł II wyniósł do godności kardynalskiej wielu teologów. W czasie ostatniego konsystorza: Stanisława Nagyego, Gustafa Joosa, Georges’a Cottiera, Tomáša Špidlíka. Wcześniej - Henri de Lubaca, Yves’a Congara, Aloisa Grillmeiera, Leo Scheffczyka, Avery’ego Dullesa. Dlaczego Papież w tak szczególny sposób wyróżnia teologów?

- Ten Papież wie - zresztą tak jak i wielu jego poprzedników - że jeżeli w Kościele nie będzie zdrowej teologii, to nie będzie on mógł odpowiednio spełniać swojej misji w ciągle zmieniającym się świecie. Kościół pozostaje zawsze ten sam, a jednocześnie musi otwierać się na świat w jego dziejowym rozwoju. Teologia ma bardzo dużą rolę do odegrania w tym procesie. Jan Paweł II jest człowiekiem głębokiej refleksji mistycznej, lecz także refleksji filozoficznej. To wszystko tłumaczy fakt, że Papież tak bardzo ceni teologów.

Reklama

- Jan Paweł II pragnął, by w obchody 25-lecia jego Pontyfikatu włączyć dwa wielkie wydarzenia: beatyfikację Matki Teresy - sługi najuboższych i konsystorz, podczas którego wyniósł do godności kardynalskiej swych najbliższych współpracowników. Jaka jest wymowa tych faktów?

- Matka Teresa została beatyfikowana, ale jest to już chyba święta całej ludzkości, a na pewno całego chrześcijaństwa. Myślę, że nie ma pod słońcem człowieka, który by o Matce Teresie nie słyszał. Jest to znak Boży, który unosi się nad Kościołem i który z całą pewnością będzie służył człowiekowi, by mógł odnaleźć się w swoim własnym losie.
Natomiast jeżeli chodzi o konsystorz, jest rzeczą wiadomą, że służy m.in. powoływaniu kardynałów, którzy stanowią orszak najbliższych współpracowników Namiestnika Chrystusowego. Dlatego konsystorz odbywający się w 25. rocznicę Pontyfikatu nabrał jeszcze bardziej symbolicznego i głębokiego znaczenia.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję