Reklama

Jasnogórskie „Pod Twoją obronę...” (4)

Jedyna Królowa - innej nie ma

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

W komnacie Królowej Polski

W komnacie Królowej Polski

„Bóg tak chciał, żeby za Królową Polski uważana była w specjalny sposób Maryja Jasnogórska. A chociaż w Polsce jest tyle ośrodków pracy maryjnej i odrodzenia duchowego, to właśnie Jasna Góra ma największy płaszcz w Polsce, którym przykrywa nie tylko Ojczyznę naszą, ale i całą polską diasporę. Są to więc warunki szczególne i niewątpliwie od Boga zamierzone”. To fragment zapisu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski, dokonanego w Komańczy 4 czerwca 1956 r. Istotnym przesłaniem tej wypowiedzi jest motywacja uzasadniająca rolę i misję Jasnej Góry. Motywacja najgłębsza i podstawowa, która wszystkie wydarzenia odnosi do samego Boga jako przyczyny sprawczej wszystkich faktów. Jest to motywacja głęboko osadzona w Biblii. Hebrajski wyraz dawar oznacza słowo, a także wydarzenie. Sam nasz Pan Jezus Chrystus przyjmuje wydarzenia swej męki i śmierci na krzyżu w tym właśnie kluczu, gdy mówi do Piotra, gotowego walczyć w Jego obronie: „Czyż nie mam pić kielicha, który mi podał Ojciec?” (J 18, 11). A przecież tym kielichem było morze cierpienia, odrzucenia i okrutnej śmierci na krzyżu. Taka interpretacja wszystkich wydarzeń jest fundamentalnym przesłaniem całej Biblii, pozwala także zrozumieć historię własnego życia i wejść w zbawczy plan, jaki Bóg przewidział od wieków dla każdego z nas.
Ikona Jasnogórskiej Bogarodzicy to nie jakiś „obrazek” czy nawet arcydzieło sztuki malarskiej z kręgu najwyższych osiągnięć europejskiego malarstwa. Ona nosi w sobie szczególny znak obecności Boga, dotykającej pierwszych wieków chrześcijaństwa, a zrodzona jest w kręgu przesyconej modlitwą i mądrością kultury bizantyjskiej.
Jasnogórska Ikona, będąca malarskim zapisem najgłębszych tajemnic zbawienia, jest szczególnym świadectwem dojrzałej wiary, owocem modlitwy, życia chrześcijańskiego i oknem do nieba. Ikona za pomocą barw i światła odsłania i wprowadza jednocześnie w świat nadprzyrodzony. Jest namalowaną modlitwą. W naszej polskiej rzeczywistości, utkanej z historycznych realiów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obejmującej obszary wschodniego chrześcijaństwa i zachodniej cywilizacji Kościoła łacińskiego obrządku, Jasnogórska Ikona posiada jedyny i niepowtarzalny charyzmat ekumeniczny. Jest łącznikiem i nośnikiem jedności Kościoła.
Także Jasna Góra, jako pewien kompleks architektoniczny, odsyła do najstarszych tradycji chrześcijańskiego monastycyzmu, głębokiej wiary i miłości. Nawiązuje do tych najdawniejszych nurtów twórczego i pięknego Średniowiecza, gdy surowość życia mnichów, ubóstwo zakonników eksplodowało bogactwem miłości, znajdującej swój upust w architekturze.
Wprawdzie nie ma już wśród nas Króla Ducha w osobie kard. Stefana Wyszyńskiego, ale nie wolno nam zaprzepaścić dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia, który z taką miłością i wiarą gromadził rozproszone dzieci Boże wokół „Tej, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”. Trzeba ratować Naród przed rozbiciem i śmiertelnymi podziałami.
Ta jedyna Królowa w znaku Jasnogórskiej Ikony legitymuje się swoją obecnością i panowaniem od ponad sześciu wieków. Legitymuje się wiernością przymierza z Narodem Polskim, będąc z nim w chwilach chwały i wielkości, jak również w momentach zmagań, zagrożeń i cierpień, aż do naszych czasów, włącznie z Cudem nad Wisłą. Jej jasnogórskie królowanie ma potwierdzenie i uroczyste ogłoszenie przez historyczne śluby Jana Kazimierza, złożone we Lwowie 1 kwietnia 1656 r. w wyniku zwycięskiej obrony Jasnej Góry. Prosto, mocno i pięknie brzmi Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej z 1764 r., syntetycznie wyrażająca tę oficjalną „nominację” Jasnogórskiej Bogarodzicy na Królową Polski: „Ponieważ Rzeczpospolita do swojej Najświętszej Królowej Maryi Panny w Obrazie Częstochowskim, cudami słynącej, zawsze nabożna i Jej protekcji w potrzebach doznawająca, wszystkimi Konstytucjami, a mianowicie annorum 1652, 1656, 1658, 1674, 1710, 1717, Jasną Górę zatwierdziła, więc na oświadczenie, jako nieustannie pragniemy Matki Boskiej dla nas i dla całego Królestwa skutecznej pomocy i opieki, za zgodą wszystkich stanów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ponawia i zatwierdza”.
Nasuwałaby się jeszcze konieczność przywołania licznych dokumentów kościelnych i wypowiedzi papieży określających Jasnogórską Ikonę mianem jedynej i wyłącznej Królowej Polski. Zbyt to obszerny zbiór. Niech na zakończenie wystarczy fragment modlitwy mszalnej z uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. „Boże, Ty dałeś Narodowi Polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej Święty Obraz Jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych. Spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary...”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję