Reklama

„Non omnis moriar”, Biskupie Janie

Biskup Jan Chrapek całym swoim życiem kapłańskim dawał świadectwo wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Szedł drogą prawdy, niosąc miłosierdzie samarytańskie do każdego człowieka, tak do dzieci, biorąc je w swoje ramiona, jak i do osób starszych, które przytulał do swojego serca, pełnego dobroci i nadzwyczajnego zrozumienia. Umiał słuchać i był słuchany, napominał i wskazywał drogę przebłagania za grzechy. W powołaniu kapłańskim i posłudze biskupa diecezji radomskiej znalazł powołanie do służenia ludowi Bożemu i tym, którzy zagubili się w drodze do Boga. Jego szczery uśmiech był jak bochen drogocennego chleba, którym karmił i zjednywał wszystkich, wierzących i niewierzących. Był oddany chorym i cierpiącym w szpitalach, hospicjach i więzieniach. Dziennikarzy telewizyjnych i prasowych wzywał do dawania świadectwa prawdzie, bo tego oczekuje od nich Bóg i społeczeństwo.
Biskup Jan całym swoim życiem oddał się na służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wzorem godnym do naśladowania był dla niego największy autorytet świata Ojciec Święty Jan Paweł II. Siłę i moc pasterską czerpał z modlitwy i encyklik papieskich. Jako koordynator pielgrzymek papieskich do Ojczyzny - spełniał się i spalał duszpastersko w służbie Piotrowi naszych trudnych czasów.
Umiłował diecezję radomską, a w niej ziemię opoczyńską. Był często mile widzianym gościem wśród wiernych parafii św. Bartłomieja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Żarliwie i niczym ks. Piotr Skarga modlił się w Studziannie u Matki Bożej Świętorodzinnej, w swoich homiliach przestrzegając wiernych przed korozją duszy i serca. Był niestrudzonym animatorem i pomysłodawcą w posługach charytatywnych. Cieszył się z każdej dobrej inicjatywy, m.in. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Opocznie.
18 października 2001 r., w święto św. Łukasza - patrona lekarzy i służby medycznej, jak grom spadła na nas smutna informacja medialna o tragicznej śmierci kochanego przez wszystkich Biskupa Jana. Diecezja radomska pokryła się kirem żałoby... W dzień pogrzebu na trumnie Biskupa Jana, ustawionej na sarkofagu przed katedrą radomską, usiadł biały gołąbek - symbol pokoju. Wszyscy uczestnicy ceremonii odczytali to jako widzialny znak Nieba, podziękowanie Ducha Świętego za dobre kapłańskie życie Biskupa Jana w winnicy radomskiej.
W 2. rocznicę tragicznej śmierci Biskupa Jana radni miasta Opoczna i powiatu opoczyńskiego podjęli uchwałę, aby za rok, w 3. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka został odsłonięty jego pomnik. Tu, w Opocznie, które tak bardzo umiłował.
Niech się tak stanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję