Reklama

„Non omnis moriar”, Biskupie Janie

Biskup Jan Chrapek całym swoim życiem kapłańskim dawał świadectwo wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Szedł drogą prawdy, niosąc miłosierdzie samarytańskie do każdego człowieka, tak do dzieci, biorąc je w swoje ramiona, jak i do osób starszych, które przytulał do swojego serca, pełnego dobroci i nadzwyczajnego zrozumienia. Umiał słuchać i był słuchany, napominał i wskazywał drogę przebłagania za grzechy. W powołaniu kapłańskim i posłudze biskupa diecezji radomskiej znalazł powołanie do służenia ludowi Bożemu i tym, którzy zagubili się w drodze do Boga. Jego szczery uśmiech był jak bochen drogocennego chleba, którym karmił i zjednywał wszystkich, wierzących i niewierzących. Był oddany chorym i cierpiącym w szpitalach, hospicjach i więzieniach. Dziennikarzy telewizyjnych i prasowych wzywał do dawania świadectwa prawdzie, bo tego oczekuje od nich Bóg i społeczeństwo.
Biskup Jan całym swoim życiem oddał się na służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wzorem godnym do naśladowania był dla niego największy autorytet świata Ojciec Święty Jan Paweł II. Siłę i moc pasterską czerpał z modlitwy i encyklik papieskich. Jako koordynator pielgrzymek papieskich do Ojczyzny - spełniał się i spalał duszpastersko w służbie Piotrowi naszych trudnych czasów.
Umiłował diecezję radomską, a w niej ziemię opoczyńską. Był często mile widzianym gościem wśród wiernych parafii św. Bartłomieja i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Żarliwie i niczym ks. Piotr Skarga modlił się w Studziannie u Matki Bożej Świętorodzinnej, w swoich homiliach przestrzegając wiernych przed korozją duszy i serca. Był niestrudzonym animatorem i pomysłodawcą w posługach charytatywnych. Cieszył się z każdej dobrej inicjatywy, m.in. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Opocznie.
18 października 2001 r., w święto św. Łukasza - patrona lekarzy i służby medycznej, jak grom spadła na nas smutna informacja medialna o tragicznej śmierci kochanego przez wszystkich Biskupa Jana. Diecezja radomska pokryła się kirem żałoby... W dzień pogrzebu na trumnie Biskupa Jana, ustawionej na sarkofagu przed katedrą radomską, usiadł biały gołąbek - symbol pokoju. Wszyscy uczestnicy ceremonii odczytali to jako widzialny znak Nieba, podziękowanie Ducha Świętego za dobre kapłańskie życie Biskupa Jana w winnicy radomskiej.
W 2. rocznicę tragicznej śmierci Biskupa Jana radni miasta Opoczna i powiatu opoczyńskiego podjęli uchwałę, aby za rok, w 3. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka został odsłonięty jego pomnik. Tu, w Opocznie, które tak bardzo umiłował.
Niech się tak stanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TikTok, YouTube i Instagram: katoliccy influencerzy stawiają na wiarę i modlitwę

2022-09-26 15:21

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Adobe.Stock

W siedzibie francuskiego episkopatu odbyło się spotkanie „cyfrowych misjonarzy”. Zostali na nie zaproszeni katoliccy influencerzy obecni na TikToku, YouTubie i Instagramie. Przybyło ponad 40 osób z całej Francji. Warunkiem udziału było aktywne uczestniczenie w życiu Kościoła, duża liczba subskrybentów oraz publikowanie treści zgodnych z doktryną katolicką.

Kapłani, siostry zakonne i ludzie świeccy dawali świadectwo o swoim szczególnym sposobie ewangelizacji w sieci. Praktycznie wszyscy stwierdzili, że mają już doświadczenia nawróceń, które dokonały się dzięki obecności ewangelicznego przekazu w sieci. Potwierdzali, że w mediach społecznościowych potrzeba pozytywnego przekazu skupionego na wierze, modlitwie i życiu religijnym.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Kościół musi być blisko ludzi, blisko ich spraw

2022-09-26 18:25

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Kościół nie może ograniczać się do samego siebie. Musi iść odważnie i dawać świadectwo, musi być blisko ludzi i ich codziennych spraw, blisko trosk i radości, cierpień i nadziei” – powiedział w Damasławku (archidiecezja gnieźnieńska) Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wspólnie z miejscową wspólnotą dziękował w niedzielę 25 września za stulecie damasławskiej parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W homilii, przywołując nauczanie papieża Franciszka, kilkakrotnie podkreślił wspólnotowy wymiar parafii, która by nie stać się „strukturą ociężałą i zamkniętą w sobie, odseparowaną od ludzi i skupioną na wybranej grupie zapatrzonych w siebie osób” musi stale się odnawiać, otwierać i być blisko ludzi i ich spraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję