Reklama

„W imię człowieczeństwa”

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Mszę św. koncelebrowali biskupi radomscy - bp Zygmunt Zimowski, bp Adam Odzimek i bp Edward Materski.

Mszę św. koncelebrowali biskupi radomscy - bp Zygmunt Zimowski, bp Adam Odzimek i bp Edward Materski.

Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię.
Bp Jan Chrapek

18 października br., w drugą rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka, w kościele katedralnym pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbyła się uroczystość, w czasie której nastąpiło oficjalne ogłoszenie przez Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono nazwisk laureatów Nagrody „W Imię Człowieczeństwa”. Nagroda przyznawana jest osobom, które poświęciły się pracy na rzecz dobra wspólnego i w swoim bezinteresownym zaangażowaniu dają świadectwo głębokiej więzi z drugim człowiekiem. Jak podkreśla Kapituła Nagrody, współczesna Polska potrzebuje nowych bohaterów, wzorców osobowych, i dlatego Nagroda „W Imię Człowieczeństwa” pozwoli przywrócić dziedzictwo humanizmu, które w nauczaniu Jana Pawła II zyskuje nowy wymiar cywilizacyjny, wskazując, że postawa jednostki, jej wybór i jej stosunek do drugiego człowieka, do wspólnoty, decyduje o jakości i wartości życia. Kształtuje i nadaje mu sens.
Wybór miejsca inauguracji nagrody był nieprzypadkowy. Padł na Radom, aby w ten sposób szczególnie uczcić pamięć patrona tej inicjatywy - bp. Jana Chrapka, który z ziemią radomską i Radomiem związany był wyjątkowymi więzami. To właśnie w diecezji radomskiej, której pasterzem został w 1999 r., uwidocznił się jego charyzmat społeczny. W 2001 r. powstał Fundusz im. bp. Jana Chrapka, funkcjonujący w ramach Caritas Diecezji Radomskiej, którego celem jest kontynuacja zapoczątkowanych przez Biskupa Jana inicjatyw. Należą do nich: zakup wspólnie z Fundacją „Sue Ryder” mammobusu do badań profilaktycznych oraz założenie Domu Matki i Dziecka - Ofiar Przemocy w Rodzinie w Jasieńcu Dolnym k. Iłży, wielu stołówek dla ubogich, świetlic dla dzieci, przychodni dla starszych, Klubu Młodzieżowego „Arka”, bezpłatnego Telefonu Zaufania „Linia Braterskich Serc”.
„Był miłosierny - dawał, użyczał z bogactwa swego szlachetnego serca i duszy. Pomagał i radził. Miał szeroko otwarte serce dla tych, którzy cierpią” - powiedział we wprowadzeniu do uroczystej Eucharystii, sprawowanej tego dnia w katedrze w intencji bp. Jana Chrapka, biskup radomski Zygmunt Zimowski. Mszę św. koncelebrowali także: bp Adam Odzimek, bp Edward Materski oraz licznie przybyli księża. Słowo Boże do przybyłych na uroczystość gości wygłosił bp Edward Materski. We Mszy św. uczestniczyła mama zmarłego Księdza Biskupa - Genowefa Chrapek oraz jego siostry Agnieszka i Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek.
Kapituła Nagrody „W Imię Człowieczeństwa”, w skład której wchodzą członkowie i Zarząd Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono oraz Biskup Diecezji Radomskiej, przyznała nagrodę pośmiertnie Alinie Pieńkowskiej i Markowi Kotańskiemu.
Nagrody wręczał prezes Instytutu - prof. Jerzy Buzek.
18 października br. uruchomiona została procedura zgłaszania kandydatur do Nagrody „W Imię Człowieczeństwa”, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 3 maja 2004 r., również w Radomiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad połowa Polaków popiera ograniczenia dla niezaszczepionych

2021-07-26 09:51

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję