Reklama

Krzyż z Giewontu w Wojcieszowie

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Ks. kan. Franciszek Rokicki na tle krzyża w Wojcieszowie

Ks. kan. Franciszek Rokicki na tle krzyża w Wojcieszowie

Wojcieszów to urokliwe miasteczko w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Są one wprawdzie niższe od Tatr, ale każdy góral poczuje się tutaj jak w domu. Gdyby wyjrzał z okna, zobaczyłby identyczny krzyż, jak... na Giewoncie.
Wykonali go górale - rodzina Gąsieniców Makowskich: Władysław, Janusz i Andrzej. Ustawienie w Wojcieszowie (diecezja legnicka) repliki krzyża z Zakopanego było pomysłem miejscowego proboszcza - ks. kan. Franciszka Rokickiego, też górala, pochodzącego z Lasek k. Nowego Targu. Krzyż poświęcił w 2001 r. biskup legnicki Tadeusz Rybak. Ówczesny biskup - obecnie już arcybiskup - Stanisław Dziwisz przysłał na tę okazję list z gratulacjami.
Na krzyż z Giewontu spoglądał często Karol Wojtyła - jako ksiądz, biskup, kardynał i w końcu papież. Jak sam mówi, góry w kształtowaniu jego duchowości odegrały znaczącą rolę. Pamięta wciąż o symbolu z Giewontu w dalekim Rzymie, o czym mogą świadczyć słowa wypowiedziane przez niego 9 marca 1980 r. do pielgrzymów z Zakopanego: „Kiedy patrzę na Was, widzę właściwie jeden wielki Przybytek Pański, jedną wielką Świątynię Bożą, na której szczycie stoi krzyż, umieszczony na Giewoncie (...). Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej świątyni Tatr, świątyni Podhala, a poniekąd i świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i tę świątynię noszę w pamięci i sercu. Nigdy ich już z pamięci i serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi...”.
Wszystko zaś zaczęło się na początku XX stulecia, które w wielu miejscach świata uczczono, stawiając na szczytach gór żelazne krzyże. Taki krzyż stanął m.in. na Wezuwiuszu. Górale, lud nabożny i honorowy, nie chcieli być gorsi. Zwrócili się w tej sprawie do ks. Kazimierza Kaszelewskiego, ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, a ten podjął ten pomysł.
19 sierpnia 1901 r. ks. Władysław Bandurski, kanclerz kurii biskupiej w Krakowie, późniejszy biskup polowy Wojska Polskiego. Góralska robota okazała się tak mocna, jak oni sami. Krzyż z Giewontu nie dał się wichrom, srogim zimom, dwóm wojnom światowym i władzy ludowej. Jest więc nadzieja, że i krzyż z Wojcieszowa - ustawiony w 2001 r. z okazji przełomu tysiącleci - przetrwa wieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję