Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Słowa rozkazu Komendanta Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego wypowiedziane w sierpniu 1914 r.:
Chłopcy! Naprzód! Na śmierć czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania.
Poszli chłopcy w bój. I Polska zmartwychwstała. Przyszedł listopad 1918 r. Prysła władza zaborców. 10 listopada Komendant Piłsudski wraca z magdeburskiego więzienia. 11 listopada żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej uwalniają Warszawę od Niemców. Ten dzień staje się Świętem Niepodległości. Walczą jeszcze Lwowskie Orlęta. Powstają oddziały Samoobrony Wileńskiej i Grodzieńskiej. Do powstania szykują się Wielkopolanie. Budzi się Śląsk. 16 listopada Józef Piłsudski w telegramach rozesłanych do rządów państw notyfikuje powstanie państwa polskiego.
W dzień radosnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pomyślmy o Czeczenii, o bohaterskim małym narodzie okrutnie doświadczanym przez rosyjskie ludobójstwo, przy cynicznej obojętności możnych tego świata, narodzie, który nigdy nie zrezygnuje z walki o Niepodległość, dla którego, tak jak dla Polski, Niepodległość stanowi wartość bezcenną.
Od pierwszego naszego Wieczoru w 1996 r. śpiewamy pieśń Bywaj dziewczę zdrowe. W tej pieśni z Powstania Listopadowego bije serce wszystkich walk o Polskę. Przypominam ją dzisiaj.
8 listopada w Szkole Podstawowej w Staniszewskiem k. Raniżowa będzie miała miejsce uroczystość przywrócenia Szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, w setną rocznicę jej powstania. Organizatorami uroczystości są: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, wójt gminy Raniżów i Podkarpacki Związek Piłsudczyków.
16 listopada w Stalowej Woli będzie miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania Gimnazjum nr 3 imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Serdecznie pozdrawiam Młodzież, Nauczycieli i Dyrekcję Szkół w Staniszewskiem i Stalowej Woli oraz Wójta Gminy Raniżów i Podkarpacki Związek Piłsudczyków. Przywrócone i nadane Szkołom Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego - zobowiązuje. Wypełniajmy testament duchowy Marszałka. Budujmy Polskę, której Niepodległość nie będzie dekoracją, ale RZECZYWISTOŚCIĄ.
Pozdrawiam serdecznie Młodzież Szkoły Polskiej na Łotwie, w Daugavpils - dawnym Dyneburgu, stolicy Inflant. Rok temu w Dniu Święta Niepodległości - 11 Listopada Szkoła Polska w Daugavpils przyjęła imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, czcząc Wodza i Naczelnika Państwa Polskiego, którego wojsko w krwawych walkach pomogło Łotwie w styczniu 1920 r. zrzucić bolszewickie jarzmo. W maju 2003 r. młodzież i nauczyciele z tej szkoły byli gośćmi Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.
Serdecznie zapraszam na nasz 45. Wieczór poezji i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek - 9 listopada o godz. 17.00 w auli Redakcji Niedzieli, ul. 3 Maja 12. Uczcimy zbliżające się Święto Niepodległości - 11 Listopada. Tytuł Wieczoru: Bądź wierny! Wstęp wolny. Proszę uczestników o rejestrowanie Wieczoru kamerami wideo i na taśmach magnetofonowych.

Bywaj dziewczę zdrowe 1830 r.

Słowa i muzyka: anonim

Bywaj dziewczę zdrowe, Ojczyzna mnie woła!
Idę za kraj walczyć wśród rodaków koła!
I choć przyjdzie ścigać jak najdalej wroga,
Nigdy nie zapomnę, jak mi jesteś droga.

Po cóż ta łza w oku, po cóż serca bicie?
Tobiem winien miłość, a Ojczyźnie życie!
Pamiętaj, żeś Polka, że to za kraj walka,
Niepodległość Polski to twoja rywalka.

Polka mnie zrodziła, z jej piersi wyssałem:
Być Ojczyźnie wiernym, a kochance stałym!
I choć przyjdzie zginąć w ojczystej potrzebie,
Nie rozpaczaj dziewczę, zobaczym się w niebie.

Czuję to, bom Polka: Ojczyzna w potrzebie,
Nie pamiętaj o mnie, nie oszczędzaj siebie;
Kto nie zna jej cierpień i głos jej przytłumi,
Nie godzien miłości i kochać nie umie.

Ty godnie odpowiesz, o to się nie troszczę,
Że jesteś mężczyzną, tego ci zazdroszczę.
Ty znasz moje serce, ty znasz moją duszę,
Żem nie zdolna walczyć, tyleż cierpieć muszę.

Nie mów o rozpaczy, bo to słabość duszy,
Bo mnie tylko jarzmo mego kraju wzruszy,
Gdzie bądź się spotkamy, spotkamy się przecie:
Zawsze Polakami, chociaż w innym świecie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Sportowe wyzwanie na pomoc niepełnosprawnym chłopcom

2021-07-27 11:25

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

challenge

wyzwanie

Fundacja Zostań Aniołem

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Chłopcy czekają na naszą pomoc.

Trwa sportowe wyzwanie, dzięki któremu można pomóc niepełnosprawnym chłopcom ze Strumienia.

Fundacja „Zostań Aniołem” ze Strumienia organizuje akcję #artsportfunchallenge2 (malowanie poprzez bieganie), która wspomoże mieszkańców tutejszego Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję