Reklama

„Czy istnieje dobry liberalizm?”

To hasło nowego numeru Cywilizacji, kwartalnika wydawanego przez Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie. Termin „liberalizm” nadużywany jest w najrozmaitszych dyskusjach i sporach politycznych. Coraz głośniej mówi się o „liberalizacji” ustawy o ochronie życia, z pomysłami „liberałów” wiążemy inicjatywy na rzecz zalegalizowania związków homoseksualnych. Jeszcze inni, odżegnując się od tych pomysłów, uważają się za propagatorów „liberalnego” modelu gospodarki. Czym jest zatem liberalizm? Czy istnieje wiele liberalizmów? Czy katolik może zaakceptować któryś z nich? Redakcja kwartalnika Cywilizacja zaprasza do lektury szóstego numeru, w którym znajdziemy m.in.: artykuł o. prof. Mieczysława A. Krąpca na temat filozoficznych podstaw liberalizmu; wywiad z prof. Henrykiem Kieresiem; artykuł ks. prof. Stanisława Kowalczyka Czy istnieje chrześcijański liberalizm?; historyczną refleksję ks. prof. Zygmunta Zielińskiego nad relacją liberalizmu do Kościoła i religii w ogóle; a także teksty Stanisława Krajskiego o liberalizmie, satanizmie i masonerii oraz Grzegorza Kucharczyka - o korzeniach rewolucji francuskiej. Interesujący jest również artykuł poszukujący liberalnych wątków u znanego historiozofa Feliksa Konecznego. W omawianym numerze są również artykuły śp. prof. Plinio Correa de Oliveiry z Argentyny o tolerancji oraz dr. Mieczysława Ryby i ks. Krzysztofa Kołodziejczyka o wojnie irackiej.

Pismo można zamawiać w Redakcji: Kwartalnik „Cywilizacja”, ul. 3 Maja 22/13, 20-078 Lublin, tel. (0-81) 532-23-54, pn.- pt. w godz. 10.00-13.00; cywilizacia@ien.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję