Reklama

Niedziela Wrocławska

Ostatnie pożegnanie bp. Edwarda Janiaka

Dziś we Wrocławiu odbył się pogrzeb bpa Edwarda Janiaka, zgodnie z wolą zmarłego i jego rodziny. Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Wawrzyńca przewodniczył abp Józef Kupny, a koncelebrowali ją księża biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele Episkopatu Polski, kapłani z metropolii wrocławskiej i diecezji kaliskiej, koledzy rocznikowi i wychowankowie śp. bpa Edwarda.

[ TEMATY ]

pogrzeb

bp Edward Janiak

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

W jego ostatniej ziemskiej drodze uczestniczyła najbliższa rodzina i krewni, siostry zakonne, klerycy, diecezjanie kaliscy i wrocławscy, wierni z różnych stron Polski i zza granicy. Wszyscy przybyli, aby wypełnić dwa uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy: umarłych pogrzebać, modlić się za żywych i umarłych.

Ks. Paweł Cembrowicz odczytał duchowy testament śp. bpa Janiaka:

Jasna Góra – Kalisz, 29-30 listopada 2013 r., wspomnienie św. Andrzeja, 17. rocznica święceń biskupich.

W imię Trójcy Przenajświętszej, z modlitwą do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i św. Józefa patrona dobrej śmierci o duchową wewnętrzną zgodę na radosne przyjęcie woli Bożej, z mocną wiarą w świętych obcowanie. Wyznaję, że jak pamięcią sięgam do przedwczesnej śmierci mojego ojca śp. Stanisława, za poznanych wspaniałych ludzi o wielkim sercu mojego dzieciństwa w Malczycach, wzrastania w Sobieszowie i Poznaniu oraz drogi do kapłaństwa Chrystusowego i w kapłaństwie Oleśnicy, Rzymie, Dortmudzie, Wrocławiu i Kaliszu, noszę w sercu i pamięci wielkie dziękczynienie. Tyle imion i przeżyć zanoszę przed tron dobrego Boga. Wśród wszystkich niestrudzoną postać kochanej śp. mamy Janiny. Mocno wierzę i jestem przekonany że wszystkie postacie i okoliczności zostały zapisane w zamyśle Bożym. Za wszystko Bogu niech będą dzięki. Rodzeństwu Halinie i Krzysztofowi dziękuję za okazywaną miłość, zrozumienie i cierpliwość. Wszystkich spotkanych za moje niedorastanie, za brak cierpliwości, za ukrywanie tego, jak bardzo mi zależało, aby nie zawieść ogromnego Bożego zaufania, przepraszam i proszę o przebaczenie Boga i ludzi. Dziękuję za łaskę, że nie czuje do nikogo żalu, że nie mam do nikogo pretensji. Jeśli kogoś uraziłem, za moją porywczość, moje nieopanowane emocje, a może zgorszenie w czasie pełnienia biskupiej służby, przepraszam i liczę na Boże Miłosierdzie – Boga, który mimo wszystko mnie wybrał, powołał i posłał, co w życiu codziennym odbierałem jako Jego miłość. Maryja Niepokalanie Poczęta, najlepsza nauczycielka, niech mnie przygarnie, jak to czyniła przez całe moje życie. Ave Maria. Św. Józefowi, któremu polecałem wszystkie trudne sprawy bardzo dziękuję. Dawał mi bezpieczeństwo i kazał wiele razy milczeć. Oportet servire – Trzeba abym służył.

Reklama

Bp Edward Janiak został pochowany na cmentarzu przy u. Bujwida, obok biskupów pomocniczych archidiecezji wrocławskiej. – Pamiętajmy o biskupie Edwardzie. Został pochowany obok biskupów pomocniczych archidiecezji wrocławskiej – był przecież biskupem pomocniczym naszej archidiecezji, dlatego może tu spocząć. Taka też była wola rodziny. Pamiętajmy o tym, że tu leży nasz brat i czeka na modlitwę – mówił na cmentarzu abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski zapewnił rodzinę i krewnych bpa Janiaka o pamięci modlitewnej i przekazał wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć głęboko dotknęła. Podziękował również wszystkim, którzy towarzyszyli biskupowi Edwardowi w ostatniej drodze.

Bp Edward Janiak zmarł 23 września we Wrocławiu w wieku 69 lat.

2021-09-29 17:25

Ocena: +18 -16

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria kaliska: bp Edward Janiak 27 kwietnia opuścił definitywnie teren diecezji

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

Bożena Sztajner/Niedziela

"Biskup Edward Janiak zapewnił Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i biskupa kaliskiego, że z dniem 27 bm. opuścił definitywnie teren diecezji kaliskiej" - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Komunikat dotyczy niezgodnego z decyzją papieża Franciszka pobytu byłego ordynariusza kaliskiego na terenie diecezji, co - jak sam tłumaczył - miało dotyczyć konieczności przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, w związku z zaniedbaniami w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich, były biskup kaliski Edward Janiak nie może przebywać na terenie swojej diecezji. W piątek 23 kwietnia okazało się jednak, że przebywa on w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. Sam miał zapewniać, że jest to wyjątkowa sytuacja, wywołana koniecznością otrzymania drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję