Reklama

Aspekty

W Słubicach uczczono patrona na trudne czasy

Od kilku lat dzień 29. września stał się dla słubickiej parafii pw. Ducha Świętego dniem uroczystym i anielskim.

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Michał Sobociński

W dzień Patrona Wspólnoty przygotowano oprawę liturgiczną Mszy św. wraz z darami ołtarza

W dzień Patrona Wspólnoty przygotowano oprawę liturgiczną Mszy św. wraz z darami ołtarza

Bractwo Szkaplerza Świętego Michała Archanioła przygotowało parafian przez nowennę do dnia wspomnienia świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, którzy według tradycji chrześcijańskiej są wysłannikami Boga i wykonują na ziemi misję specjalną. W dzień Patrona Wspólnoty przygotowano oprawę liturgiczną Mszy św. wraz z darami ołtarza. W trakcie Eucharystii proboszcz parafii ks. kan. Grzegorz Węglewski w kazaniu podkreślił rolę Archaniołów i Aniołów w życiu duchowym oraz znaczenie symboli przybliżających wiernym działanie świata anielskiego. W procesji z darami przedstawiciele bractwa nieśli chleb i wino, a także obraz z wizerunkiem bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznicę beatyfikacji obchodziliśmy w wigilię święta Archaniołów. Po Mszy św., przygotowano dla wiernych obrazki z modlitwą i wizerunkiem Zwiastuna Bożej Chwały. Organizatorzy nie zapomnieli o tradycyjnych cukierkach „białych Michałkach” symbolizujących kamienie z groty objawień Anioła Pokoju. Następnie w salce domu parafialnego odbyła się druga część połączona z agapą, której przewodniczył opiekun bractwa proboszcz parafii, dzieląc się wspomnieniami z pierwszego spotkania z Michałem Archaniołem. Duchową ucztę wspólnoty, wzbogaconą świadectwami przeplatano radosnym śpiewem anielskich pieśni.

2021-09-30 10:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Zawód organisty

2021-12-01 13:00

Karol Porwich/Niedziela

Za nami liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki m.in.: muzyków, chórzystów czy organistów. Z jednej strony powinien to być dzień radości dla osób zaangażowanych w śpiew, z drugiej strony sami organiści mówią: „Jeszcze wiele jest do zrobienia”

Muzyka kościelna od wieków związana jest z liturgią. Wielu z nas zachwyca się pięknem chorału gregoriańskiego, brzmienia organów w kościołach czy śpiewu chórów lub scholi. Jednak, aby muzyka w kościele miała odpowiednie brzmienie potrzeba wiele czasu, godzin prób, nauki i odpowiedniego instrumentu. Przez wieki muzyka kościelna ewoluowała. Przez to też, aby tworzyć dzieła nadające się do liturgii potrzeba odpowiedniego zmysłu i talentu.

CZYTAJ DALEJ

Kontrola NFZ w szpitalu w Pszczynie potwierdziła liczne nieprawidłowości

2021-12-01 12:23

[ TEMATY ]

NFZ

Adobe.Stock

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, przeprowadzona po śmierci ciężarnej kobiety, potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia już 2 listopada 2021 roku rozpoczął kontrolę w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Kontrolerzy weryfikowali prawidłowość realizacji umowy z NFZ w trzech obszarach. Pierwszy z kontrolowanych obszarów dotyczył: organizacji, sposobu realizacji, jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentki. Drugi z obszarów dotyczył: zabezpieczenia obsady medycznej (lekarzy i położnych) wymaganych do realizacji świadczeń w oddziale ginekologiczno-położniczym oraz oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Trzeci z obszarów dotyczył: prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję