Reklama

„...Aby was było więcej!”

Pisząc ten artykuł, myślę o młodzieńcach, którzy zapukają do furty klasztornej Braci Serca Jezusowego, prosząc o przyjęcie do naszej wspólnoty zakonnej. Tego uczucia doświadczył br. Stanisław Andrzej Kubiak, założyciel Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Jest on wzorem godnym do naśladowania dla każdego Brata Serca Jezusowego.

Niedziela Ogólnopolska 47/2003

Kaplica zakonna przy domu generalnym Zgromadzenia w Puszczykowie

Kaplica zakonna przy domu generalnym Zgromadzenia w Puszczykowie

Br. Stanisław Andrzej Kubiak urodził się 10 listopada 1877 r. w Koszanowie w Wielkopolsce. Jego młodość przypadła na okres wzmożonej emigracji ludności polskiej. Mając zaledwie 15 lat, wyjechał do Niemiec, gdzie pracował jako górnik. W wieku 21 lat udał się do Trewiru do Zakonu Braci Miłosierdzia, prosząc o przyjęcie w jego szeregi. Tam też rozpoczął postulat, nowicjat, złożył pierwsze śluby zakonne i konsekrację wieczystą.
Po I wojnie światowej Brat Stanisław powrócił do wolnej Ojczyzny. Swoją postawą, pełną skupienia, pokory, poświęcenia, pobożności i pracowitości pociągał młodych ludzi, którzy pragnęli tak jak on poświęcić się Bogu. Tak zaczęła przybierać kształty myśl Brata Stanisława o nowym zgromadzeniu, które zostało zatwierdzone 21 listopada 1923 r. pod nazwą: Zgromadzenie Braci Serca Jezusowego.
Br. Stanisław Kubiak zakupił w 1924 r. w Puszczykowie k. Poznania dwie wille, które w późniejszym czasie pozwoliły utworzyć dom generalny i nowicjacki Zgromadzenia.
Po ogromie pracy, cierpień i różnorakich chorób br. Stanisław Andrzej Kubiak zmarł 9 grudnia 1928 r., a jego ciało złożono w grobowcu Zgromadzenia.

* * *

Inną wielką postacią naszego Zgromadzenia jest bł. br. Józef Zapłata (1904-45), którego do zakonu przyjął Brat Założyciel. Brat Józef pierwsze śluby złożył w 1928 r., a konsekrację wieczystą - 10 marca 1938 r. 3 października 1939 r. został aresztowany i wywieziony do Dachau. Tam 19 lutego 1945 r. poniósł męczeńską śmierć, wyznając przy tym intencję: „O szczęśliwy powrót Prymasa Polski kard. A. Hlonda po wojnie do Polski”. Ofiara złożona Bogu z jego młodego życia została przyjęta. 13 czerwca 1999 r. wśród 108 Męczenników został wyniesiony przez Papieża Jana Pawła II do chwały błogosławionych.

* * *

Bracia Serca Jezusowego mają za cel pracę w różnych instytucjach kościelnych. Istnieją już 80 lat, pracując w różnych stronach Polski: w Poznaniu, Gnieźnie, Warszawie, Łomży i Wrocławiu oraz poza granicami Polski: w Rzymie i Trewirze (Niemcy). Przełożony generalny Zgromadzenia wiele razy słyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II znamienne słowa: „Potrzebni jesteście Kościołowi, róbcie wszystko, aby Was było więcej”. Podejmując te słowa, każdego dnia modlimy się o liczne i święte powołania do naszej rodziny zakonnej oraz o świętość życia dla wszystkich współbraci.
W domu generalnym w Puszczykowie, tak uroczym i pełnym wyciszenia miejscu, wielu młodych braci umocniło i utwierdziło swoje powołanie, wiele łask zostało uproszonych w cichej modlitwie. Kandydat poszukujący celu życia, któremu otwiera furtę brat ubrany w czarny habit przepasany szerokim zielonym pasem, może realizować swe powołanie przez pracę w kościołach jako zakrystian, organista oraz przez pracę w domach biskupich, kuriach diecezjalnych i seminariach duchownych.
Charyzmatem naszej braterskiej wspólnoty jest „kult Najświętszego Serca Jezusowego przez wynagradzanie i odpowiadanie Bożemu Sercu własną miłością na bezgraniczną miłość Chrystusa” (konst. Zgromadzenia).
Jeżeli ktoś z czytających te słowa zamierza służyć samemu Bogu i bliźnim w Zgromadzeniu Braci Serca Jezusowego i chce naśladować Jezusa Chrystusa - może napisać pod adresem:

Bracia Serca Jezusowego
ul. Br. Józefa Zapłaty 2
62-040 Puszczykowo

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem: Wypoczynek z Panem Bogiem

Wreszcie są, doczekaliśmy się: wakacje – czas odpoczynku i letnich wypraw. Myślę, że większość z was ma już jakieś plany. Jasne, wszystko zależy od zasobności naszych portfeli. Z drugiej strony, nawet z najbardziej wypasionego urlopu możemy wrócić niezadowoleni i jeszcze bardziej zmęczeni.

Zastanówmy się więc, co trzeba zrobić, aby niezależnie od okoliczności, po powrocie móc spojrzeć za siebie i stwierdzić, że mimo iż niektóre sprawy nie poszły zgodnie z planami, to jednak nie był to czas stracony.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję