Reklama

Wiadomości

Teksty przybliżające historię Polski w największych mediach na świecie, m.in. w Rosji, Francji i Palestynie

Od 17 września w mediach wielu krajów świata pojawiają się teksty z kolejnej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu". Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy czy historyka Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości jak wolność i solidarność.

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Krzysztof Sitkowski/KPRP

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Dzięki wsparciu polskiej dyplomacji teksty trafiły do ponad 40 redakcji na całym świecie i były publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Rosji, na Litwie i Ukrainie, w Chorwacji, Grecji, Czarnogórze, Albanii, Rumunii, Filipinach, Algierii, Wenezueli, Argentynie, Senegalu, Arabii Saudyjskiej, Palestynie i Kurdystanie - powiedział PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów realizującego projekt "Opowiadamy Polskę światu".

"Prawdopodobnie jest to największy projekt narracyjny w polskiej historii" - ocenia Kłosowski. "Dużo zainteresowanie takimi tekstami, jak artykuł Moorhouse'a o II wojnie światowej świadczy o tym, że polska historia może zaciekawić, jeśli jest odpowiednio zaprezentowana. Często spotykamy się z niewiedzą obcokrajowców, więc można powiedzieć, że zapełniamy tutaj białe plamy" - dodaje.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent Andrzej Duda napisał o historycznym zwycięstwie polskiej "Solidarności" i ogłoszonym 40 lat temu "Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej". "Na Zjeździe w Gdańsku nakreślona została wielka wizja reform ustrojowych, społecznych i gospodarczych, których wspólnym mianownikiem była idea samorządności i podmiotowości obywatelskiej. (…) Dostrzegamy to wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii. Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków" - podkreślił prezydent.

Wybitny brytyjski historyk Roger Moorhouse'a w tekście pt. "Przez narrację zwycięzców nie udało się przebić nawet Polakom przebywającym na emigracji. Polska opowieść o wojnie mogła zaistnieć tylko w takim stopniu, w jakim była aprobowana przez komunistyczny reżim".

Rosyjska "Nowaja Gazieta" opublikowała artykuł Moorhouse'a usuwając fragment tekstu w związku z istniejącym w Rosji zakazem prawnym zrównywania działań ZSRR i III Rzeszy. Autor pisze w nim o "podejmowanych przez Putinowski reżim próbach kontrolowania historii, by przedstawić wojnę w korzystnym dla siebie świetle i zamazać sowieckie zbrodnie". Z rosyjskiego przekładu usunięto zdanie: "To tak, jakby w Niemczech cały czas rządzili wielbiciele Hitlera starający się zrehabilitować byłego wodza jako wielkiego męża stanu i mówcę", zaznaczając ingerencję nawiasem. Przypis pod artykułem wyjaśniał, że "luka w tekście przekładu Moorhouse'a związana jest z wymogiem obecnego prawa rosyjskiego intepretującego porównywanie z reżimem Hitlera jako +rehabilitowanie nazizmu+".

Reklama

"Ogromny rachunek, który Polska zapłaciła na skutek doświadczenia dwóch totalitaryzmów, jest już nieodwracalny. W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej powinniśmy skupić się nie tyle na rozrachunku z przeszłością, ile na przyszłości naszego kraju. Przed Polską stoi wielkie zadanie wykorzystania w pełni jej potencjału rozwojowego (…). Dziś dzięki ambitnej polityce inwestycyjnej obejmującej drogi, koleje i lotnictwo regiony Polski są coraz lepiej połączone i wyrównują się ich szanse rozwojowe" – pisze z kolei Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, w tekście pt. "Przezwyciężyć ekonomiczne dziedzictwo II wojny światowej".

W artykule zatytułowanym "Polska. Jej drugie imię to Historia" prezes IPN Karol Nawrocki przekonywał z kolei, że "Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność". Historyk zwraca uwagę na fakt, że "nie wszyscy wiedzą", że "nie tylko Niemcy zaatakowali Polskę". Wyjaśnia, że 17 września polską wschodnią granicę przekroczyły wojska sowieckie, "zagarniając niemal połowę naszego kraju", co było realizacją tajnego porozumienia podpisanego 23 sierpnia 1939 r. przez Niemcy i Rosję.

Wcześniejsze edycje "Opowiadamy Polskę światu" związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia ’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie "Solidarności" opublikowane w 38 krajach. Artykuły z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja opublikowały tytuły w 62 krajach - w 22 językach.

Najnowsza odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. (PAP)

baj/ mars/

2021-10-01 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja/ Prezydent Andrzej Duda w "RBK": Europa Środkowa pokazuje, jak twórczą siłą jest wolność

Europa Środkowa jest przykładem, jak potężną, twórczą siłą jest wolność, i w przyszłości będzie ona obszarem dynamicznych, pozytywnych przemian - pisze prezydent RP Andrzej Duda w artykule opublikowanym w piątek w rosyjskim dzienniku gospodarczym "RBK".

Rosyjska gazeta wybija fragment, w którym polski prezydent zauważa, iż "Europa Środkowa stanowi znakomity przykład, jak potężną, twórczą siłą jest wolność" i że w rezultacie powstaje "przestrzeń do realizacji śmiałych ambicji i aspiracji".

CZYTAJ DALEJ

Polska o tobie pamięta - dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

Ten dzień jest po to, aby „powiedzieć ludziom na Wschodzie: Polska o tobie pamięta” – mówi w rozmowie z Family News Service ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. 5 grudnia 2021 roku obchodzimy XXII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

-Ten dzień ma nam uświadomić, że istnieje taka rzeczywistość jak Kościół na Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj w Kolegiacie Świętego Krzyża

2021-12-05 14:43

Magdalena Lewandowska

Każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja słodki upominek

Każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja słodki upominek

W niektórych parafiach archidiecezji św. Mikołaj odwiedził dzieci już dziś. Tak było m.in. w parafii katedralnej – spotkanie odbyło się w Kolegiacie Świętego Krzyża po Mszy św. o godz. 11.00.

Święty Mikołaj przede wszystkim przynosi radość i uczy nas troski o drugiego człowieka – dowiedziały się licznie zebrane dzieci. – Czasami tak niewiele potrzeba: uśmiech, miłe słowo, drobny gest, a tak wiele znaczy dla innej osoby. Pamiętajcie, że nie to, co dostajecie jest najważniejsze, ale to, co wy możecie dać. Tego uczy nas Święty Mikołaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję