Reklama

Niedziela w Warszawie

Politechnika Warszawska rozpoczęła rok akademicki Mszą św.

W czasie Mszy św. kościele Najświętszego Zbawiciela studenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej powierzyli rozpoczynający się rok akademicki Bożej Opatrzności.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a koncelebrowali m.in. ks. prał Tadeusz Sowa, były proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, a obecnie moderator Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz ks. prał. Roman Trzciński, duszpasterz wspólnoty „Woda Życia”, działającej przy ochockiej parafii św. Jakuba.

W kazaniu metropolita warszawski nawiązał do obchodzonego dzisiaj liturgicznego wspomnienia św. Teresy z Lisieux, doktora Kościoła. – Tym tytułem czasem Kościół obdarza ludzi zwykłych i prostych za to, że osiągnęli zjednoczenie mistyczne z Bogiem. W ten sposób Kościół dowartościowuje sposób poznania Boga na drodze wiary – wskazał kard. Nycz. Podkreślił, że zarówno św. Jan Paweł II, który był wybitnym myślicielem, filozofem oraz teologiem i napisał encyklikę o Bożym miłosierdziu – a także św. s. Faustyna, prosta, niewykształcona zakonnica – doszli do poznania tych samych prawd.

- Chodzi o to, aby uwzględnić również sposób poznania Boga na drodze wiary – fides et ratio. Otrzymujecie szczególną patronkę, która może być przewodnikiem w waszej drodze naukowej, a także duchowej – zaznaczył metropolita warszawski, wskazując na postać św. Teresy. Dodał, że właśnie do niej odnoszą się słowa dzisiejszej Ewangelii: ”Jeśli się nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa niebieskiego”. – Jezus chce zwrócić naszą uwagę na prostolinijność i prostotę dziecka. Chciałbym, aby św. Tereska, doktor Kościoła, była przewodniczką was – doktorów, magistrów i całej społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej – życzył kard. Nycz.

W czasie Mszy św. do kościoła wniesiono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – To także był człowiek, który w całym swym życiu podkreślał troskę o uczelnie warszawskie, w tym Politechnikę Warszawską. Drogą jego świętości jest miłość aż do miłości nieprzyjaciół. Ale jedna cecha bł. Prymasa Tysiąclecia jest szczególnie ważna dla studentów – zwrócił uwagę kard. Nycz. - To jego wielka pracowitość. Bł. kard. Wyszyński był niezwykle zorganizowany. Tylko tacy ludzie osiągają takie efekty, jak on i bł. matka Elżbieta Róża Czacka – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Metropolita warszawski nawiązał także do obchodzonego za dziesięć dni Dnia Papieskiego. Zaznaczył, że będzie to szczególna okazja do rozważania na nowo papieskich słów wypowiedzianych podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się”. – O jakich lękach dziś mówiłby do nas św. Jan Paweł II? Pewnie o lęku zerwania języka między starszym a młodszym pokoleniem, lęku migrantów, lęku pandemii, ale na pewno powiedziałby nam: „Bóg jest większy!” – podkreślił kard. Nycz i dodał, że z takimi świętymi patronami, jak św. Teresa z Lisieux, bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II studenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej mogą z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki.

Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał rektor PW prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba. Nawiązując do niedawnej uroczystości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej zaznaczył, że na Politechnice Warszawskiej pamięć o Prymasie Tysiąclecia jest pielęgnowana i kultywowana m.in. dzięki zaangażowaniu studentów w Akademickim Stowarzyszeniu Katolickim „Soli Deo”, którego nazwa pochodzi od zawołania kard. Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia.

W czasie Mszy św. w kościele obecne były poczet sztandarowy Politechniki Warszawskiej, a także działającego prężnie przy parafii Najświętszego Zbawiciela Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka.

2021-10-01 11:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję