Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla spełnionej nadziei jest Osoba Zbawiciela.

Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe, czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on 1 października Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Indeksy uczelni odebrało w tym roku 6 nowych alumnów oraz 2 barci Oratorian św. Filipa Neri.

[ TEMATY ]

WSD Częstochowa

inauguracja roku akademickiego

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, m. in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Katolickiej w Warszawie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii abp Depo podkreślił, że „stoimy na progu daru i zmagania”. – Pan Bóg nigdy nie zatrzymuje swojej ręki w obdarowaniu miłością i odpowiedzialnością za każdego bez wyjątku człowieka. Trzeba nam wielkiego wysiłku ducha i modlitwy, żeby znów nasze domy seminaryjne tętniły życiem, ale jednocześnie wzrostem w łasce powołania i wierności do końca w kapłańskiej służbie – powiedział abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentując czytania mszalne arcybiskup wskazał, że „Baruch przyznaje ze wstydem, że królowie, zwierzchnicy, kapłani, prorocy i przodkowie zgrzeszyli. W tej publicznej spowiedzi wylicza następujące grzechy: niewiarę, nieposłuszeństwo, łamanie Prawa Bożego, niewierność, niedbałość, samowole i promocję zła”.

– Słuszną konsekwencją takiego postępowania jest sprawiedliwa kara i nieszczęścia. Baruch wzywa do przyznania się do grzechów i do nawrócenia – komentował arcybiskup.

– Czy coś się zmienia w życiu ludzi, nawet w życiu ludzi wybranych i posłanych? – pytał abp Depo i dodał: „Chyba tylko intensywność, która jest znana tylko samemu Bogu poprzez sumienia i serca”.

– Jezus w Ewangelii wymienia imiennie trzy miasta, Korozain, Betsaidę i Kafarnaum, które słysząc Jego naukę i widząc Jego cuda nie nawróciły się ze złej drogi. Jezus przestrzega nas wszystkich, abyśmy nie sprzeciwiali się łasce prawdy Bożej, bo wtedy przyjdzie lawina zła, której nie sposób pokonać – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Za papieżem Benedyktem XVI metropolita częstochowski zaapelował: „Pozwólmy się dotknąć przez ogień Ducha Świętego, a zrozumiemy, że ból jaki nam to sprawi jest niezbędny dla naszego przemienienia. Potrzebujemy ognia Ducha Świętego ponieważ Chrystusowa miłość nas zbawia. Tylko ona nas odkupuje”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ufna modlitwa do Ducha Świętego, niezależnie od lat naszej służby kapłańskiej, czy lat we wspólnocie seminaryjnej, czy nawet początków drogi studiów i formacji, ta modlitwa jest koniecznością, a nie dodatkiem, z którego można rezygnować i przywoływać tylko do czasu do czasu – zaznaczył arcybiskup.

Odnosząc się do współczesności abp Depo przypomniał analizę, której dokonał kard. Gerhard Ludwik Müller: „Zamiast zielonoświątkowej odnowy Kościoła przyszło pomieszanie pojęć i języków na wzór wieży Babel. Ten kryzys pojęć i cywilizacji chrześcijańskiej przyszedł na własne życzenie. Zniknęło poczucie tajemnicy. A szyderstwo i wyśmiewanie wiary w Boga okazały się być wyjątkowo skuteczną bronią. Znakami nadziei są kapłani i świeccy, którzy wiarę przyjmują jako dar i zarazem brzemię drogi pójścia za Nim” – cytował abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Po liturgii w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część inauguracji nowego roku akademickiego. Podczas immatrykulacji nowi alumni odebrali z rąk abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka indeksy.

W swoim przemówieniu ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium cytując m.in. Benedykta XVI zauważył, że „w kontekście sekularyzacji kapłani i kapłaństwo są traktowani jako element obcy”. – W czasach współczesnych są jeszcze rozpowszechnione tu i ówdzie niektóre niejasne czy też całkowicie błędne koncepcje tożsamości kapłańskiej – podkreślił i przypomniał, że „propaguje się koncepcję kapłaństwa jedynie funkcjonalnego, kapłaństwa czysto horyzontalnego, ideę kapłana rozumianego jako delegata wspólnoty wiernych dla zagwarantowania jej organizacji i wypełniania jakiejś misji o charakterze czasowym, wizję indywidualistyczną kapłaństwa bez jakiegokolwiek odniesienia eklezjologicznego i nie mającego wpływu na problemy codziennego życia”.

Reklama

– W środowiskach kościelnych często zapomina się, iż kapłaństwo wspólne wiernych różni się od kapłaństwa służebnego nie tylko stopniem, ale również istotą. Przyszli kapłani powinni być tak formowani, aby nie popadli w „klerykalizm” ani nie ulegali pokusie opierania własnego życia na poszukiwaniu ludzkiego poparcia – kontynuował ks. Selejdak i wskazał, odwołując się do nauczania Kościoła, na konieczność integralnej formacji kapłańskiej.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Również ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie przypomniał słowa św. Jadwigi, królowej, że „nauka i cnota są najpełniejszym bogactwem”. Podkreślił, że w naszych czasach również ważne jest studiowanie teologii. – Ona pokazuje kim człowiek jest, kim może się stać, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Teologia nadaje kierunek życiu – podkreślił ks. prof. Jan Dziedzic i zacytował Benedykta XVI, który powiedział: „Kto powiedział o Bogu i o człowieku powiedział wszystko”

Natomiast o. Marek Kotyński, prorektor i profesor Akademii Katolickiej w Warszawie wskazał, że dzisiaj tożsamość jest w najwyższej cenie. – Teologia, która stoi na straży godności człowieka jest cenna i potrzebna – dodał.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz (KUL-Lublin) nt. „Nowy ateizm i jego antychrześcijański charakter”. Podkreślił, że „ateizm jawi się jako wynik błędu poznawczego”. – Paradoksalnie w kulturze europejskiej pierwszy pojawił się teizm. Źródłem pojęcia Boga jest doświadczenie religijne – podkreślił prelegent i przypomniał, że fundamenty ateizmu to: materializm, naturalizm i ewolucjonizm.

Reklama

– Pierwszym w dziejach krytykiem ateizmu był Platon. Uważał, że jego przyczyną są ignorancja, która przybiera postać najwyższej wiedzy i błąd w rozumowaniu – kontynuował.

Prelegent wskazał, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ideologią i ofensywą nowego ateizmu, którego głównymi przedstawicielami są: Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris i Christopher Hitchens. – Za biblię nowego ateizmu uważana jest książka Dawkinsa „Bóg urojony”. Zdaniem przedstawicieli nowego ateizmu religia jest przyczyną wszelkiego nieszczęścia w świecie. Nowy ateizm łączy się z radykalizmem, Nową Lewicą oraz z postawą nietolerancji i wrogości wobec religii – mówił prof. Dłubacz.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Przedstawiciele nowego ateizmu promują go jako postawę godną człowieka nowoczesnego, domagają się zniesienia moralnego autorytetu religii, zmiany języka, pojęć. Głoszą alternatywną obrzędowość. Przestrzenią dla nowego ateizmu jest kultura masowa – podkreślił prelegent.

Podczas inauguracji dr Wanda Terlecka i dr Barbara Zięblińska otrzymały „Medale Świętej Rodziny - Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” za wieloletnią dydaktyczną pracę w seminarium.

Bp Grzegorz Kaszak życzył alumnom mądrości i zapału w zgłębianiu wiedzy i pobożności, a wykładowcom, by umieli wskazać na to co jest istotą w przekazie wiary.

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.

2021-10-01 16:31

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym w Częstochowie

[ TEMATY ]

mistrzostwa

tenis stołowy

WSD Częstochowa

klerycy częstochowskiego WSD

Drużyna częstochowskiego WSD

Drużyna częstochowskiego WSD

XXII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym w Częstochowie odbywały się 13 i 14 listopada w budynku seminarium w Częstochowie. Jak zwykle organizowali je częstochowscy klerycy. Znamy już wyniki. Czeka nas jeszcze koncert zespołu TGD.

Faza drużynowa turnieju odbywała się 13. listopada.

CZYTAJ DALEJ

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję